škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 280483

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu bahsettiğim değerler çok daha performanslı kullandığımda dahi çok fazla değişmiyor eklediğim fotoda araç 4.800 km ve İstanbul içi değerler şu an ilk bakımı yapıldı ve aracım 12.000 km de çok daha az yakmaya başladı fabrika verilerini ve biraz daha düşük tüketim değerlerini çok rahat görebiliyorsunuz sakin bir kullanımda ve hız sabitleyici ile uzun yolda daha da düşük veriler yakalanabilir. Aslında yılda 10.000 km kadar yol yapıyorum ve bunun nerede ise tamamına yakını uzun yoldur.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;561075
:uhu: Ali naptın beni de sollamış sın, ben her gün çocuğu almak için 1,5 gidiş 1,5 dönüş yol yapıyorum genelde her seferinde 9,1 ile 9,5 lt arası kapatıyorum.
Uzun süreli kullanımda senin ortalaman benimkine göre daha çabuk düşecektir kesin.

Ben masumum abi! Tek suçlu maksi-dot'tur ;)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;561213
Ben masumum abi! Tek suçlu maksi-dot'tur ;)

Ara sıra MAXİ gösterir öyle değerler hiç önemli değil, önemli olan toplamı ve gezerken keyfini sürmek.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu ay 250 tl lik benzinle 780 km ort. tüketim 8 lt, ort. hız 23 km, benzinin lt si 4,12 tl den kendi hesabıma göre 7,8 lt. Benzin yarı yarıya  Total ve Shell karışık

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çanakkale üzerinden İstanbul İzmir seyahati araç bagajı koltuk altları ve arka koltuklar yatık halde tavana kadar full dolu ve iki yetişkin toplam 525 km yol bilgisayarı verisi 100 km/5.0 = 26.25  lt X 3.57= 93.7 TL benim hesaplamamda birebir nerede ise aynı yola çıkmadan km sıfırladım ve tam yarım depo yakıt vardı yolda 100 tl yakıt aldım seyahat bitip aracı park ettiğimde yakıt ibresi tam başlangıçtaki yarım deponun çok hafif yukarısındaydı.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
100 tl ye full bagaj 500 km çok çok iyi, ben en fazla 350 km geçebilirdim, yine dizelin farkı, ortalama hızınız neydi.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;567556
100 tl ye full bagaj 500 km çok çok iyi, ben en fazla 350 km geçebilirdim, yine dizelin farkı, ortalama hızınız neydi.

Mehmet kardeşim yol bilg ortalama hız nedir bakmadım ama genel olarak 100-130 km/h arasında hızlarla geldim ve hava şartları çok kötüydü aşırı bir lodos vardı ki Lapseki'de ben feribottan indikten sonra henüz bir kaç km gittikten sonra deniz patladı ve seferler iptal olmuş güzergahı bilirsin Kaz dağları vs yüksek rakımlı bölgeler vardır Kaz dağları aşırı yağışlı idi ve Küçükkuyu'dan sonrasında yerleşim yerlerindeki nerede ise tüm kırmızı ışıklarına yakalandım ve bir hayli fazla ışıklar var genel olarak yerlesim bölgelerinden geçerken de ortalama 50-70 km/h ile geldim ve tam olarak 525 km yaptım daha öncesinde İnegöl seyahatim de aynı yakıt ortalamasına sahipti 625 km 115 tl yakmıştı yeti ile gezdiğim yerler konusunda paylaşmıştım. Yol bilgisayarında en düşük ortalama yine bir İzmir İstanbul seyahatinde 4.6 görmüştüm.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;567553
Çanakkale üzerinden İstanbul İzmir ...toplam 525 km...

Mesafenin 525 km olması şaşırtıcı :hmm:
Yılda 1-2 kez bir Burhaniye yaparım (güzegâh: ist-Tekirdağ-Gelibolu-Eceabat-Ayvacık-Edremit-Burhaniye). Mesafe yaklaşık 500-510 km tutar. Burhaniye-İzmir arası da 170-180 km olduğuna göre..? Yoksa yapılmakta olan otoyol açıldı mı?

