škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Palet,zincir,çorap vs.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kış lastiklerimizi taktık ama bildiğim kadarıyla zincir bulundurmak zorunlu. Öncelikle bu konuda net bilgisi olan biri beni aydınlatırsa sevinirim.
Zincirin zorunlu olduğunu var sayarak zincir yerine polis abimizin sıkıntı çıkarmayacağı başka bir alternatif var mı? Misal ben kar çorabından alıp bagaja atsam polis abimiz bu ne ulen deyip cezayı basar mı?
Zincir zorunlu değilse o zaman bagajda hangisini bulundurmak gerek. Zincir arabanın palet ise duygusal nedenlerden ötürü benim sağlığıma zararlı :D Çorap desek o da kaçıyormuş :D
Son olarak benim gönlüm zincirden yana hem fiyatı uygun hem daha güven verici hemde polis amca sıkıntı yapmaz. Ani hareketlerden kaçınsak ve sadece kışlık lastiğin yetersiz kaldığı durumlarda hatta tosbağa hızında kullansak zinciri yine zararı olur mu?

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu mecburiyetten doğan kontrolü kar yağmış yolda yapıyorlar. yol temizse kontrol yaptıklarını duymadım, görmedim. çok kar yağdığında ya arabayı çıkarmayın ya da ara yollardan gidin. tabi şuda var cezası 75 tl. o fiyata zincir alınıyor. alın atın bagaja. özellikle şehirler arası yola zincirsiz çıkarmıyorlar.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;418357
bu mecburiyetten doğan kontrolü kar yağmış yolda yapıyorlar. yol temizse kontrol yaptıklarını duymadım, görmedim. çok kar yağdığında ya arabayı çıkarmayın ya da ara yollardan gidin. tabi şuda var cezası 75 tl. o fiyata zincir alınıyor. alın atın bagaja. özellikle şehirler arası yola zincirsiz çıkarmıyorlar.

Ben şehirler arası sık kullanıyorum abi, sırf ceza yememek için alacağız ama oldu ya ihtiyaç duyduk o zaman kullanamayacak mıyız? Kullanınca % 80 sensörlere zarar veriyormuş çünkü.
Alıntı yapılan: fenomen;418373
http://www.karcorabi.gen.tr/

Bu pek güven vermiyor hocam bana. Kullananlar çabuk yıprandığını söylüyor üstelik.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben zincirin a5 lerde abs hortumuna zararını duyunca palet aldım 140 tl verdim.zinciri bıraktım.daha kullanmak nasip olmadı lastikler ug8 ve yeni karda yağmadı.takıp deneyeceğim kar yağarsa.

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
140 lira uygunmuş ben daha pahalı diye biliyordum. Acaba zincir yerine trafik denetlemesinde kabul görür mü?

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi palet fiyatlarını biraz araştırdım da mesela sahibinden.com'da 50 TL'den başlayan fiyatlar var. Üstün körü fiyat araştırmam da 300-400 tl arası rakamlar görmüştüm ben :D
Misal http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-aksesuar-ekipman-buyuk-kampanya-zincir-fiyatina-m-kaucuk-kar-paleti-1-sinif-111846673/detay
Benim şimdi paletin trafik kontrolünde kabul görüp görmediğini kesin olarak öğrenmem lazım.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: GÖKHAN06;418407
Ben şehirler arası sık kullanıyorum abi, sırf ceza yememek için alacağız ama oldu ya ihtiyaç duyduk o zaman kullanamayacak mıyız? Kullanınca % 80 sensörlere zarar veriyormuş çünkü...
İstanbul' da son yağan karda ikâme araç olarak verilen Jetta' ya zincir taktık. Arkadaş ertesi sabah yola çıkıp diğer arkadaşları da alıp yola çıkmış ve bir ses duymuşlar. Çıkıp bakalım demişler ancak durabilmeleri 200 metre kadar sürmüş zira zincirin bir kısmı açılarak fren hidrolik borusunu kırmış.
Diyeceğim o ki, düzgün bağlanmazsa sensörden başka yerlere de zarar verecektir.

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uğur abi düzgün takılsa dahi zarar verdiği söyleniyor ama.

fabialife

• Ziyaretçi
normalde lazım olmuyor.
fabiaya aldığım zincir4-5 yıl oldu hiç kullanmadım duruyor.
aracı değiştirince ne olu ne olmaz belki bir gün lazım olur alayım dursun diyerek ben de 15 gündür araştırıyorum.
zincir istemiyorum, kaporta, fren kablosu ve hortomu,lastik, kaporta her şeye zararı var.
istediğiniz kadar sağlam takın zincir kopuyor, germe lastiği kopuyor vs. bana göre potansiyel risk.
bir de araç çelik jant zincir ve palet janta zarar veriyor.
geriye kalıyor tek altarnatif kar çorabı. o da dayanıklı değil deniyor.
ben de böyle ne alsam diye düşünüp duruyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: GÖKHAN06;418441
Uğur abi düzgün takılsa dahi zarar verdiği söyleniyor ama.
Ha bir de zincirle 50 km/s hızın üzerine kesinlikle çıkılmamalı. Bu durumda kopma riski çok çok fazla. Kaldı ki piyasadaki zincirler 50-100 liralık zincirler. Bu zincirlerle 40 km/s hıza çıkmak bile fazlasıyla riskli. Ha 700-800 liralık harbi zincirdir, o zaman 50km/s' ye çıkılabilir.
Bizim millet zincir taktı diye 120 km/s ile gitmeye çalıştığı için de o hızda koptuğunda önüne gelen yere hasar veriyor zincir.:wnk:

