škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İos'dan Android'e geçiş maceram...(iphone-note2)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun bir zaman geçti yaklaşık 5 senedir Apple iphone kullanıcısıydım..İphone ile 2G'den beridir tanışık haldeyiz :)

2G-3G-3GS-4S diye gitti..

4S'in ekranı kırılınca biraz soğudum, tamir yerine değiştireyim dedim.Ama maalesef iphone5'de bekleneni veremedi.Bir artı sunamadım apple kullanıcılarına bence..

Samsung 'da gözümüze soka soka reklam vermeye başladı..Özellikle Note 2 ciddi özelliklerle teknoloji severlerin gözünü okşuyordu..

Note 2 mi yoksa 4s yada iphone5 mi derken iphone'un katı fiyat politikası beni samsung'a yöneltti..

Peki Android tatmin edicimi? Yoksa İos'mu ? Aşağıda kendimce açıklamaya çalıştım..

Öncelikle İos kesinlikle daha akıcı, ne rahat kullanıma sahip. Hiç ios kulanmayan biriside rahatlıkla kullanabilir...

Android'de menüler biraz karışık geldi, her şey olması gerektiği yerde değil gibi sanki..
İos daha basit ama tabi daha kısıtlı..

Android'de geniş bir uygulama ve cihaza müdahale olayı var.Gerçi ios'da jailbreak 'te var ama standart kullanmak isteyenler için olumsuz bir unsur..

İos'da elektronik posta arayüzü harika, note2'de ise siyah bir ekran ve mavi renkli yazılar çok net değil.Kullanmak zor değil ama ios'daki gibi parmağınızla tık tık yapamıyorsunuz..Note2 çok büyük olduğundan ve bazı menü ikonları ekran üstünde yer aldığından tek elle kullanımda sıkıntı olabiliyor.Alışmak gerekecek, sağ gizli tuşa alışmak gerek, geri tuşu var bide..:/ Ne güzel İphone'da bir tek home tuşu vardı :)

Ama ekran büyüklüğünü çok dert etmeyin çünkü sağa veya sola dayalı klavye gibi özellik mevcut.Böylelikle parmağınız rahatlıkla klavyedeki tüm tuşlara basabiliyor.

Ekran parlaklığı ve netliği iphone4s için konuşuyorum harika idi..Cam gibi pırıl pırıl..Note 2 güzel ama silik ekranlı..Ekrandaki renkler doyurucu ama ekran ışığı az.

İphone4s'de nasıl bir ekran varsa çekilen görüntüler harika çıkıyor, PC'ye aktardığımda ise görüntüler pek iç açıcı olmuyordu.
Note2'de ekran görüntüsüde çok iyi değil.Biraz kumlu çıkıyor gibi görüntüler.Video çekimi 1080 HD denmiş ama hikaye..Sony HD çekim özelliği olan fotoğraf makinaları asıl HD çekim onlarda oluyor.Bari adına HD demeselerdi ama....
İphone ekranı pentile, note2 ise HD amoled ekran..İphone daha gerçekçi görüntülere sahip note 2'deki ekranda tüm samsung TV'lerde olduğu gibi gereğinden fazla pastel tona sahip renkler var.
Bol ışıklı ortamlarda ise çekim kalitesi iyi.. Ev aydınlatması yetersi kalıyor.Bayağı kumlu görüntüler çekiyor.

Ses kalitesi iphone'da iyiydi, note2'de de gayet iyi.Hatta arkada hoparlör çıkışı olması sayesinde iphone'daki gibi elinizde yatay tutup oyun oynarken ses çıkışına parmağınız denk gelmiyor.

Android'te ve tabiki Note2'deki flash olayı sayesinde internette açamadığınız video yok gibi.Harika bir şekilde her gördüğünüz videoyu PC'deki gibi açabiliyorsunuz..Bu özellik çok hoşuma gitti, aynen bir PC gibi gördüğünüz linki indirebiliyorsunuz ayrıca..

İkonlar,simgeler ios'da alıştığımız gibi değil.Hem küçük hemde net değil.Ekrana göre büyüyen bazı simgelerde çözünürlük problemi var.Zaten android işletim sisteminin en büyük dezavantajı bir çok farklı ekran büyüklüğü sebebiyle farklı çözünürlüklerde aynı uygulama sıkıntılı olabiliyor.S3'de güzel çalışan ve görüntüsü güzel görünen bir uygulama note2'nin ekran büyüklüğü sebebi ile çamur gibi bir görüntüye sahip olabiliyor.

