škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fazla mı yakıyorum :plc:

dynia · 56 · 10676

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dynia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vitesi boşa almak yakıt tüketimini artırır birçok testle kanıtlanmıstır. O yüzden vitesi boşa almak yerine vitesi büyültüp ayağı gazdan cekmek tasarruf sağlar.

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
benim değerlerim şu şartlar altında (lpg kmde 19 kuruş) :

iş yerimle ev arası 5 km ara sokağa girim eşimi bırakıyorum ve 7 ışıklı kavşak geçiyorumki hiç birinde sabah kalabalığında yeşili yakalamak mümkün olmuyorki bunların en az 3 ünde ikinci yeşilde geçebiliyorum. bu dünüştede aynı ve gene mesai çıkışı trafiğinde.. anlatmaya çalıştığım benim kesinlikle gaza basmama gibi bir şansım yok , mersinde öyle 4. vitese atıp bi 5 10 km gideyim deme şansı yok , bütün çevre yollarında italyan göbekleri var geniş geniş her göbekte ışık var , büyük şehir olsada henüz gelişemedik. :)

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 70 tl gazla 300 km zor yapıyorum bende 400 yapmak istiyorum :p

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
:ddd:Ben basıyorum 3000ile5000 devir Simato hava Filtresi sesini duyuyorum. .:)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmetmeski;425801
benim değerlerim şu şartlar altında (lpg kmde 19 kuruş) :

iş yerimle ev arası 5 km ara sokağa girim eşimi bırakıyorum ve 7 ışıklı kavşak geçiyorumki hiç birinde sabah kalabalığında yeşili yakalamak mümkün olmuyorki bunların en az 3 ünde ikinci yeşilde geçebiliyorum. bu dünüştede aynı ve gene mesai çıkışı trafiğinde.. anlatmaya çalıştığım benim kesinlikle gaza basmama gibi bir şansım yok , mersinde öyle 4. vitese atıp bi 5 10 km gideyim deme şansı yok , bütün çevre yollarında italyan göbekleri var geniş geniş her göbekte ışık var , büyük şehir olsada henüz gelişemedik. :)

Mersini bu yaz gezdiğim kadarı ile ş.içi olsa bile acayip geniş düzlükleri var caddeleri olsun sokakları olsun rampa diye bir durum yok o yüzden değerleriniz gayet normal :)

Çevrimdışı dynia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: antihacker;425805
Ben 70 tl gazla 300 km zor yapıyorum bende 400 yapmak istiyorum :p

arkadaşlar yapmayın etmeyin günahtır :) 70 tl ye benim ısık anca sönüyo :)

en sonunda garanti falan demeyip taktırtacaksınız bana lpg yi :):ddd:

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
LPG yi serviste taktırırsan garanti dışı kalmıyorsun , kısmi bir garanti dışı olayı vardı ama tam hatırlamıyorum sormak lazım

Çevrimdışı dynia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motor aksamı garanti dışı kalıyormus. Yada en ufak arıza olsa servisler lpg yi öne sürüyolarmıs.

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dynia;425777
Vitesi boşa almak yakıt tüketimini artırır birçok testle kanıtlanmıstır. O yüzden vitesi boşa almak yerine vitesi büyültüp ayağı gazdan cekmek tasarruf sağlar.

Bu test turboluı araçlar için geçerlidir  atmosferik araclarda vitesi boşa atmak yakıtı düşürür bu teknik olarak gerçek  trafikte tehlike içermemesi için  testlere böyle öne sürülüyo

motor aksamı lpg te devre dışı kalıyo ama motor kolay arıza veren bir  parça değil zaten bizim yollarımızda  öncelikle ön takım  amortisör   veya  bir zamandan sonra mekanikte gıcırdama tarzı sorunlar olur buda  garantiye girer yetkili serviste  2 sene boyunca  bakımını yaptırırsan  lpg gerçekten ekonomi  şunu diyebilirim  

bu testi  gerçekleştirdim  genellikle geceleri yola çıkarım  bi yere giderken  ve  sürartli giderim   170-200 arası   benzinde iken  bu süratlerde  100 tl  ye  200 km civarı yol yapıyordum  şimdi ise  350 km yol yapıyorum ama  sürate dikkat edin  170-200 arası kulanımda   eğerki 85-90arası gideyim   100 tl ye  600 km yi buluyor  çok rahat buda resmen  bedavaya geziyorum  anlamına gelir   bu arada lpg  cevreye karşıda  duyarlı bi yakıt   kesinlikle takılması taraftarıyım

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: bora-feat;425900
Bu test turboluı araçlar için geçerlidir  atmosferik araclarda vitesi boşa atmak yakıtı düşürür bu teknik olarak gerçek  trafikte tehlike içermemesi için  testlere böyle öne sürülüyo
Atmosferik de olsa, turbolu da olsa rampa aşağı vitesi boşa atmadan ayağınızı gazdan çekerseniz anlık tüketim belirli bir motor devrine kadar sıfır oluyor yol bilgisayarında. Ancak boşta inerseniz anlık tüketim 5-6lt/100km olarak bile görünebiliyor.

