škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Tdi Fabia Bakım Masrafları(Debriyaj,Fren,Ön Takım vs.)

aliak · 23 · 7609

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar, 2006 Fabia Tdi 75hp aracımın freninde şişme ve sertleşme sorunu vardı. Ara sıra yapıyordu ve kaskatı olunca haliyle neredeyse durmuyordu. Bugün ücretsiz check up varken kontrol ettirdim. Daha önce sanayide westinghouse'ta olabilir demişlerdi ama kesin konuşmamışlardı. Yetkili servis ana fren merkezi patlak, balatalar değişecek vs. dedi. Ondan sonrasına düzelmezse sırayla ana merkeze falan bakacağız dedi. Tam incelemediler gibime geldi. Westinghouse'u söyleyince o öyle olmaz sırayla yaparız ona göre bakarız dediler. Kafam karıştı haliyle.

Parçaları ve fiyatlarını tek tek yazayım. Hem servise gidecekler için kaynak olur hem de bana yardımcı olursunuz. Dışarıda yaptırmamı önerirsiniz vs.

Not : Fiyatlar %20 indirim yapılmış haliyledir. (artık gerçek-yalan bilemeyeceğim :) ) Küsüratı yazmıyorum. Bu arada bu fiyatlar 30 Kasım'a kadarmış...
......................adet
rulman debriyaj   1 .................................... 42
balata debriyaj    1 ....................................223
baskı debriyaj      1 ....................................190
fren merkezi arka   2 ...................................170
süpürge silecek ön 1 ....................................34
burç salıncak       2  .....................................46
meme, su fiskiye arka cam 1 ..........................20
rotil, sol   1.................................................38
rotil, sağ  1.................................................38
kol, viraj demir bağlantı 2...............................130
lastik, aks körük dış   1...................................26
balata, fren arka (kmp. set)...........................140
süpürge, silecek arka  1.................................14
hidrolik yağı   1.............................................20
fren hidroliği bakımı   1....................................30
debriyaj bilyesi sökmek ve takmak.......................6  
şanzıman sökmek ve takmak............................222
2 x alt salıncak rotili sökmek ve takmak................54
2 x konsol sökmek ve takmak............................114
Aks körüğü dis sökmek ve takmak........................18
2 x viraj demir kaplin kolu sökmek ve takmak...........24
2 x arka fren balataları sökmek ve takmak..............30
2 x arka fren merkezi sökmek ve takmak.................54
2 x arka fren kaliperi sökmek ve takmak.................30
dış işçilik..........................................................40

toplam işçilik  622
toplam parça 1,136
Toplam.......................................................1674 TL

*Konsol sökme hangi kısıma giriyor bilemedim.

Sadece fren sorunu için işçilik dahil (konsol sökme ve dış işçilik dediği onunla ilgili değilse) 475 TL tutuyor.

Sadece debriyaj  işçilik dahil (konsol sökme onunla ilgili değilse) 685 TL tutuyor.

Frendeki sorun ne çıkacak bilemediğim için fiyatın şişmesinden korkuyorum. Şeytan sat sıfıra geç diyor...

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dışarıdan fiyat alırsam yedek parça markası olarak ne söyleyeyim? Debriyaj vs. için... Servisin taktıklarının bir markası var mı yoksa Skoda diye mi geçiyor?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;412373
Forum sponsoru Şahkan oto'yla da haberleş, fiyat al derim
Kesinlikle uyun bu tavsiyeye.:wnk:

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;412384
Kesinlikle uyun bu tavsiyeye.:wnk:

Eyvallah, onlara da soralım. Parça sorarken marka vs. söylemeli miyim? Servistekilerle aynı parçaları taktırmam için ne söylemem gerekiyor? Şahkan için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın da çakma-kalitesiz markaları yemeyelim de...

Çevrimdışı ogeredeli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yazdığınız listeden sadece salıncak burcunun fiyatını biliyorum, parçacıda tanesi 15 lira

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: aliak;412393
Eyvallah, onlara da soralım. Parça sorarken marka vs. söylemeli miyim? Servistekilerle aynı parçaları taktırmam için ne söylemem gerekiyor? Şahkan için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın da çakma-kalitesiz markaları yemeyelim de...
Şahkan size hem orijinal hem de muadil parçaların hem fiyatı hem ömürleri hem de varsa sakıncaları hakkında bilgi verecektir.

