škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

aracına çip taktıran warmı

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bursaspor_16_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
acaba 1.4 85 beygrlık fabıa ma yazılımlı cıpler takılıyormus 15 beygır falan arttırıyormus yakıttada 100 km de 1 lt re dusus oluyormus haberı bılen yada taktıran varmı

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Taktırma olarak değilde aracın beyninin yazılımı değiştirilip yapılıyor. Denilenler aşağı yukarı doğru. Ben garanti süremin dolmasını bekliyorum yaptırmak için

Birde küçük kutu olarak takılıp sökülebilenler var, sakın ona girişmeyin, enjektör basınç değerini arttırıp sözde performans sağlıyor ama enjektörleri bitirip arıza vermesinden başka işe yaramıyor

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben yazılımla uygulma yaptırdım hala kullanıyorum , benzinli araçlarda %10 beygir artışı sağlıyor diye biliyorum. esas dizellerde faydalı oluyor. %30 oranında beygir ve tork artışı gerçekleşiyor.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
detaylı açıklama yapacak olursa değerlendiririz. motora zararı olacak mı acaba?

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bazı araçlarda beyin açılarak,bazılarında açılmayarak bu işlem gerçekleştiriliyor. Benzinli araçlarda genelde beyin açılmıyor. Turbolu araçlarda,benzinli dizel farketmeden % 40 a kadar güç artışı sağlanabiliyor. Ancak araç atmosferik ise aracın beygir gücünün %10 luk bir kısmı artıyor,yani aracınız 85 beygir ise yazılımdan sonra 93 beygir olabilir en fazla. Bu da açıkçası çok bir hissiyat farkı yaratmaz ayrıca benzinde düşüş falan olmaz.. Turbosuz araçlar için chip tuning gereksiz sayılabilir yani..
« Son Düzenleme: 08 Mart 2013, 17:38:01 Gönderen: Can »

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;424666
Bazı araçlarda beyin açılarak,bazılarında açılmayarak bu işlem gerçekleştiriliyor. Benzinli araçlarda genelde beyin açılmıyor. Eğer Turbolu araçlarda,benzinli dizel farketmeden % 40 a kadar güç artışı sağlanabiliyor. Ancak araç atmosferik ise aracın beygir gücünün %10 luk bir kısmı artıyor,yani aracınız 85 beygir ise yazılımdan sonra 93 beygir olabilir en fazla. Bu da açıkçası çok bir hissiyat farkı yaratmaz ayrıca benzinde düşüş falan olmaz.. Turbosuz araçlar için chip tuning gereksiz sayılabilir yani..

Sonuna kadar katılıyorum. Atmosferik araçlarda chip boşa masraftan başka birşey değil. Turbo benzinlilerinde hepsine yapılamıyor diye biliyorum.
Turbo dizel motorlarda, çok iyi verim alınıyor bu konuda.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Atmosferik Düşük Hacim Diyelim.. Bir 2400 Benzinli Atmosferik Motora Yazılım Yapıldımı Aşırı Beslemeli Gibi Olmasada Hissedilir.
Beyin Açılıp Açılmama Durumu Yazılımcının Kullandığı Cihaza Göre Değişiklik Gösterir. Şu Anda O Beyni Dahi Açsanız  Hiç Bir Şekilde Yazılım Uygulanamayan Araçlar Var.

Sizin Aracınız İçin Parayı Çöpe Atmaktan Başka Bişey Yapmamış Olursunuz.. Biz Şöyle Yazarız ,Şöyle Yakıt Düşer , Şöyle Güç Artar Diyenlere Kesinlikle İnanmayınız..

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben onu bilmemde kaç yıldır var bu muhabbet acaba diyorum yüzlerce mühendis bir motor üretmeye çalışırken nasıl oluyorda sanayi köşesinde bir dükkan aracın yakitini düşürüp gücünü arttiriyor hadi yaptı diyelim hiç mi motora zarar vermiyor HAYRET...

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yazılım farkıyla fabrikalar da farklı değerler elde edebiliyorlar. Birebir aynı motora 75-90 hp olarak 2 seçenek koyabiliyorlar. 110 hp olması için de intercooler'ı değiştiriyorlar.
Sanayi köşesinde yapılan chiptuning'den zaten verim alınmaz, arıza çıkarması da muhtemeldir. Ama bu işi yapan ehil kişiler de var. Bir çırpıda sanayi deyip, silip atmamak gerek.
Seat, ABT ile anlaşıp müşteri araçlarına chiptuning yaptırıyordu geçen seneye kadar mesela.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anamarina;424675
Ben onu bilmemde kaç yıldır var bu muhabbet acaba diyorum yüzlerce mühendis bir motor üretmeye çalışırken nasıl oluyorda sanayi köşesinde bir dükkan aracın yakitini düşürüp gücünü arttiriyor hadi yaptı diyelim hiç mi motora zarar vermiyor HAYRET...

Beklenen Yorum Geldi.

Hadi Siz Zarar Verdiğini Söyleyin Bende Aynı Sabit Kullanımda Motor Ömrünü Uzattığını İddaa Ediyorum.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;424680
Beklenen Yorum Geldi.

Hadi Siz Zarar Verdiğini Söyleyin Bende Aynı Sabit Kullanımda Motor Ömrünü Uzattığını İddaa Ediyorum.

ben zararlı olduğunu söylemedim bu sitedeki coğu kişiden modifiyeye kat kat meraklıyımdır fakat herşeyin bir yolu yordamı var motorun ömrünü uzatacağını söylüyorsunuz yahu neymiş bu cip güç veriyor,yakıtı azaltıyor,motor ömrünü uzatıyor üstelik bunların hepsini bin tlden daha ucuza hallediyor.yağ firmaları boşuna binlerce biyolojik araştırma yapıyor motor ömrünü uzatmak için ve yahut motoruna milyarlar harcayan insanlar boşuna yapıyor bunları bütün mekanikler hatalı cip herşeye çözüm hadi doğru diyelim peki o zaman aracın üzerinde niye gelmiyor bunlar vallahi şaştım kaldım.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Fsı Turbo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim arabada chip var,310 hp şuan.Yüksek kullanımda 50 krş yakıyo.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fsı Turbo;424743
Bizim arabada chip var,310 hp şuan.Yüksek kullanımda 50 krş yakıyo.

Gercekligi %0 olan bir bilgi... Mantikli yorumlar yapalim , sirf mesaj yazmak icin yazmayalim..

Çevrimdışı Fsı Turbo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;424747
Gercekligi %0 olan bir bilgi... Mantikli yorumlar yapalim , sirf mesaj yazmak icin yazmayalim..

Ben o mesajımı sizin tartışmanıza cevap olarak yazmadım hemen atlama.Konuyu açan arkadaş sormuş taktıran varmı diye bende ona cevap olarak yazdım.Yakıt tüketimi de eski haline göre düştü arkadaşın merak ettiği bir konuda buydu.Sana noluyor hemen atlıyorsun anlamadım ayrıca gerçekliği %0 olan derken neyi kastettin?