škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 275225

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;559841
Bu sefer 100 tl ye 271 km, yol bil.na göre ortalama 8,4 lt, ort.hız 19 km, kendi hesabıma göre 37 kr, 9 lt, benzinin litresi 4,09 tl.
İki aydır ortalama bu civarlarda soğuk havanın etkisi büyük bir ihtimal.

Hele zobayı da yaktıysan :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde gece aynı koşullarda yakaladığım en düşük değer

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;559872
Hele zobayı da yaktıysan :)

Zoba etkilemiyor'da çok ş.içi kullandım hep motor ısınmadan kapattım. Zaten ilk çalıştırınca 1-2 dk bekliyorum biraz ama yinede bu havalar için normal diyelim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeti 1.2 TSI DSG aracımda ilk defa depoyu sıfırlayıp orta mesafe 355 km kadar yol için tekrar sıfırladığımda hesapladığım sarfiyat 6,98 Lt/100 km. gibi beklentimin üzerinde buradaki sarfiyatlara yakın bir sonuç aldım. Gerçi TEM (E-80) yerine D100 (nam-ı diğer E-5) i tercih edip İzmit'te 30-40 dakika kadar gecikmenin de bunda etkisi var. Yine de 6 lt. ye düşmesinin mümkünatı görünmüyor. Bir önceki 2001 Sol/AT 2.0 Avensis ile 147 beygirin yanında İstanbul-Eskişehir yolunda bir kaç kez 7 lt/100 km yi 90-110 km. lerde görebiliyordum.

Bu sarfiyat için 130 km yi hiç geçmedim diyebilirim. Geneli 95-100 km. gibi tamamen sakin, trafiğin akışına göre bir sürüş ile elde edilen sonuçtur. Sanırım LPdi yi biraz araştırsam fena olmayacak.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;560200
Yeti 1.2 TSI DSG aracımda ilk defa depoyu sıfırlayıp orta mesafe 355 km kadar yol için tekrar sıfırladığımda hesapladığım sarfiyat 6,98 Lt/100 km. gibi beklentimin üzerinde buradaki sarfiyatlara yakın bir sonuç aldım. Gerçi TEM (E-80) yerine D100 (nam-ı diğer E-5) i tercih edip İzmit'te 30-40 dakika kadar gecikmenin de bunda etkisi var. Yine de 6 lt. ye düşmesinin mümkünatı görünmüyor. Bir önceki 2001 Sol/AT 2.0 Avensis ile 147 beygirin yanında İstanbul-Eskişehir yolunda bir kaç kez 7 lt/100 km yi 90-110 km. lerde görebiliyordum.

Bu sarfiyat için 130 km yi hiç geçmedim diyebilirim. Geneli 95-100 km. gibi tamamen sakin, trafiğin akışına göre bir sürüş ile elde edilen sonuçtur. Sanırım LPdi yi biraz araştırsam fena olmayacak.

Şehir dışı yolculuklarda 6,5 lt ve biraz altını ben yakalıyorum sizinde aslında yakalamanız gerekiyor. Tüketimde ben lastik havalarına çok önem veriyorum ve büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Geçen yaz İzmir- Kemer yolculuğumda gidiş 6,2 lt dönüş 6,4 lt olarak tamamlamıştım kendi hesabıma göre 6 lt civarı.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mehmet bey tespitlerimizde herhangi bir çelişme yok. Ben de aldığım tek veri ve tecrübeme dayanarak 6 lt/100km.yi yakalamanın zorluğundan bahsetmiştim. Tabi ki lastik hava basıncı yol koşulları, araçtaki yük durumu, saatte 90 km/s hızından ne kadar sapıldığı tüketimi etkileyen parametrelerdir.

Motor hacmi belki psikolojik olarak daha düşük beklentiye sebep oluyordur fakat sonuçta üretilen güç yakıtla sağlanıyor. Şunu anladım ki turbo hariç (ki turbo sadece güç yoğunluğu sağlıyor, düşük cc. de daha fazla güç) doğrudan enjeksiyonlu Toyota'nın 2009 yılına kadar kullanmış olduğu D4 motorları da şehir dışı iyi bir oran yakalıyormuş.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
SUV tarzı araçlar hariç çoğu araç ş.dışında 6 lt nin altında tüketim yakalar. Bizimkilerde dediğiniz gibi 6 lı değerleri yakalamak kolay değil şartların hepsi uygun olması gerekiyor.

