škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

şehir içi yakıt tüketimi (dizel)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı moonlight

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
herkese merhaba
oncelıkle 2006 67500 de 10 bın bakımı yapılmıs (bakımdan sonra 5000 km oldu) 1.4 80 hp tdı  fabıam var ve cok memnunum. yalnız yakıt tuketımı konusunda aklıma bı soru takıldı. arkdasımda 2004 1.3 dızel corsa var ve sehır ıcınde bır depoyla 750 km den fazla gıttıgını bunuda kıs ayında yaptıgını soyluyor yazın ıse bu km nın 800 ve uzerı oldugunu ıdda ettı. ben kendı arabamla sehır ıcınde en fazla kıs ayında 65o km yol yapabıldım ve 650 olunca benzın lambası yandı buda ortalma 25 kurus falan yapıyor arkadasımkı ıse bnmkınden cok daha dusuk yanı.  bu karsılastırma tabıkıde trafık yol durumunu goze alarak yaptım. ben sadece trafıkde bıras daha fazla oyalanıyorum semt den dolayı. sehır dısında ıse sorun yok 18 kurus falan yakıyor. sızce bu kıyaslama dogrumu yoksa aracım cıdden fazlamı yakıyor. yanı bır dızel fabıa ortalama ne kadar yakar standart bılgıler harıcınde yakıtı etkıleyen neler olablır. dusunce gorus ve onerılerınızı paylaşırsanız sevınırım :)

Çevrimdışı MuhammedSaid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende corsa 1.7dti var 1.5 seneden fazladır kullanıyorum 750 km nin altına hiç düşmedi bir depo.Ama benim depo 45L sizin depo ne kadar?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende superb var 4000 km sehirici kisa mesafe istanbul ortalama 9 lt altina inemiyorum

Çevrimdışı moonlight

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yani benim depoda aynı artık yani arabamda bı sorun var dıye dusunmeye baslıcam. superb ıcın bısey dıyemıcem sonucta benmle aynı tarzda olmadıgı ıcın ama 9 lt de cokmus hanı :D ama ıstanbul trafıgı dur kalk olunca :) yanı acaba bı ustayamı gostersem dıyorum ? yanı goserıncede ne dıcem kı yada usta ne dıcek ıllakı parca degıstırcektır anca oyle anlasılır sanırım ?

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o, 9 lt benzinli 1.4 motor; bende 2.0 tdi var şehir içi 5-6 lt arası dizel yakıyor.

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;416989
o, 9 lt benzinli 1.4 motor; bende 2.0 tdi var şehir içi 5-6 lt arası dizel yakıyor.
valla süper bizim ki 1.6 ben şehir içi hiç görmedim bu değerleri

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Walla arkadaşlar bu kıyaslamalar için alınan temel faktörler çok hatalı. Deponuz 45 lt ama siz bunun 39-40 litresini kullanabilirsiniz ve ışık yanar.Kalanı dinlendirme havuzunda kalır. 2. nokta siz devirli kullanırsınız ben uygun devirlerde yerinde vites değiştiririm yada ben agresif kullanırım, siz aracı pamuk gibi kullanırsınız.Trafik sıkışıklığını dur-kalkı da boş verdim. Skodanın motoru 1.4, 3 silindir 80 HP. Corsa ise 4 silindir 75 HP sıkıştırma oranları bile farklı(19.5:1-16.8:1), Kaldıki Corsayı kullanan A firmasından, siz B firmasından mazot alıyorsunuzdur. Katkı farkı bile bir depoda 80-150 km fark edebilir.
Burada önemli olan sizin kullanma şartlarınızda şehir içi ve dışı örneğin aşağı yukarı 40 litre mazotla kaç km yaptığınız ve/veya 100 km' de kaç litre yaktığınızdır. Bu veriyi fabrika değerleri ile karşılaştırın. Ortalama %15 civarında özellikle şehir içinde fazla yakıyorsanız her şey normal demektir.
Hepsi bir tarafa motorların dizaynları silindir çap-yükseklikleri bile farklı.Daha çarpıcı bir örnek vereyim. Düne kadar Renault Kango-Clio, Dacia Stepway-Logan vb kullanılan 1.5 lt.65 BG motor şehir içinde 100km de 4.2-4.5 lt. Uzun yolda 90-120 km arası bir sürratle yumuşak standart bir kullanımla 3.2 lt kadar düştüğünü bizzat test ederek gördüm. Üretici tarafından vites oranlarının çok dikkatli seçimi bile bu yakıt sarfiyatına önemli ölçüde etki ediyor.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chook;416991

mustafa seninki 1.4 benzinli sanıyordum. 1.6 dizelmiymiş. öyleyse çok yakıyorsun. benimki otomatik, D konumu ekonomik tüketiyor. yavaş kullanmam dışında kendisi üst viteslere yükselttiği için az yakması söz konusu. düşük devirde tutacak şekilde vitesi konumlandırırsan az yakar. benimki yüksek sürate çıkmadığım sürece 1500 deviri geçmiyor. mesela 60 km hızla gitsem. bakıyorum ekranda 6. vitese almış kendini.

