škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Elektrikte %25 tasarruf yalanı!

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Donanımhaber sitesinden alıntı yaptım..

Bir televizyon kanalında 89 Tl ye satılan bir enerji tasarruf cihazı tanıtımı yapılıyordu . Sözde %25 tasarruf yapıyormuş
.

Babam sipariş verdi cihazı ve sonuçları aşağıdaki gibi

kutusu bu şekilde

içinden çıkan garanti belgesi ve garantiyi veren firma

cihazın önden görünümü .

buraya kadar herşey normal. Ama ürün biraz hafif ve kalitesiz duruyor. Böyle olunca insan merak ediyor içini

dayanamayıp açtık

işte bu da cihazın içi

içinden çıkansa gerçekten enerji tasarrufu yapacak bir madde bildiğiniz cam macunu

konu yanlış anlaşılmasın . Firmaya dolandırıcı ( ) demiyorum .

Ürünü alıp tasarruf yaptığını kimse düşünmesin diye açtım.

alanlar ve kulananlar varsa da açıp baksınlar içine

Cam macunu lazımsa 89 Tl ye alınabilir

Dipnot: Aslında bu enerji tasarrufunu "yasal" olmadan teknik olarak yapmak mümkün. Bize gelen elektrik hattı bildiğiniz gibi sinisoidal ve frekansı 50 hz olan bir hattır. Fakat gelen akım ile voltaj arasında faz farkı olduğu için aktif güç ve reaktif güç kavramları ortaya çıkar. İşin ayrıntısına girmek istemiyorum fakat bu oluşan faz farkından dolayı kısaca şöyle diyebiliriz ki; gelen enerjinin yaklaşık olarak %85 i kullanılmadan geriye gitmektedir. Tabiki bu bize fatura olarak yansımamaktadır. Ama elinizde bu sahte cihazlarda olduğu kadar küçük değil ama devasa -örneğin bi' apartman büyüklüğünde- kapasitelerle bu güç depolanıp kullanılabilir. Bu işlem aslında kontrol altında tutulan bir durum. Fabrikalar bunu yasal sınır çerçevesinde yapmaktalar ve elektrik sarfiyatında ciddi kazançlar sağlamaktalar.

İşin özü aslında bu olamayacak birşey değil ama bu gibi düzembaz firmaların sattığı kibrit kutusu kadar cihazlarla olacak iş değil.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

fabialife

• Ziyaretçi
bu ürünlerin çıktığı günden beri söylüyor, yazıyorum.
bu ürünler tamamen dolandırıcılık ürünü. bu tür ürünlerin fiyatları 150-200 liralardan başladı şimdi bazı indirim sitelerinde 1 liraya kadar satılıyor.
içerisindeki 50 kuruşluk kondansatör var. başından beri benim belirttiğim kondansatör tasarruf edecek olsa o mantıkla ben eve 5 kvar kondansatör takarım, elektrik saati yazmaz.
adamlar uyanık 15-20 liradan piyasaya sürseler millet şüphelenecek, 150 lira dedin mi  ciddiye alacak.
aynı bu ürün gibi odtü den, itü den, amerika dan onaylı yakıt tassarruf cihazı diye satılan ürünler de 2 adet yarım ay şeklindeki mıknatıstan ibaret.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
89 yine iyi babamı 200 tllik bir ürünle kandırmışlar.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Araçlar için yakıt tasarrufu da bundan aşağı değil bence...

%20-25 tasarruf mümkün olsa dünya devleri %20-25 daha az yaktırır arabalarına, sükse yaparlardı...

Çevrimdışı turgutktu

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
kardeş arasayıdın orası camcımı deseydin :) şaka biyana bunun peşini bırakma ayıplı mal satmaktan haklarında işlem yapsınlar...

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:D :D 3 Kuruşluk Kondansatör Koymuşlar Yuh Ya.

Bir Ara Piyasada Satılan Racebox Lardada Aynıydı 4.7 K Direnç Vardı :D

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı amraam

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yok öyle üç kuruşa beş köfte bunu anlamak lazım.Tasarruf ancak ve ancak az tüketerek olur.Yok ben oraya bir şey takayım yok mıknatıs varmış takınca bilmem ne oluyormuş filan hikaye bunlar benim gözümde.

Ancaaak sanayi tesislerinde kompanizasyon panoları vasıtasıyla kullanılamayan ve tamamen kayıp olan tüketimin(büyük makine motorları buna neden olur) azaltılması marifetiyle tasarruf yapılır. Ama burada amaç sizin kullanarak bir iş yaptığınız elektriği azaltmak değil aslında işinize yaramayan boşuna oluşan tüketimin azaltılmasıdır.Evlerde böyle büyük kayıplar olmayacağı kanaatindeyim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aboneliği belli kW değerinin altındaki abonelerden (mesken) zaten reaktif güç bedeli alınmamaktadır, yani bu aletin içindeki kondansatör daha büyük de olsa faturada reaktif güç değeri olmaz.Bununla beraber şu an dolandırıcılık akla gelmeyecek yöntemlerle, iyice tavan yapmış durumda...bu alet te bu şekilde yapılmış, içindekiler doğru, ama %30 yalan...%0.3 belki...Cam macunu ise sanırım ağırlık yapsın da prizde sağlam dursun diye ya da ağır olsun, kalite hissi versin diye konulmuştur bence...
Özellikle büyüklerimize ve hanımlarımıza bu tür konularda uyanık olmaları konusunda uyarıda bulunmalıyız, hedef kitle onlar , bazen de biz maalesef...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yok ben olayı çaktım. o %25,%30 tasarrufu üstündeki ampul için yapıyor. bak ver adamları mahkemeye, verecekleri beyanat bu olacak.

yani hakikaten oha artık diyesim gelmiş. kafayı bu kadar itliğe çalıştıran yurdum insanı az daha zorlasa fezaya çıkarmışız çoktan. geçmiş olsun.