škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 274894

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün arkadaşımla birlikte tüketim testi yaptık, ondaki araç 320 BMW 1,6 170 BG  turbo benzinli.
Yaklaşık 120 km yol yaptık sürüş tarzlarımız neredeyse aynıydı o bastı ben de peşinden yeri geldi sakin kullandık, ağırlık olarak bende iki yetişkin 2 çocuk onda iki yetişkin 3 çocuk, benim araç 1400 kg civarı onunki 1500 kg imiş , gün sonundaki ortalamamız benim 7,2 lt onun 7 lt.
Burada aşağı yukarı aynı benzini tüketmemiz buradaki aklıma takılan soru onun aracına göre benimki mi ekonomik yoksa benimkine göre onunki mi.
Onun 1.6 170 BG lik motor benim 1,4 de göre daha ekonomik ama onun aracın rüzgar direnci daha düşük ve lastik ebatlarıda benimkine göre daha ekonomik bu durumda benim aracın cüssesine ve rüzgar direncine bakılarak benimki si daha ekonomik.
Gelde işin içinden çık.  Sizce

Çevrimdışı technotibet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhabalar 1.2 Dsg Kullanıyorum. Son iki aydır deneyimimi ve gözlemlerimi foruma yansıtmak adına notlar alarak topladım. Aşağıda şehir içi ve şehir dışı olan son bir kaç günlük değeri yazmaya çalıştım. Tabiki yol şartları, araç yükü, kişi sayıları önemli, edindiğim ve derlediğim sonuç bu şekildedir.

Yanlız şu noktaya da değinmeden geçemeyeceğim.
Ben de aracımı alırken farklı kıstasları düşünerek aracımı almıştım; Yakıt durumu,vergi,konfor,motor gücü. Araçlarımız zaten güç konusunda inanılmazlar beni fazlasıyla memnun ediyor, ivmelenme oranı dsg ile birleşince farklı bir hissiyat oluşturuyor o da güven... Aracım 2011 model ve değiştirme durumunda ne yaparım diyerek araştırma ve gözlem yaptığımda; Yine Yeti kararı veriyorum. Fakat bu sefer 1.4 Dsg. Neden...
Yıllık uzun yol kullanımımı ve Çanakkale gibi küçük bir şehirde yaşadığım için,dizel aracın benim için gereksiz olduğunu düşünüyorum. Aylık ortalama 230(+70) tl gibi bütçe harcadığım aracımla yine yıllık ortalama 10.000 km yapıyorum.
Tork değeri, ivmelenme değerlerini ve aracımızın 1.340 - 1.410 kg'lık ağırlıklarını düşündüğümüzde 1.4 Tsı modelinin benim az önce bahsettiğim değer kıstaslarıma göre daha uygun olduğunu, geçte olsa anlamış bulunuyorum.

Şehir İçi:
Yapılan Kilometre: 525 kilometre
Alınan Yakıt Maliyeti: 233TL
Alınan Litre: 48
Litre Fiyatı: 4.86TL

233/525=0,44 Kr (1 kilometre maliyeti)
525/48=11km (1 lt yakıt ile gidilen mesafe)
100/11=9.00 lt (100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi)
Alınan Litre: 48
Litre Fiyatı: 4.86TL

233/650=0,35 Kr (1 kilometre maliyeti)
650/48=13,5 km (1 lt yakıt ile gidilen mesafe)
100/13,5=7.40 lt (100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi)
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2015, 00:24:34 Gönderen: technotibet »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1.2TSI Ibiza %65-70' i şehiriçi olmak üzere bir depoyla 650 ilâ 750km arası yapıyor. Uzun dönem tüketim ortalaması 6,2lt/100km.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1,2 ile 1,4 arasında sadece 0,5 lt kadar bir tüketim farkı var, vergi dışında bir avantajı yok ama 8 valf oluşu kötü. Benim 1,4 ten ben çok memnunum bende yılda en fazla 10000 km yapıyorum o yüzden dizeli hiç düşünmedim.

Çevrimdışı technotibet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;517746
1,2 ile 1,4 arasında sadece 0,5 lt kadar bir tüketim farkı var, vergi dışında bir avantajı yok ama 8 valf oluşu kötü. Binim 1,4 ten ben çok memnunum bende yılda en fazla 10000 km yapıyorum o yüzden dizeli hiç düşünmedim.

Ancak kasa ağırlığı ile mevcut yük ağırlığıda eklenince ortaya çıkan sistemi taşıyacak güç; güçlü olmalı. Mşah arkadaşıma teşekkür ediyorum. Bizlere vermiş olduğu bilgiler ile kıyaslama ve değerlendirme yaparak doğru sona ulaşıyoruz. Bu arada tüm paylaşımların ayrı bir değeri var...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kemer yolculuğumuzu tamamladık, tüketim fena değil.
Yola çıkmadan önce lamba yandığında 100 tl lik benzin almıştım ve 210 km geçmiştim kalan menzil 210 km idi. Trip 2 yi sıfırlayarak yola çıktım 110 km sonra Aydın'a ulaşınca lamba yandı benzin almadan Denizliye kadar ulaştım son 15 km menzilim kalmıştı, ordan 100 tl lik aldım Antalyada 343 km de lamba tekrar yandı. HOtele ulaştığımda 480 km yol yapmıştım yol bil. göre ortalamam  6,2 lt, ort. hız 75 km. 20 km civarı Keme'rde dolaştım, geriye dönüşte Antalya çıkışında 100 tl lik aldım yine Denizli' de 304 km de lamba yandı benzin almadan Tavas yolundan dere tepe köy yolundan Nazilliye kadar geldim yine 100 tl lik aldım, eve ulaştığımda yola çıkmadan öncekinden 5-6 lt fazla benzin vardı toplam 991 km geçtim. Sonuç olarak yol boyunca 100 km hızı hiç aşmadım klima giderken Antalya'ya yaklaşırken açtım dönüşte yol boyunca açıktı kendi hesabıma göre 28,2 kr yakmış, ortalama 5,9 lt. yol bilgisayarına göre 6,4 lt, ort. hız 72 km.
Yol yük ve hava şartalarına göre bence tatminkar bir değer