Çevrimdışı MuhammedSaid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;417068
Walla arkadaşlar bu kıyaslamalar için alınan temel faktörler çok hatalı. Deponuz 45 lt ama siz bunun 39-40 litresini kullanabilirsiniz ve ışık yanar.Kalanı dinlendirme havuzunda kalır. 2. nokta siz devirli kullanırsınız ben uygun devirlerde yerinde vites değiştiririm yada ben agresif kullanırım, siz aracı pamuk gibi kullanırsınız.Trafik sıkışıklığını dur-kalkı da boş verdim. Skodanın motoru 1.4, 3 silindir 80 HP. Corsa ise 4 silindir 75 HP sıkıştırma oranları bile farklı(19.5:1-16.8:1), Kaldıki Corsayı kullanan A firmasından, siz B firmasından mazot alıyorsunuzdur. Katkı farkı bile bir depoda 80-150 km fark edebilir.
Burada önemli olan sizin kullanma şartlarınızda şehir içi ve dışı örneğin aşağı yukarı 40 litre mazotla kaç km yaptığınız ve/veya 100 km' de kaç litre yaktığınızdır. Bu veriyi fabrika değerleri ile karşılaştırın. Ortalama %15 civarında özellikle şehir içinde fazla yakıyorsanız her şey normal demektir.
Hepsi bir tarafa motorların dizaynları silindir çap-yükseklikleri bile farklı.Daha çarpıcı bir örnek vereyim. Düne kadar Renault Kango-Clio, Dacia Stepway-Logan vb kullanılan 1.5 lt.65 BG motor şehir içinde 100km de 4.2-4.5 lt. Uzun yolda 90-120 km arası bir sürratle yumuşak standart bir kullanımla 3.2 lt kadar düştüğünü bizzat test ederek gördüm. Üretici tarafından vites oranlarının çok dikkatli seçimi bile bu yakıt sarfiyatına önemli ölçüde etki ediyor.
şehir içi max 6L/100km şehir dışı min 5L/100km corsa 1.7 dti bu arada  105bg(süperchip).Kullandığım yer izmit. Santral yokuşu diye bir yer var  bilenler bilir evim yokuşun sonunda. Bundan daha çok yakacağını  sanmıyorum koşulların değişmesiyle.Hatta bir keresinde adapazarından  izmite 3 saatte geldim ölçümlerime bu yoğun trafiklerde dahil.

Çevrimdışı moonlight

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
dedıklerınıze katılıyorum ancak cokda kullanıs da fark yok sadece arabalarda fark var yoksa bu konuda kafamda soru ısaretı olmazdı. 3 sılındır bır dızel 4 sılındıre gore acaba cokmu yakar ? soyledıgınız etkenlerde cok onemlı sıkıstırma oranı sılındır capı tabıkıde onemlı.. ılk aldıgımda bana soylenen 3 slınıdır daha az yakar sehır ıcınde demıslerdı smdı kıs lastıklerı ve soguk havayı falan hesaba katarak yapmıstım bu yorumu.. kullanıs dısında dıkkat etmedıgımıs seylerde olabır ?paylaşımlarınız ıcın t.ederım.. tecrubelerınızı paylaşmaya devam edersenız sevınırım :)
 ayrıca bır depoyla ıstanbula 3 kısı gıttım 5 kısı geldım..ortalama 25 km falanda sehır ıcınde dolasmıs olsam eve geldıgımde 960 km gordum ortalama 100km  :) sehır ıcınde de shell ın gtl den depoyu doldurdum 650 km de ısık yandı :) bunuda paylasmak ıstedım :)
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2013, 11:20:40 Gönderen: moonlight »

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: chook;416991

yokuş aşağı inerken işe doğru 6-6,5, akşam giderken 10 litredeyim bu soğukta :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgin abi sandero stepway mı alalım yani ne diyosun ::)))