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyükçekmece Tekirdağ Malkara Keşan Gelibolu Lapseki Çanakkale Ezine Küçükkuyu Altınoluk Edremit Burhaniye Gömeç Ayvalık Dikili Çandarlı tam 525 km dir. Aynı yolu yılda 3-4 kez gider gelirim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;567566
Mehmet kardeşim yol bilg ortalama hız nedir bakmadım ama genel olarak 100-130 km/h arasında hızlarla geldim ve hava şartları çok kötüydü aşırı bir lodos vardı ki Lapseki'de ben feribottan indikten sonra henüz bir kaç km gittikten sonra deniz patladı ve seferler iptal olmuş güzergahı bilirsin Kaz dağları vs yüksek rakımlı bölgeler vardır Kaz dağları aşırı yağışlı idi ve Küçükkuyu'dan sonrasında yerleşim yerlerindeki nerede ise tüm kırmızı ışıklarına yakalandım ve bir hayli fazla ışıklar var genel olarak yerlesim bölgelerinden geçerken de ortalama 50-70 km/h ile geldim ve tam olarak 525 km yaptım daha öncesinde İnegöl seyahatim de aynı yakıt ortalamasına sahipti 625 km 115 tl yakmıştı yeti ile gezdiğim yerler konusunda paylaşmıştım. Yol bilgisayarında en düşük ortalama yine bir İzmir İstanbul seyahatinde 4.6 görmüştüm.

Rüzgar tüketimi çok etkiliyor bu şartlara rağmen 5 lt ortalama benim için çok iyi, bana aynı yol 150 tl ye patlardı tabi ortalama 6,5 lt yi tutturabilirsek. Allah'tan arabayı fazla kullanamadığım için benzin maliyeti pek etkilemiyor, yoksa yoğun kullanımda dizel şart.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;567570
Büyükçekmece Tekirdağ Malkara Keşan Gelibolu Lapseki Çanakkale Ezine Küçükkuyu Altınoluk Edremit Burhaniye Gömeç Ayvalık Dikili Çandarlı tam 525 km dir. Aynı yolu yılda 3-4 kez gider gelirim.

Haa son durak Çandarlı'ymış; İzmir merkez zannetmiştim. Açıklama için teşekkürler.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;567575
Rüzgar tüketimi çok etkiliyor bu şartlara rağmen 5 lt ortalama benim için çok iyi, bana aynı yol 150 tl ye patlardı tabi ortalama 6,5 lt yi tutturabilirsek. Allah'tan arabayı fazla kullanamadığım için benzin maliyeti pek etkilemiyor, yoksa yoğun kullanımda dizel şart.

Bende aslında yoğun kullanmıyorum aracım 2014 Ağustos trafiğe çıkış ama şu an 12000  km de daha önceki 6 aracım benzinli düz vites modellerdi 2011 Nisan çıkışlı Corolla ile 2014 Ağustosa kadar 23000 km yapmıştım ama genel olarak uzun yol kullanıyorum.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;567578
Bende aslında yoğun kullanmıyorum aracım 2014 Ağustos trafiğe çıkış ama şu an 12000  km de daha önceki 6 aracım benzinli düz vites modellerdi 2011 Nisan çıkışlı Corolla ile 2014 Ağustosa kadar 23000 km yapmıştım ama genel olarak uzun yol kullanıyorum.

O zaman dizel sizin ihtiyaçtan ziyade biraz keyfi olmuş. Bende önceki aracımı 9 yıl kullandım ve 85,000 km de sattım o yüzden dizel hiç düşünmedim.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet biraz keyfi oldu dediğim gibi ilk dizel aracım aslında benzinli aracın keyfi bir başka hele ki yüksek hacimli turbo benzinli bir motor çok daha keyifli önceki araçlarım atmosferik motor 1.6 idi tabi ki tork ve çekişleri turbo dizel bir motor gibi değil ve buda beni dizele yönlendirdi açıkçası 1.4 tsı ise hiç düşünmedim 1.6 tsı Yeti olsa düşünürdüm.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1,4 TSİ yi performans bakımından mı tercih etmediniz, eğer öyleyse keşke bir test sürüşü yapsaydınız, daha önce 1,2 motor 80BG nissan micra kullandıktan sonra 1,4 benim için performanslı ve tatminkar geldi tabi herkesin beklentisi farklı ama benim izlenimim Yeti için bu motor yeterli, 1,2 sini test sürüşü yapmıştım o bile bana yeterli geldi tabi yazın klima ve rampaya gelince nasıl olurdu bilemiyorum 1,2 yi 8 valf olduğu için istemedim.