Çevrimdışı unveren55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
aracım 1.6 tdi elegance 250 km si şehir içi agresif kullanım,gerisi uzun yol cc ile 110-115 km hız la toplamda 932 km. 190 tl.yakıt aldığımda 60 km lik yakıt kaldı bilgisi vardı ekranda.uzun yol da yaptığım mesafenin tüketim ortalaması 4.4 . araçta 2 yetişkin 3 çocuk ve birazda bagaj vardı.gidilen yol samsun istanbul arası.saygılar

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: unveren55;524061
aracım 1.6 tdi elegance 250 km si şehir içi agresif kullanım,gerisi uzun yol cc ile 110-115 km hız la toplamda 932 km. 190 tl.yakıt aldığımda 60 km lik yakıt kaldı bilgisi vardı ekranda.uzun yol da yaptığım mesafenin tüketim ortalaması 4.4 . araçta 2 yetişkin 3 çocuk ve birazda bagaj vardı.gidilen yol samsun istanbul arası.saygılar

Çok iyi bir ortalama Dizelin farkı ama benim için gereksiz,aracı alalı neredeyse iki yıl olacak km daha 16000 de. Dizel olsaydı en az üç yıl daha kullanmam gerekiyor motor farkını kapatmak için.

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
toplam 3 depo ile 2755 km yol yaptım.ışık yandıktan yaklaşık 15-20  km sonra yakıt aldım. hız (90 - 120 arası )
eski benzin kullanıcı olarak mutluyum.:gaz::)

Çevrimdışı GÖKHAN 61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2015 model 1.6 Dizel  ambition .Km de 0,21 kr yakıyor

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeti'ci dostlara selam...

Bayramdan önce bir Kastamonu yapalım dedik. Sultanbeyli civarındaki opet'de (otoyol üzerinde) depoyu doldurttuk, dolum anındaki km'yi not edip sayacı sıfırladık. Kastamonu'ya iner inmez 90 TL'ye opet'te depo tekrar dolduruldu. 478 km katetmişim. Yanılmıyorsam km'de 18-19 kuruşluk bir tüketime tekabül ediyor. Ortalama hız 80 km. Yük: 2 bavul ve tek kişi. Otoyolda (ist-Gerede) 105-140 arası bastım. Klima % 75 açıktı. Hiçbir noktada yoğun trafik olmadı.

1 hafta sonra dönüş. Kastamonu opet'te depoyu doldurtarak "Ya Bismillah" deyip yola vurduk. Yük gidişteki gibiydi. Yolculuk tamamen gece yapıldığı için trafik çok rahattı. Fakaaaat, Düzce ve Bolu civarlarında karşı şeritte bayramcıların gıdım gıdım ilerleyen muazzam trafiğini görünce, onların arasında olmadığım için şükrettim :D. Bir ara sıkılıp otoyoldan çıktım ve Bolu-A.Pazarı arasını E-5'te geçtim. Sabaha karşı S.Beyli opet'e varıp depoyu tekrar doldurttuk. Mazot 80 TL tuttu. Mesafe değişmedi; yine 478 km. Klima % 60 çalıştı. Ortalama hız 80 km'yi gösteriyordu. Km'de 16-17 kuruş yaktım herhalde :gaz::)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaş şu yakıt olayını benzin ve dizel olarak ayırmak lazım :o, düşük tüketimde gözümüz yok ama yinede yarı yarıya tüketim ortalaması ayıp oluyor.:uve:

Çevrimdışı gunerkan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 tdı, düz vites; şehir içi (Ankara-İstanbul) şehir dışı 2500 km kullanım ortalamam 100 km de 5,2 litre.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 TDI DSG henüz 7000 km araç ilk bakıma girmemiştir çok sıkışık olmayan şehir içi ve dışı yakıt ortalamam 5.1 lt /100 km tamamen şehirler arası yolda İstanbul-İzmir-İstanbul arası Çanakkale üzerinden 4.6 lt/100 km bu değerler agresif ve sakin karışık kullanım içindir kullanım tarzınıza bağlı olarak değerler değişebiliyor.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;524475
Arkadaş şu yakıt olayını benzin ve dizel olarak ayırmak lazım :o, düşük tüketimde gözümüz yok ama yinede yarı yarıya tüketim ortalaması ayıp oluyor.:uve:

Beraber çıktık bu yollaraaaaa,
BİZ AYRILAAAMAAYIIIIIIIZZ :kiki::haha: