škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 274768

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Samsun ankara ve ızmir yolculuğunda detaylı tüketim testi yapicam hız sabitleyici ile 2000 devir üzerine çıkmadan tahminimce 90-100 km arası bir hızla bakalım nekadar tuketicem km yi sifirlyacagim depo full  orttalama tuketimleride sifirlayip  net bir test yapicam ankarada fulleyip  yol bilgisayarı ile nekadar uyusdugunuda görmüş olucam yanlız biraz ağır olacak araba 5 yetişkin bir çocuk bagajimizda biraz çok olacak tahminimce 4 ile 4.5 arası olacaktır

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence depoyu fulleyip boşuna ağırlık yapma 100 tl lik mazot alsan  300 km den fazla rahat gider. Benzin lambası yanınca km yi sıfırla ondan sonra mazotu al tekrar yanana kadar kaç km gittiği belli olur, bence full depo en az 0.5 lt fark yaratır. Ortalama 5 lt bile yaksan çok iyi bence

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dediğin gibi yapabilmem için yola çıkarken mazot almaya girdiğimde lambanın yeni yanmış olması lazımki net hesap yapabileyim en net sonuç boyle çıkar yol bilgisayarına Gore suan genel orttalama tuketim net 6 litre

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Birkaç km önce yanması önemli değil fazla fark yaratmaz ikinci 100 tl de daha net sonuç çıkar.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bugün fulledim,
genelde şehir içi,
49.3lt benzinle 652km yol yapmışım!
Ortalamam 7.56lt olmuş.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
100 tl ye 258 km, 97 oktan, karışık kullanım, ortalama 7.5 lt, lt si 5.15 tl den 0.38 kr. Bence makul bir değer

benim gibi başka dsg yi boşta kullanan var mı acaba.

VW nin sitesinden alınt : Serbest sürüş modu, aracın kinetik enerjisinin daha iyi değerlendirilmesine yardımcı olur.

Bunun için yüksüz bir sürüş durumunda (ayak gaz pedalından çekilmiş) motor ile şanzıman otomatik olarak ayrılır ve motor rölanti devrinde tutulur. Araç bu sayede uzun bir mesafeyi, sahip olduğu kinetik enerji ile boş olarak aşabilir ve bu mesafeyi kat ederken fazladan yakıt tüketimine ihtiyaç duymaz.

Serbest sürüş sırasındaki tüketim avantajı, aracın kinetik enerjisinin sadece lastiklerin ve havanın sürtünmesinin aşılması için kullanılmasında ve artık motorun yüksek devir sayılarındaki çekişi için kullanılmamasında yatmaktadır. Sürücü frene basarak bir yavaşlama talebinde bulunduğunda ise, motorun gaz kesme özelliğinin (cut-off) değerlendirilmesi için motor ile şanzıman yeniden bağlanır ve yakıt enjeksiyonu tamamen kesilir. Bu esnada motor frenleme etkisi aracın boşta süzülme mesafesini de kısaltır. Bu etkiyi arttırmak için alternatif olarak direksiyon üzerinde bulunan vites küçültme tuşu da kullanılabilir.

Sağlanan tasarruf yakl. 0,5 litre/100 km ve üzerinde olabilmektedir. Bu fonksiyonun verimliliği öngörülü bir sürüş tarzına bağlıdır. Sürücü, kısa bir alışma süresinden sonra aracının daha uzun bir mesafede kayarak durmasına alışır ve örneğin şehir girişlerinde, sezgisel olarak ayağını gazdan daha erken çekerek sistemin tasarruf potansiyelinden tam olarak yararlanır.

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Samsundan ankaraya geldim 5 yetişkin 1 çocuk 100kilo civarında bagaj full depo oldukça agirdik çok kastım az yaktirayim diye ama malesef ağırlık coktu km gode sfirlamistim 170km civarında mola verdik çocuk o arada km yi sifirlamis net km cikaramadim
Resimde 170+75km olarak yakdigim yakit max menzil ve orttalama tüketim mevcut
Ankaraya  ulasdigimda orttalama tüketim 5.1

« Son Düzenleme: 05 Şubat 2014, 19:13:47 Gönderen: Coşkun »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ortalama 5-5,5 lt gibi olursa çok iyi bence
bu arada hayırlı yolculuklar kazasız belasız inşallah.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benzin ibresine ve menzile bakarak 60 lt ile 3 - 3,5 lt arası yakmış olması gerekiyor

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sağol yarın izmire yola cikicam 3yolcu ve bagajlar boşalacak boş gibi gelicem yani 4.5 u yakalayabilirim belki  bu arada 5.1 anakaraya kadar orttalama tekrar fullemedim henüz. Litre olarak ne yaktım net bilmiyorum

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fulleme zaten dediğim gibi ağırlık yapma boşuna, kısmetse gelince görüşürüz

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Afyona kadar çok hızlı gittim 5.4 orttalama afyondan sonra  orttalama tüketimi tekrar sifirladim izmire 4.8 le vardım

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kısa mesafeli sürüş ortalama videosu 9,9 lt

[youtube]Pi_CXHjMNrE[/youtube]

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Izmirden ankaraya tam 600 km yol yaptım yol bilgisayarı nin net veya çok yakın vid sonuç vermediğini farkettim 4.8 orttalama ile geldim orttalamaya gore 22.8 kuruş yakmisim yola çıkarken 130 tl lik mazot almıştım ibre kirmizidan sonraki büyük çizgide idi 600 km sonunda tam mazot ışığı yanmaya yakın hedefe ulaştım iki büyük çizgi arası suanki mazot fiyatına gore (4.75) 30 tl kadar yakıt alıyor buna gore 160 tl lik yakıt yakmisim buda km başına 26 kuruş civarı yapıyor orttalama 4.8 yerine 5.5 gibi olmalı yani