škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

3000 devrin üzerinde uzun süre kullanmanın zararları neler?

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet1221

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
çok yakar biliyorum ama uzun yola giderken 3000 devir üstüne çıkmak motora zararı nedir?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabanın yağ değişimi zamanında yapılıp ve araca uygun yağ kullanılıyorsa, su ve yağ sıcaklığı normal düzeyde olduğu sürece sorun olacağını zannetmiyorum..

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı ahmet1221

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arac 1.2 olduğu için 120 de 3200 deviri, 150 de 3500 deviri görüyor.

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinli araçta  3000-4000 devir sıkıntı yaşatmaz   ama giden yakıt olur  yoksa istanbuldan düzceye kadar  3500-4000 arası  git gel 150,000 km ye kadar  hiç bir sıkıntısı olmaz

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sürekli yüksek devirde kalırsan yakıt yanında bir de yağın kalitesi aşırı ısınmada çabuk düşer ve aşırı titreşim metal yorgunluğu yapar. ama araba eskiyse tabi.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence de yağ kaliteli ise ve motor bakımı yapıldı ise kırmızı çizgiden uzak dur devir önemli değil.diyarbakıra giderken cc açık 150 km sabitledim bazen 180 tek sıkıntım yakıttı... :(

Çevrimdışı ahmet1221

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yorumlar için teşekkürler arkadaşlar araç daha 5 aylık 4 binde olduğu için sordum birazda. motor yorulurmu diye. 3 silindirli olduğu için 120 de 3200 deviri 150 de 4000 deviri görüyor.

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 HTP aracımı seri kullanırdım, hiç sorun olmaz, yağı-suyu-bakımını ihmal etme yeter

Çevrimdışı ahmet1221

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
irfan hocam sen iyi tanıyorsun bu motorları kaçı görmüştün en son hız. merakımdan soruyorum sürekli hız yapan biri değilim ama

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet1221;421379
irfan hocam sen iyi tanıyorsun bu motorları kaçı görmüştün en son hız. merakımdan soruyorum sürekli hız yapan biri değilim ama

195'e kadar çıktım Bursa Çevreyolunda, İzmir Aydın otoyolunda 200'ü gördü hafif bayır aşağı. Çıkıyor ama çok geç çıkıyor o hızlara :)

Ben de sadece 1-2 kere çıkarım o hıza, denemek için, arabanın limiti nedir, yol bomboşken

Çevrimdışı ahmet1221

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 1.2 HTP de yokuş aşağı 200 gördüm düz otobanda 185 190 yapması lazım.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hiçbir şey olmaz redline'a gelinmediği sürece. hatta anlık olarak o bölgede olsa da bir problem olmaz.

yüksek devirde kullanılırsa en fazla olacağı aşırı yakıt tüketimi olacaktır ki bizim motorlar küçük olduğu için çok yakıyor.

çok düşük devirlerde kullanmak da iyi bir şey değildir. bir süre sonra katalizör tıkanır aracın çekişi düşer katalizörü de değiştirmek zorunda kalırsınız. pahalı bir parçadır.

ben arada bir aracı devirli kullanırım yanma odasındaki kurumları atsın diye :)

benim aracım makyajsız fabia II. bizimkilerin vites oranları daha kısa bu yüzden makyajlıların maksimum sürati farklı olabilir. ben düz yolda 170, hafif eğimde 180 km/h görmüştüm.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı onur07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
seyir halindeyken 3. viteste 2500 devir 3000 devir de gitmek motoru yorar mı sizce ?