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En kullanışlısı kauçuk zincir gibi duruyor birde denetlemede geçerli olduğuna dair net bir bilgiye ulaşırsam ben almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende hem zİncİr hem palet var palet bence daha mantikli ses yapmaz ortaliĞi kirip dökmez.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trafikçi bir arkadaşa danıştım durumu aldığım cevabı sizlerle de paylaşmak istedim belki benim gibi merak eden birilerinin daha işine yarar diye.

Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği
Karlı ve buzlu yollarda “bir takım Kar Zinciri bulundurulması” zorunludur.

Karayolları Trafik Kanunu
Araçlarda bulundurulması zorunlu gereçler:
MADDE 31- Araçlarda (Değişik: 08.03.2000-4550/1 md.);
a)Özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve
nicelikleri belirtilen gereçlerin,
Karayolları Trafik Yönetmeliği
1) SAYILI CETVEL: Araçlarda Bulundurulması Gereken Techizat ile
Bunların Niteliklerini Gösteren Cetvel
C)Hususiyetlerine göre araçlarda bulundurulacak teçhizat.
Kriko, bijon anahtarı, dış ışık donanımı için birer adet yedek ampul,
pense, tornavida, seyyar lamba veya el feneri,
karlı ve buzlu günler için bir çift patinaj zinciri, çekme halatı.

bulundurulması ve kullanılır durumda olması zorunludur.

Kar Zinciri bulundurma zorunluluğu Yaz veya Kış Lastiği takmış , 4X4 ler dahil, tüm araçlar için geçerlidir.

Karlı  yollara kesinlikle yaz lastikleriyle çıkılmamalı, Trafik yetkililerinin  zorlaması beklenmeden, mutlaka araç üreticisinin tanımladığı  tekerleklere Kar Zinciri takılmalıdır.

Kış Lastiği ve özellikle  M+S Kış Lastiği , araçlara kar üzerinde yaz lastiklerine göre daha  yüksek bir ÇEKİŞ ve ( eğer dört tekere de takılıysa ) daha yüksek bir  FREN olanağı vermektedir, ancak buz üzerinde , özellikle yokuş aşağı  inişlerde, kış lastiklerinin de yapabileceği fazla bir şey yoktur. Kar  Zinciri takılması gereklidir.

Belki kış lastikli 4x4 araçlar  önden çekiş veya arkadan itişli ve kış lastikli araçlara göre buz  üzerinde daha fazla ÇEKİŞ olanağına sahip olabilirler ve yokuş  çıkabilirler, ancak FREN sırasında tüm araçlar eşittir. 4X4 araçlara da ,  özellikle ön ve arka diferansiyellerin üçüncü bir diferansiyel veya  başka esnek bir sistem olmaksızın katı bir şekilde bağlı olduğu tiplere,  yokuş aşağı inişlerde Kar Zinciri takılması tavsiye edilmektedir.

Kış  Lastiği takılı araçlara ne zaman Kar Zinciri takılması gerektiği Trafik  Polisi ve Trafik Jandarmasının yetkisinde olmakla birlikte , zorunluluk  olmaksızın bu sorumluluk öncelikle sürücülerin üzerindedir. Karlı  yollarda Trafik yetkilileri Yaz Lastiği takılı araçlardan Kar Zinciri  takmalarını isterken, Kış Lastiği takılı araçlardan bunu  istemeyebilirler. Kış Lastiği takılı olduğu görülmesine karşın , Trafik  yetkilileri Kar Zinciri takılmasını isterse , sürücülerin kesinlikle bu  karara uymaları gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, kar üzerinde Kış  Lastiği güvenlidir , ancak buz üzerinde, söküp takması son derecede  kolay olan Kar Zinciri ve Kış Lastiği ikilisi daha güvenlidir.

Yukarıda  yönetmelikte de belirtildiği gibi karlı ve buzlu günler için bir çift  patinaj zinciri bulundurulması gerektiği belirtilmiştir.Malzemenin  kauçuk mu ya da çelik mi olacağı hususu belirtilmemiştir.Tıpkı çekme  halatının hangi malzemeden olacağının belirtilmediği gibi.Burada amaç  zincirin buzlu zeminde aracın kaymasını engellemesi, amacına hizmet  etmesi ve tabi ki aracınızda kanun gereği bulunmasıdır.Kısaca  kullanırsanız ben sıkıntı yaşamayacağınızı söylüyorum.İyi akşamlar.