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anarche;412470
Benzer bir fren merkezi macerası benim de başıma gelmişti.

http://www.skodam.com/fabia-6y/cumartesi-macerasi-fabia-i-fren-merkezi-degisimi-t27379.html

Sizin sorun fren ana merkezdeymiş galiba. Servis arka fren merkezleri değişecek sonra ana merkeze bakılacak dedi. Kurban hepsini birden kontrol edin ne değişecekse söyleyin dedim de o iş öyle olmuyor dedi. Biz de anlamıyoruz ya...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baskı balata set piyasada markalara göre 300-350 arasında servisin verdiği fiyat ortada :) Bence dışarıda yaptırın derim.Baskı balatada luk,lucas,sachs dan başka marka taktırmayın.Aynı şekilde parça fiyatlarının bir kısmını otostart üzerindende görebilirsiniz..

Çevrimdışı anarche

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aliak;412471
Sizin sorun fren ana merkezdeymiş galiba. Servis arka fren merkezleri değişecek sonra ana merkeze bakılacak dedi. Kurban hepsini birden kontrol edin ne değişecekse söyleyin dedim de o iş öyle olmuyor dedi. Biz de anlamıyoruz ya...

Fren ana merkezindeymiş evet ama bunu bilmiyordum benim sorunum şuydu frene bastığımda fren kampanaları fren diskini bırakmıyordu. Sanayide fren için ustalar var isterseniz ilk önce oraya gösterin benim sorunum bu şekilde halloldu.

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;412473
Baskı balata set piyasada markalara göre 300-350 arasında servisin verdiği fiyat ortada :) Bence dışarıda yaptırın derim.Baskı balatada luk,lucas,sachs dan başka marka taktırmayın.Aynı şekilde parça fiyatlarının bir kısmını otostart üzerindende görebilirsiniz..

Hocam, servisin parçası skoda marka mı yoksa luk vs. gibi mi? En kalitelisi dışarıda 350 lira olsa 100 lira ucuza gelir servisten. Tabi asıl indirim galiba işçilikten gelir.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aliak;412476
Hocam, servisin parçası skoda marka mı yoksa luk vs. gibi mi? En kalitelisi dışarıda 350 lira olsa 100 lira ucuza gelir servisten. Tabi asıl indirim galiba işçilikten gelir.

Aracın üzerindeki neredeyse her parçayı skoda üretmez.Bu işle uğraşan markalara yaptırır ve üzerine kedi logosunu ve parça kodunu bastırır :)

Mesela aracınızda kullandığınız hava filtresinin üzerinde skoda yazar kodu yazar üretici olarakta Mann Filter yazar.Serviste aynı parça 30 tl dışarıdan oem olarak alırsanız 20 tl :) Önemli olan yerli veya çin malı parça kullanmamanız :)

Mesela Sachs marka 431 tl görünüyor.Piyasada -20,+20 tl fiyatlar oynayabilir..

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&ref=a&syf=AUDI-SEAT-SKODA-VOLKSWAGEN-DEBRIYAJ-SETI-3000951704-SACHS-85

Valeo olanıda 385 tl..

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&ref=a&syf=AUDI-SEAT-SKODA-VOLKSWAGEN-DEBRIYAJ-SETI-826533-VALEO-67

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: aliak;412476

Şahkan oto'da şöyle oluyor, sana alternatifler sunuluyor varsa eğer, şunun fiyatı bu bunun bu diye, usta da kendi tavsiyesini söylüyor, kafana ve cebine yatanı taktırıyorsun. Zira bazı parçaların 3-5 tane alternatifi oluyor yan sanayi ve marka olarak. Kimi malzeme yan sanayi taksan da olur ama hayati ekipmanda orijinalden yana olmak lazım

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Şahkan Oto bana epey uzak olduğu için maille fiyat aldım. Bazı önemsiz parçaları yazmadım.

Servis 1013 tl parça + 553 işçilik olmak üzere toplam 1566 lira idi.
Şahkan Oto 790 tl parça + 470 tl işçilik (400 +kdv yazıyordu, %18 herhalde) olmak üzere 1260 tl.

İkisi arasındaki fark 300 lira. Bu arada Şahkan Oto'nun kullanacağı debriyaj seti Sachs marka, arka fren balataları orjinal, diğer parçalar ise alman malı yazıyordu. Nasıl sizce fiyatlar? Ne yapmamı önerirsiniz?