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
katılmıyorum atmosferik araçlarda boşta yakıt tüketimi daha azdır. yol bilgisayarı kırmızı ışkta beklerken 1 ile 2 arasında oluyor.biz şu ayrımı yapamıyoruz:

1.boşta çalışan motor yoku şaşşağı giderken viteste giden den daha az yakar ancak amortismandan harcar , balata , disk gibi.

2.düz yolda misal otobanda 5. viteste 130 a kadar çıktık sonra boşa attık yakıt düşecektirancak 90 a kadar indiğinde geri 130 lara çıkmak için gene yol bilgisayarı 8 leri 9 ları gösterecek hatta 11 leri .. eğer sabit 100 ile gidilirse devamlı 5 lerde ve 6 larda gösterecek... bunun denemesi yapılmıştır...

not : kısa mesafelerde durulacak yerlerde, kırmızı ışığa yaklaşımlarda ,çıkışı olmayan inişlerde durulacak yer önceden tahmin edilir boşa atılırsa bu tasarruf şekli işe yarar uzun yolda yaramaz..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ahmetmeski;425920
katılmıyorum atmosferik araçlarda boşta yakıt tüketimi daha azdır. yol bilgisayarı kırmızı ışkta beklerken 1 ile 2 arasında oluyor.biz şu ayrımı yapamıyoruz:

1.boşta çalışan motor yoku şaşşağı giderken viteste giden den daha az yakar ancak amortismandan harcar , balata , disk gibi.

2.düz yolda misal otobanda 5. viteste 130 a kadar çıktık sonra boşa attık yakıt düşecektirancak 90 a kadar indiğinde geri 130 lara çıkmak için gene yol bilgisayarı 8 leri 9 ları gösterecek hatta 11 leri .. eğer sabit 100 ile gidilirse devamlı 5 lerde ve 6 larda gösterecek... bunun denemesi yapılmıştır...

not : kısa mesafelerde durulacak yerlerde, kırmızı ışığa yaklaşımlarda ,çıkışı olmayan inişlerde durulacak yer önceden tahmin edilir boşa atılırsa bu tasarruf şekli işe yarar uzun yolda yaramaz..
İşyerinde dizel bir Fieasta var. Yaklaşık 50km/s ile yokuş aşağı boşa atarsam YB anlık olarak 5-6 arası gösteriyor; viteste inersem 0,0lt/100km olarak gösteriyor.
Bkz.:
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=23&highlight=onno

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Viteste inersen cut-of ile sıfır tüketim, yağlama da cabası  ;)

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmetmeski;425920

ahmet arkadaşa katılıyorum ben ile uzun yolda yada inişlerde aracı viteste bırakıyorum anlık yakıt tuketımı 0 oluyor boşa attığımda ise. 0,9,2,3 oluyor ve yakıt gidiyor bunu tv izlemiştim ama bizim insanımız boşa atıyor anlamadım gitti :D:bnn::bnn::bnn::bnn::bnn::bnn::kiki:

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;425913
Atmosferik de olsa, turbolu da olsa rampa aşağı vitesi boşa atmadan ayağınızı gazdan çekerseniz anlık tüketim belirli bir motor devrine kadar sıfır oluyor yol bilgisayarında. Ancak boşta inerseniz anlık tüketim 5-6lt/100km olarak bile görünebiliyor.

Sanayi içindeyim  ilgi alanımdır bu konu :)

dikkat ederim bu konuya  her zaman  turboda olsa  atmosferikte olsa  gazdan ayağınızı çektiğinizde  0 litre yakıyor demi  anlık tüketimde  burası doğrudur  

ama boşa attğınız anlıkta  1-1,5 litre gibi rakamlar çıkıyor  buraya kadar herşey güzel :D

ama hesapta olmayan  olay şu  vitesteki arac giderken pedaldan ayağınızı çektiğiniz an  pedaldaki yakıt sensörü kendini iptal ediyor  0,0 gösterir çünki sensör iptal  ama arac çalışıyor ve  egzost  havaya emüsyon değerleri vermeye devam ediyor  

Vitesi boşa aldığınızda  rolantinin yakıt sensörü devreye geçiyor  ve 1,veya  1,5 litre tarzında  yakıt harcaması gösteriyor  
örnek
arac  yokuş aşşağı 5, viteste 110 la giderken devir saati 3000 lerde iken arac çalıştığını hissetiğimiz her an  yakıt gidiyor