škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 274188

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedat77

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Gerçi şuan o kadar soğuk değil havalar biraz fazla değilmi sakin kullanımda 7,2 lt bir problem olabilir mi dizel kullanan arkadaşlar şehir içi ne kadar yaktıklarını yazarlarsa sevinirim ...

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
140 tl yakıtla şehiriçinde 350 km yol yaptım. Kilometrede 40 kuruş yapıyor. Benzini 4.96 tl den almıştım 100 km de 8.06 lt gibi bir tüketim çıkıyor ortaya.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vedat77;483644
Gerçi şuan o kadar soğuk değil havalar biraz fazla değilmi sakin kullanımda 7,2 lt bir problem olabilir mi dizel kullanan arkadaşlar şehir içi ne kadar yaktıklarını yazarlarsa sevinirim ...

Akıcı şehir içi trafikte, asgari 12-13 km'lik mesafelerde ortalama 4,5-5,5 litre yakıyorum. İlk 3-4 km'de yani motor ısınana değin 8-9 litreye kadar çıkıyor elbette. Yoğun trafikte çok seyrek olarak arabaya bindiğim için bir şey diyemeyeceğim(araç yeti greenline, 2013 model, düz vites).

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hafta sonu biraz gezelim dedik ve İzmir den 130 km lik Bozdağ gittik, arabada 3 yetişkin 3 çocuk bagaj ful dolu, 100 km şehirler arası yol genelde ortalama 110 km hızla gittim ve ortalama 7,2 lt gösteriyordu, 30 km de dik virajlı dağ yolu tepeye varınca ortalama 9 lt oldu. Dönüşte düzlüğe inice 8,2 lt ye kadar düştü ve yolun sonunda 7,4 lt ile kontağı kapattık toplam 260 km. Arkadaşım 1,6 dizel megan ile geldi anlık ve ortalama tüketim arasında 2 şer lt fark vardı o 50 tl ye gitti geldi ben 80 tl.  % 60 fark var aramızda, yetinin gerek rüzgar direnci gerek lastik direnci ile uzun yolda araba boş olsa bile 6 lt nin altına düşmek çok zor gibi, Allah'tan arabaya fazla binmeye fırsat kalmıyor yoksa dizel dışında her gün binilmez.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda 1.6 TDI DSG 4000 km de Çanakkale Kaz dağları üzerinden İzmir İstanbul arası araç 2 kişi arka koltukları yatık halde  ful dolu zaman zaman hız limitleri dışında 4.8 ortalama ile geldim. İstanbul içi fakat aşırı trafiğe girmeden 5.8 ortalama ile geziyorum bu değer bazen biraz artıyor veya düşebiliyor.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vedat77;483644

Yakıt biraz yüksek görünüyor yakıtı hangi firmadan alıyorsunuz. Shell Vpower Nitro Diesel deneyin

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;492799
Yakıt biraz yüksek görünüyor yakıtı hangi firmadan alıyorsunuz. Shell Vpower Nitro Diesel deneyin
Shell nitroyu genellikle performans isteyenler tercih ediyor. performans=fazla tüketim. Ekonomi için tavsiye eden ilk sizi gördüm. Ayrıca kullananlar shell nitro DPF yi çok çalıştırıyor diyor. Sizin tüketiminiz düştü mü?

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;492801
Shell nitroyu genellikle performans isteyenler tercih ediyor. performans=fazla tüketim. Ekonomi için tavsiye eden ilk sizi gördüm. Ayrıca kullananlar shell nitro DPF yi çok çalıştırıyor diyor. Sizin tüketiminiz düştü mü?

Şu ana kadar DPF ışığı yanmadı ve çalışmadı veya ben fark etmemiş olabilirim. Evet yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi uzun yolda yüklü ve performanslı kullanımda dahi 4.8 ortalama yakaladım ilk günden beri Shell vpower nitro kullanıyorum. Tüketimin ilerleyen km de daha da düşeceğini sanıyorum. Aracı ilk aldığımda İstanbul Marmaris Selimiye Datça ve o bölgelerde 4 kişi 56 kg bal ve bagaj ful dolu 1200 km yol yaptım ortalama 5.6-6.0 arasında yaktı. Bunda DSG nin payı da olabilir. Her ne kadar fabrika verilerinde düz vitesin tüketim değeri daha düşük olsa da DSG tam devrinde vites değiştirdiğinden çok daha ekonomik olabiliyor. DSG fabrika verileri de zaten şehirler arası 4.7/100 km ortalama 5.0/100 km şehir içi 5.7/100 km
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2015, 11:51:01 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;492801
Selçuk haklısın; nitro serisi performans amaçlı, fuel save serisi tüketim amaçlı yakıtlar.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı vedat77