Ekranda menü geçişleri çok az farkla ios'da daha iyi.Ama çok dert edilecek bir fark değil.Normal şartlarda kesinlikle aynı denebilir.
Ayrıca note2'nin ekranı çizilmelere karşı daha dayanıklı gorilla glass cama sahip iken iphone 'un son modellerinde böyle dayanıklı ekran yok.

En önemli detaya geliyorum şimdi. Telefonun çekim kuvveti..Bu detay resmen seçiminize etki edebilir.. İphone 4s’de çekim sorunu yaşıyormuşum..”muşum” diyorum çünkü, yeni evime geçtiğimden beridir avea’nın çekmemesinden şikayetçiydim.Hatta eşim hattını değiştirdi turkcell’e geçmek zorunda kaldı. Ben ise taahhütten dolayı geçemememiştim. Note2’ye geçtiğim anda fark ettim ki iphone 4s çekmiyormuş.! Tamam şebeke problemli.Ama eskinden salondan dahi konuşamadığım evimde şimdi iphone’dan daha iyi rahat konuşabiliyorum.İphone’da cama yapışsam dahi görüşme kesilebiliyordu. Note 2’de oda için rahatlıkla oturup konuşulabiliyor.İlginçtir ekranda çekim sinyali 1 çizgi veya sıfır çizgi varkende konuşabiliyorum, bu enteresan…

Aynı şekilde wi-fi çekim kuvvetide iphone4s’den daha iyi..Arka odalardan sinyal almakta zorlanıyordum.Note2’de az da olsa çekiyor..

Kasa yapısını iphone 3G serilerinde çok seviyordum.4 serisinde güzeldi ama elde tutma hissi çokta iyi değildi.Ama sağlamlık bakımından yanlardaki çelik çerçeve güven veriyordu.(zaten test etmiştim maalesef) Ama tabi ön ve arka cam yüzey oldukça dayanıksız..Bu bir gerçek. Kalite hisside tabi çok daha iyi ..Bundan dolayı iphone’u arıyorum desem yeridir.
Note2’de kasa önden güzel görünüyor.Elde tutuşu çok güzel.Köşelere doğru incelen yapısı sayesinde elde güzel bir tutma hissi veriyor.Arka kapak ise tam rezalet.Tüm samsung serileri nerdeyse aynı kapak formatında…Oldukça basit ve kalitesiz duruyor.Sadece yüzeyi biraz cilalı o kadar..Yan çerçevedeki krom görünümlü kısım da plastik! Alüminyum yapsalardı çok güzel olurdu.

Yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum.Gören herkes özelliklerine hayran kalıyordu.:) Ama nazar değdi ve düştü.Kılıf olmasına rağmen dik düştü ve altın açık kısmı yere çarptı.Kılıfın köşesi darbeyi azaltmış olmalı ki alt kısımda sadece iki nokta ezik meydana geldi! Bu krom çakması çerçeve nin altından plastik kısım görülüyor..:/  Dün akşamda elimden kılıfsızken düşüp ekranı üzerine kalebodurun üzerine kapaklandı.Arka kapak uçtu.Neyseki çizik dahi yok.. Böyle cihaz kullanıyorsanız kesinlikle kılıftan çıkarmayın derim :D

Tabi ben bu yazıları parça parça yazdığımdan PC’de kaydediyorum.Şimdi 2 hafta kadar oldu.İyice test etme şansım oldu diyebilirim..
Yazılım konusunda ios kesinlikle daha iyi..İos kullanan cihazlar belli olduğundan ekran çözünürlüğüne göre yazılım üretiliyor.Ama android’te 1000 tane farklı cihaz ve ekran büyüklüğü olduğundan samsung galaxy ace’de güzel görünen bir uygulama note2’de çamur gibi olabiliyor.Bu bağlamda şikayetim var..
İos’da virüs sorunu yoktu. Android’te indirmeden önce yorumları mutlaka okumak gerekiyor.
Android’te uygulama yok diyorlar kaliteli olarak..Doğru! İos’da uygulamalar genelde daha kaliteli.
Android’te uygulamalar ücretsiz falan filan diyorlardı.Küllüm yalan, işine yarayacak uygulamalar ücretli!. Gidipte yazılımsal oynamalar yapıp yükleme şansın var. Ona bakarsan iphone’da da var jailbreak olayı.

Dokunmatik kalem olayı iyi düşünülmüş.Proje, resim web’de gezinmede kalemi kullanabiliyorsunuz.Ekran üzerinde özel bir kaplama var kalem için.. Kalem hassas.Uç kısmındaki parça haraketli olduğundan ekrana biraz fazla basarsan kalın yazabiliyor.
Proje çizilebiliyor. Not defteri uygulaması var.Çok güzel! Ben şirkette röleve çizebiliyorum.Alışkanlık gerektiriyor tabiî ki..