Çevrimdışı Poseidoneptune

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bizim aracımızın yüksekliği ve ağırlığı göz önüne alındığında yakıt tüketiminin makul olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Taner s

• Karadeniz Bölgeler Müdürü
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Slm Elegans tdi dsg kullanıyorum, Yakıt ölçümü için direksiyon sağındaki düğme üzerinden ileri geri komutları yuvarlarken yakıt tüketimi 1 ve 2'yi araç hareket ettikten birkaç dakika sonra üzerine basılı tutarak sıfırlayabilirsiniz 20-30 lt seviyeleri o anki tüketimi gösterecektir yani ben düzenli yaptığım için 5-6 lt arası 1 ve 2 ayarda yakıt tüketimi olarak takip edebiliyorum, saygılar...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Poseidoneptune;560382
bizim aracımızın yüksekliği ve ağırlığı göz önüne alındığında yakıt tüketiminin makul olduğunu düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum  arkadaşın 1,6 turbo motorlu  3,16 BMW si ile aynı koşullarda deneme yaptık, benimki 7,4  onunki 7,2 ortalama yakaladık, Lastik farkı ve rüzgar direnci farkına rağmen benim aracın daha iyi yaktığını düşünüyorum.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
70 km lik şehir içi genelde 3-5 km lik kullanımlar yol bil. göre ortalama 9,3 lt, ort.hız 16 km. Aynı şartlarda dizel olsaydı kaç lt yakardı acaba? 7 lt yi bulurdu sanırım.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;561002
70 km lik şehir içi genelde 3-5 km lik kullanımlar yol bil. göre ortalama 9,3 lt, ort.hız 16 km. Aynı şartlarda dizel olsaydı kaç lt yakardı acaba? 7 lt yi bulurdu sanırım.

Sizin bahsettiğiniz kullanımlarda ve agresif kullanımda araç DSG şehir içi ortalaması 5.3 ve bu bazen biraz daha düşebiliyor veya yükselebiliyor ama kesinlikle 6.0 üstüne çıkmadı. İzmir İstanbul İzmir arası normal kullanım ile araç full yüklü 4.5 - 4.7 ortalama görüyorum. Bu arada Yeti dizel DSG boş ağırlığı 1445 kg dır.
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2016, 16:13:27 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;561038

Sizin bahsettiğiniz kullanımlarda ve agresif kullanımda araç DSG şehir içi ortalaması 5.3 ve bu bazen biraz daha düşebiliyor veya yükselebiliyor ama kesinlikle 6.0 üstüne çıkmadı. İzmir İstanbul İzmir arası normal kullanım ile araç full yüklü 4.5 - 4.7 ortalama görüyorum. Bu arada Yeti dizel DSG boş ağırlığı 1445 kg dır.

DH Forumda sizinki gibi 1,6 DSG nin çok yaktığından şikayet ediyor ama eğer ş.içi 5 li  değerleri yakalıyorsanız çok çok iyi.

DH Alıntı:
birde şehir içi 7,5-8 gibi tüketimler yüksek geliyor. adamlar 1750 kg ağırılıkta 4x4 dizel otomatik Honda CRV aracın canını çıkarttılar ona rağmen 7.1 yaktı, yeti daha hafif ama daha çok yakıyor. uzun yolda 5 litre en alt görebildiğim değer. ama tabi benzine göre litre fiyatından dolayı yine de avantajlı. Ama avrupadaki gibi benzin ile dizel aynı fiyatta olsaydı hiçbir avantajı olmazdı.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;561002

Sıcağı sıcağına bir rapor > Az önce 2,3 km'lik yoldan döndüm. Göstergedeki ort. tüketim 9.8 litre :kork2:

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;561067
Sıcağı sıcağına bir rapor > Az önce 2,3 km'lik yoldan döndüm. Göstergedeki ort. tüketim 9.8 litre :kork2:

:uhu: Ali naptın beni de sollamış sın, ben her gün çocuğu almak için 1,5 gidiş 1,5 dönüş yol yapıyorum genelde her seferinde 9,1 ile 9,5 lt arası kapatıyorum.
Uzun süreli kullanımda senin ortalaman benimkine göre daha çabuk düşecektir kesin.