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;492799

Shell den başka bir marka kullanmadım söylediğim rakam şehir içi ş.arası yolda 80/90 km hızla 4,0 lt yakaladığımda oldu

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vedat77;492851
Shell den başka bir marka kullanmadım söylediğim rakam şehir içi ş.arası yolda 80/90 km hızla 4,0 lt yakaladığımda oldu

Sakin kullanımda ve dediğiniz hızlarda o değerleri yakalamanız normal demek istediğim sizin söylediğiniz şehir içi 7.2 değer bana çok geldi. Benim İstanbul içi ortalamam 5.8 aracım DSG aşağıda verdiğim linkteki konuda resimlerde şehir içi değerleri görebilirsiniz.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=28693
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2015, 23:12:40 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı tolga7482

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;492762
hafta sonu biraz gezelim dedik ve İzmir den 130 km lik Bozdağ gittik, arabada 3 yetişkin 3 çocuk bagaj ful dolu, 100 km şehirler arası yol genelde ortalama 110 km hızla gittim ve ortalama 7,2 lt gösteriyordu, 30 km de dik virajlı dağ yolu tepeye varınca ortalama 9 lt oldu. Dönüşte düzlüğe inice 8,2 lt ye kadar düştü ve yolun sonunda 7,4 lt ile kontağı kapattık toplam 260 km. Arkadaşım 1,6 dizel megan ile geldi anlık ve ortalama tüketim arasında 2 şer lt fark vardı o 50 tl ye gitti geldi ben 80 tl.  % 60 fark var aramızda, yetinin gerek rüzgar direnci gerek lastik direnci ile uzun yolda araba boş olsa bile 6 lt nin altına düşmek çok zor gibi, Allah'tan arabaya fazla binmeye fırsat kalmıyor yoksa dizel dışında her gün binilmez.

Tamamen kullanıma bağlı birşey bu. Yeti' nin iyi tarafı istediğinizde performans verirken istediğinizde ekonomi sunuyor. Ben 1.2 TSI aracımlar 400 KM yolda 5.9 LT/100 Km. tüketim değeri elde ettim. 4 yetişkin 1 çocuk. Bagaj dolu idi.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tolga7482;493468
Tamamen kullanıma bağlı birşey bu. Yeti' nin iyi tarafı istediğinizde performans verirken istediğinizde ekonomi sunuyor. Ben 1.2 TSI aracımlar 400 KM yolda 5.9 LT/100 Km. tüketim değeri elde ettim. 4 yetişkin 1 çocuk. Bagaj dolu idi.

90 km sabit hızda 5 li değerleri görmek mümkün fakat hız biraz artıkça yüksek yapısı gereği tüketim 7 lt nin altına pek düşmüyor, gerçeği bunu da normal karşılamak gerek ne kadar ekmek o kadar köfte misali.

Çevrimdışı tolga7482

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;493981
90 km sabit hızda 5 li değerleri görmek mümkün fakat hız biraz artıkça yüksek yapısı gereği tüketim 7 lt nin altına pek düşmüyor, gerçeği bunu da normal karşılamak gerek ne kadar ekmek o kadar köfte misali.

Sürekli 90 ile gidemezsiniz. Ama sakin bir kullanımdı. Max 130' a kadar çıktım. ortalama hız ise 70 - 90 arasıydı.

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yaklaşık 45 km lik bir yolu yoğun sis nedeniyle 85km sabit hızla boş trafikte 3-4 lambada takılarak 3 yetişkin 4.2/100km orttalaması ile gittim ilk defa bukadar az tüketimi yakaladım 4.5 lerde gitdiğim çok olmuştu demekki fabrika verisi için bu şekilde gitmek lazım ayrıca tek kişi olsa idim 4.0 lt yide yakalayabilirdim
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2015, 17:23:43 Gönderen: Coşkun »