škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Koridor Radar Sistemi

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tabelayı görüyorsanız sakın...

Konya'da "koridor radar sistemi" hayata geçirildi. Uygulama, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin etkin bir biçimde kullanılmasını sağlıyor. 7 gün 24 saat hız kontrolü sağlayan sistemle sürücülerin hız sınırını aşmalarını engellenmesi hedefleniyor.

"Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES". Eğer bu tabelayı görüyorsanız sakın hız ihlali yapmayın.

Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de, Kara Yolları Trafik Kanunu'na göre yapılmış ilk "koridor radar sistemi" Konya'da faaliyete geçti.

Sistemle ilgili açıklama yapan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, "Bu uygulama Türkiye'deki ilk uygulamadır. Konya hız sistemleri bakımından yeni bir uygulamayı Türkiye ile tanıştırmış oluyor" diye konuştu.

Kamerayı görüp yavaşlamak cezadan kurtarmıyor

Sistem diğer elektronik denetleme sistemlerinden farklı. Sürücülerin kameraları görünce yavaşlaması onları ceza yemekten kurtarmıyor. Çünkü sistem, kameralar arasında geçiş süresine göre hız tespiti yapıyor.

"Tespitleri yüzde 100 doğruluk oranınıdadır"

Sistemle ilgili bilgi veren Konya Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü İbrahim Çelik, "Uzun mesafede ortalama hız kontrolü yapabilmektedir. Yaptığı tespitler yüzde 100 doğruluk oranındadır. Sistem 5 megapiksel gibi yüksek bir oranda çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir ve plakaları yüksek bir oranda okuyabilmektedir. Bu sistemimiz aynı zamanda diğer trafik ve asayiş projeleri ile entegre olabilecek bir yapıdadır" diye konuştu.

Konya'da İstanbul yolu üzerinde 20 noktaya kamera konuldu. Kameralar 12 kilometrelik koridorda, araçların hızını kontrol edecek ve uyaracak. Limiti aşanlara ise otomatik olarak ceza kesecek.

Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal ise sistemin hedefiyle ilgili olarak, "Bu sistemle ilimizdeki ölümlü ve yaralamalı kazaları azaltmayı amaçlıyoruz. Ayrıca insansız kontrol sistemleri ile trafik denetimini daha iyi yapabilmek ve belli bir trafik kontrolü oluşturmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Sürücüler de denetlemenin iyi sonuçlar vereceği kanaatinde.

Bir sürücü, "Bence çok iyi bir uygulama. En azından şehir içinde keyfi hız uygulaması sürücüler tarafından bitmiş oluyor" derken bir diğeri, "Yaygınlaştırılırsa daha iyi. Biz halk olarak buna tepki gösteriyoruz ama aslında kendi can güvenliğimiz açısından önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Sistemin Türkiye'de yaygınlaştırılması hedefleniyor.
:krk:
http://haber.gazetevatan.com/turkiyede-bir-ilk/513099/1/G%C3%BCndem

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hangi tabela mustafa göremiyorum
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam
"Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES" levhası yolun sağında koridor başlarken beyaz uyarı levhası gayette dikkat çekiyor
koridor bitiminde "Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES" bitti diye yazıyor.
konyaya ısparta girişinde tıp fakültesi yolundan başlayıp istanbul yoluna kadar devam ediyor

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ankara izmir yolu üstündeki geçerken hızınız şu km diye yazan tabelalarda ortalama alınıp 121 üst limitini aşarsanız onda da ceza geliyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fmaka;421635
hocam
"Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES" levhası yolun sağında koridor başlarken beyaz uyarı levhası gayette dikkat çekiyor
koridor bitiminde "Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES" bitti diye yazıyor.
konyaya ısparta girişinde tıp fakültesi yolundan başlayıp istanbul yoluna kadar devam ediyor
heh tamamdır:blg:

Alıntı yapılan: YEKE;421812
ankara izmir yolu üstündeki geçerken hızınız şu km diye yazan tabelalarda ortalama alınıp 121 üst limitini aşarsanız onda da ceza geliyor.
olayı çakozlamışımdır.teşekkürler.:blg:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok güzel olmuş. Konya'da kamera kurulan yol çok güzel ve baya düzlük yerleri var. Ben senelerdir o yoldan gider gelirim. Millet dayanamayıp hız denemeleri yapıyordu, sağdan soldan yardırıp gidiyordu. Kaç sefer tehlike atlattım ben o yolda. Şimdi herkes aynı hızda gidiyor, süper bi uygulama olmuş. Arada hala yardırıp yardırıp kameranın altına gelince yavaşlayanlara da rastlıyorum tabi :) Ama ceza haberleri gelmeye başladı, onlarda düzelecektir kısa zamanda.

Çevrimdışı atonal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir süre Aydınlıkevler'in oraya da bir fotoğraf makinası koymuşlardı.Herkes oradan geçerken yavaşlıyorlardı.Ama bilmeyenler yakalanıyordu tabi ki.Bu uygulama da bence çok güzel olmuş.Türkiye'de trafik kazalarına insan faktörü olayının %90 ların üzerinde olduğunu düşünürsek insanımızın direksiyon başında neye dönüştüğünü anlamak zor olmuyor.Kazasız belasız günler herkese...

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
radar ve bu tarz uygulamaları hep desteklemişimdir ancak; evet ancak 3-4 şeritli şehirler arası gibi bir yola 50 km ya da 70 km gibi komik limitler vermek nasıl bir mantıktır bilmiyorum. Konyada da yanlış hatırlamıyorsam bu limit 60'tı.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozghcttpli;421831
radar ve bu tarz uygulamaları hep desteklemişimdir ancak; evet ancak 3-4 şeritli şehirler arası gibi bir yola 50 km ya da 70 km gibi komik limitler vermek nasıl bir mantıktır bilmiyorum. Konyada da yanlış hatırlamıyorsam bu limit 60'tı.
konya da çevre yolu diye tabir edebileceğimiz antalya yolu, karaman yolu, istanbul yolu,ankara yolu hep 70 km.
ancak ara caddeler 50 km ile sınırlı zaten yol kenarında yeterince bilgilendirme var ve pek çok yerde yeşil dalga olayı var...

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ankara-Sivrihisar arasında bu sistem var zaten. Türkiye'de ilk değil yani.