škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Peugeot 301 reklamı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Biraz önce Tv de Peugeot 301'in reklamı çıktı, reklamın sonunda küçük bir hatırlatma daha yaptılar. Türkiyenin kuzeyi Sinop'tan güneyi Anamur'a 100 km'de 3.5 litre yaktı.

Bu noktada haliyle birşeyler yazmak gerek dedim. Bu 100 km bütün yolun ortalaması alınarak mı yazıldı? yoksa yol boyunca en düz olan yerde mi yazıldı. Sinop tarafını bilmem ama Anamur tarafını bilirim. Mut, Gülnar, Anamur arası o kadar virajlı ve tırmanma performansı vardır ki tahminim Sinop tarafıda öyledir.

neyse sonra peugeot 301'in internetten broşürünü buldum, 4 adet motor için değerler paylaşılmış. Bunlardan 1.6 dizel için şehirlerarası 100 km için verilen değer 3.9

Tamam reklam yapıyorsunuz da biraz yalan söylemeden yapın derim. bütün yol aşağıya doğru eğimli olsa, ya da konya yolu gibi düzlük olsa belki bu değer yakalanır.

Anamur tecrübemi aktarayım, 1.6 polo LPG li aracım vardı, LPG dolu iken şehirlerarası yaklaşık 270km yol yapabiliyordum. O gün Mut, Gülnar ve Anamur yolunda dolu olan depom 100 km de bitti.

Peugeot'u kınıyorum kendimce :) (zaten pek sevmezdim şimdi iyice ön yargılı oldum kendilerine):sck:

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.otomobilucargider.com/
Bende Facebook dan takip ettim bu çalışmayı 70 kmh ortalama hızla 3.5 civarı yakıt tüketmişlerdi

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bunlar özel kullanım şartları altında elde edilen değerler.FabiaI 1.2 htp 2,78 litre gibi bir tüketime sahipti bu tip kullanım koşullarında.

edit: evet doğru hatırlamışım 2.78 lt imiş

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=15186
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2013, 13:53:18 Gönderen: ugurcnplt »
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.5 Ton Passat 1.4 Tsi sabit 70 Km/h ile giderken 3 litre yakıyorsa ufacık araba niye yakmasın ki ? Üstelik Peugeot motorları ekonomileriyle bilinir..

Çevrimdışı risk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;421454
1.5 Ton Passat 1.4 Tsi sabit 70 Km/h ile giderken 3 litre yakıyorsa ufacık araba niye yakmasın ki ? Üstelik Peugeot motorları ekonomileriyle bilinir..

Can hangi Passat bu :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: risk;421455
Can hangi Passat bu :)

Bizimki abi geçen gün Floryaya giderken denedik Gökçenle,70 km/h sabit hızda 3.4 litre yakıyor düz yolda. İşin daha ilginç kısmı 120 km/h ile giderken,130 km/hden daha fazla yakıyor :) Enteresan işler :)

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;421456
İşin daha ilginç kısmı 120 km/h ile giderken,130 km/hden daha fazla yakıyor :) Enteresan işler :)
motor daha rahat calısıyor demekki, 3000 devire denk geliyor olabilir:hmm:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
http://www.otomobilgazetesi.com/yeni-peugeot-301-yakit-ekonomisi-konusunda-oldukca-cimri-11859.html

Ben de dün okumuştum, başlık açacaktım fakat fırsat bulamamıştım. Ama konu, üzerinde biraz durmaya değer :) Şöye ki, öncelikle tüm yol ortalaması bu.  Demir Bükey Akademi tarafından gerçekleştirilmiş, tabi ki reklam amaçlı ama sonuç itibariyle gerçek. Ben de PSA dizelleriyle yeni tanışmış biri olarak gerçekliğine inanıyorum.

Bi süredir HDI makinalarının gerçek tüketim değerlerini, kullanıcı yorumlarını farklı kaynaklardan takip ediyorum. Bildiğiniz gibi 1.6 HDI'larda 90'lık ve 110'luk makinalar vardı 2010 yılına kadar. bu makinalardan 90'lığı 215 Nm, 110'luğu 240 Nm torka sahip, ekonomik olmalarıyla meşhur makinalardı. 2011 ve sonrasında 110'lar 112 (ve bu yıldan itibaren 115), 90'lar 92, bu yıldan itibaren 95 HP oldular. Ama sadece beygirleri değişmedi, tork 92 hp'de 230 Nm'ye, 112 hp'de (şimdiki 115) 270'e çıkarıldı. Hatta overboost ile 285 Nm tork veriyor. Buraya kadarki kısmı beni şaşırtmadı ama 112 hp'ye (ve 270 Nm'ye) çıkarıldıktan sonra HDI'lar çok daha ekonomik oldular ve "gerçek" kullanıcı verileri şehir içinde 5,7 - 5,8 gibi değerler oldu. İsterseniz pejo ve citroen forumlarını bi kurcalayın. Dayanıklılık problemlerini aştı/aşmadı bilemem ama HDI makinaları gerçekten şu an bilinen en ekonomik 1.6 dizeller. 1.4 HDI'lar da böyle, mesela yeni C3 1.4 hDI ile ş.arası 3,7 , şehir içi 5 litre yakıyor vatandaşlar.

Biraz alıcı gözüyle baktım, pejo'da 308'in 112'lik versiyonları 2011'de makyaj geçirdikten sonra (makyajlıları ön panjurdan rahatlıkla ayırt edebilirsiniz), C4'te de yeni kasa ile (yani yine 2011 sonrası) satışa sunulmuş. 92'lik 1.6 dizel ise yeni kasa C3, 301, elysee gibi modellerde mevcut. 112'likler, uzun 6. vitesleri ile uzun yolda 92'liklerden daha ekonomikler bu arada. 1600 km menzil mümkün.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşımda var 301 1.6HDİ. Ankara şehir içinde 4.7 yakıyor meret. Daha 3500 kmde birde :) Yani değerlerin gerçeklik payı var.

Birde bildiğim kadarı ile 1.6 HDİ motor 16v den 8v e düşürüldü, revizyon sonrası.  Bununda illaki tüketime katkısı vardır.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
92'lik olanın arabam.com test şartlarındaki verisi 5.0 litre. Adamlar forumlarında genel olarak 6 litre falan yakana oha diyorlar :)

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
önceki modellerinde kulakları çok çınlamış olmalı ki psa grubunun hem citroen elysse hem pug 301 reklamlarında sorunsuzluk vurgusu yapıyorlar yok bilmem kaç kontrolden geçmiş yok 4 milyon km test edilmiş :)

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
4 milyon mu ? dünyayı 200 defa turlamışlar ha! vay be! az daha test etseler aya çıkarlarmış. bu testi kaç senede yapmışlar. demekki piyasaya sürdükleri modelden sonrakisi için o andan itibaren teste başlıyorlar ki anca yetişsin.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tabi ki tek bir araçla değildir bu. yoksa 4 milyon km 10 yıllar sürer :)

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: YEKE;424060
4 milyon mu ? dünyayı 200 defa turlamışlar ha! vay be! az daha test etseler aya çıkarlarmış. bu testi kaç senede yapmışlar. demekki piyasaya sürdükleri modelden sonrakisi için o andan itibaren teste başlıyorlar ki anca yetişsin.
Piyasaya yeni bir model çıktığında bilin ki en az on yıl önceden onun geliştirmesi başlamıştır.:wnk:

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Km yalan , su zamana kadar satilan araclarin toplam km simis :)