Ekran birkaç farklı çizim modu var.
*Normal çizgi, elinizle istediğiniz şekli rengi, kalem tipini seçebiliyorsunuz..
*Otomatik şekil, diyelim düz çizgi çektiniz, kalemi kaldırdığınızda çizgiyi dümdüz hale getiriyor.o çizgiden devam ettirip kare yapmak istediniz diyelim. O zaman çizgileri birleştiriyor.
*formül eşleştirme, istediğiniz formülü yazabiliyorsunuz.Köklü işlemler, kesirli işlemler vs.. Bunu webde tarayıp sonucunu dahi bulabiliyor,!  Şaşırtıcı…
*El yazısı tanıma, el yazısı ile ekran yazıyorsunuz onu otomatik metne çeviriyor. Çalışması çok iyi.

Reklamlarda görmüşsünüzdür, çok şey yapabiliyorsunuz kalemle..

Ayrıca ekranı ikiye bölüp iki farklı işlemi aynı anda yapabiliyorsunuz.Üstte video izlerken, altta internete girebilirsiniz..Yadan izlediğiniz bir videoyu alıp ana ekrana taşıyabiliyorsunuz, bir yandan menülerde gezinirken ekranın bir köşesinde video ekranı olabiliyor.

Devam edeceğim, ama şimdilik bunları yazmayı uygun buldum..

İos’daki gibi basit ve sınırlı değil, ama ios daha kullanışlı..
Birde pil süresi müthiş! 3100 mAh pil ile sabahtan akşama kadar geceye kadar elimden düşmüyor ama bitmiyor  3g, wifi, konum servisleri de açık olarak..Birde bluetooth! 

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhan tam bi elektronik cambazı olmuşsun.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;416932
normal kullanımda ne kadar gidebilir pili?

Normal kullanimda 2 günü görenler var.ben tabi henüz göremedim :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
Alistiktan sonra samsungu daha
 cok seveceksin bence.hayirli olsun
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu andoid cihazlarına mouse bile bağlanıyor yav :) bağladım güzel çalışıyor :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kardeşimde note2 bende 4s var nedense bi türlü alışamadım ben samsunga bi süre sonra 4s ten sıkılınca 5 e geçerim bende ios bence gayet yeterli ve iyi güle güle kullan gökhan abi note 2 de gayet güzel bi cihaz ama iosun sadeliği kullanım kolaylıgı yok gibi geliyo bana
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı Cornelius09

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende elimdeki i4 den note2 ye geçeyim mi diye düşünenler denim, bu yazı gerçekten tam benlik,  2013 şubat gibi 6.3inclik note3 çıkacak deniyor o yüzden biraz daha bekleyeceğim sanırım
Passat 1.6 _Ursus maritimus

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cornelius09;418324
Bende elimdeki i4 den note2 ye geçeyim mi diye düşünenler denim, bu yazı gerçekten tam benlik,  2013 şubat gibi 6.3inclik note3 çıkacak deniyor o yüzden biraz daha bekleyeceğim sanırım

Samsung'un en kötü huyu 3 ayda bir yeni model çıkartması.. Alıyorsun 3 ay sonra modeli eskiyor..

i4'ü kullanım rahatlığı bakımından arayabilirsin..İos gerçekten pratik..

note 2 'de büyük ekran sayesinde oldukça iyi bir web deneyimi yaşatıyor.Ayrıca açamadığı web sitesi yok gibi bişey..PC'den farkı yok..

Ben şuna karar verdim..iphone + samsung tablet.. alacaksın kafan rahat olacak ;)

Araç kullanırken pek pratik olmuyor :D Tek elle tutulması anlamında sıkıntı yok ama bazı kullanım alışkanlıkları kazanmışım iphone'dan..Telefonun ekranına dokunmadan gelen çağrıyı reddetme gibi mesela..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhan, Note 2'yi kaç paraya aldın nerden aldın bilgilendirirmisin?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Suleyman;418335
Gökhan, Note 2'yi kaç paraya aldın nerden aldın bilgilendirirmisin?

Gittigidiyor üzerinden, 1550 TL satış fiyatı vardı..100 TL puan verdi.1450 ye gelmiş oldu.
2 yıl garantili, faturalı..

Şu an da yeni çarşım.com'da axess'e %10 chip para ile alınabilir..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP