škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

aracına çip taktıran warmı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oncelikle duzgun konus ,daha gencsin kanin kayniyor seni anliyorum.. %0 demek kisaca sallama demek oluyor..

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin olmus 5 lira.. 2.0 turbo 310 hp bir aracin basipda 50 kurus yakmasi gibi komik ve yanlis bisey yoktur.... Bilmem anlatabildimmi. Burasi arkadaslarina hikaye anlattigin bir yer degil..

Çevrimdışı Fsı Turbo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;424749
Oncelikle duzgun konus ,daha gencsin kanin kayniyor seni anliyorum.. %0 demek kisaca sallama demek oluyor..

Sallamak mı oluyor?Yani beni yalan söylemekle suçluyorsun öylemi?Araba bizim kullanan biziz bilmeden ne saçma sapan atlıyorsun?Bu araç 200 hp iken 50 kuruş yakıyordu.Şuan 310 hp ve hala 50 krş yakıyo.Kanımın kaynadığı yok,sadece kendime yapılan bu tip muamelelere tahammülüm yok.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anamarina;424699
ben zararlı olduğunu söylemedim bu sitedeki coğu kişiden modifiyeye kat kat meraklıyımdır fakat herşeyin bir yolu yordamı var motorun ömrünü uzatacağını söylüyorsunuz yahu neymiş bu cip güç veriyor,yakıtı azaltıyor,motor ömrünü uzatıyor üstelik bunların hepsini bin tlden daha ucuza hallediyor.yağ firmaları boşuna binlerce biyolojik araştırma yapıyor motor ömrünü uzatmak için ve yahut motoruna milyarlar harcayan insanlar boşuna yapıyor bunları bütün mekanikler hatalı cip herşeye çözüm hadi doğru diyelim peki o zaman aracın üzerinde niye gelmiyor bunlar vallahi şaştım kaldım.

Şimdi Şöyle Anlatayım ;

İlk Olarak Mühendislerin Düşünememesini Anlatayım.
Piyasada Bir Çok Aynı Motor Olupta Gücü Farklı Olan Araçlar Var. Örnek 1.6 CRDİ 90 Hp İle 115 HP Olarak 2 Ye Ayrılmıştır. Birebir Herşeyi İle Aynıdır. Hatta Çelik Motorda 115 Hp Lik Ceedin Beyni İle 90 Hp Ligin Beynini Değiştirilip Testleri Yapıldı. Birebir Herşey Aynı Çıktı.

Otomobil Şirketlerinin Düşündüğü Şey Sadece Gücü Vereyim Gitsin Değil. Bazı Ülkelerde Vergilendirme Güç Ve Emisyon Üzerinden Yapılıyor.
Ek Olarak Bu Aracı En Acemiside En Düzgün Kullananında Kullanacak. Yani Ortalama Bir Kapasitede Olmalı. Sonuçta Dayanacağı Son Kapasitede Açıp En Kasap Şoföre Verirsek Normal Kullanımda 600000 Giden Araç 400000 E Düşecektir.. Siz Çip Tuning Yaptırıp Full Redline Yaparsanız Normal Kullanıma Göre Motor Ömrü Kesinlikle Azalacaktır. Standart Motordada Azalacaktır Ama Yazılımlı İken Daha Fazla..

2.Olarak Motor Ömrünü Uzatmaya Gelelim.. Araç Yeniden Programlandığında Araçtaki Bir Çok Parametre Değiştriliyor. Tork Eğrisi Daha Alt Devirlere Çekilebiliyor. Araç 1700 Devirde Zorlanıyorsa Artık Zorlanmadan Yürüyebilecek Şekile Geliyor. Ne Kadar Az Devir O Kadar Az Aşınma. Örnek Olarak Ağır Vasıtaları Vereyim. Milyon Kmleri Görüyolar.. Kimse Uzun Yol Demesin Sırtında Kaç Ton Yük Çekiyolar :) O Kadar Zorlanmaya Yine Milyon Km leri Görüyolar. Nedeni İse Alt Devirlerde Yürüyor Olmaları. Bir Ağır Vasıtada Ekonomi Bandı 1000 Devir İle 1500 Devir Arasındadır. Zaten Çoğu 2200 Den Sonra Sınırlandırılır.
Motor Uzatmanın Açıklaması Daha Alt Devirlerde Rahat Yürümesinden Geliyor.

3.Olarak Yakıta Geleyim. Kimse Ben Basıyorum Eskisinden Daha Az Yakıyorum Demesin Yalan Konuşmuş Olur. Stock Halde Atıyorum Full Dip Gaz Gidince Ortalama 12 Litre Yakıyorsa Chip Tuningden Sonra 14 Litre Yakar. Ama Arkadaş Ben Sürekli Basmam Normal Kullanırım Dersen Bu Araba 10 Litre Yakıyorsa 9 A Da Düşer Dahada Düşer. Nedeni Tork Ve Güç Eğrisi Ve Birdeee En Önemli Noktalarından Yukarda Bahsettiğim Daha Alt Devirlerde Daha Rahat Yürüme Olayı Var. Buda Onu Destekleyen Bir Maddedir..

Umarım Anlatabilmişimdir :)

Çevrimdışı MuhammedSaid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet benim arabada chip var ve alt devirlerde müthiş performance gösteriyo.Örneğin yokuş çıkarken devir 1500'e geldiğinde turbo açılıyor ve koltuğa yapışıyorum.Çoğu araba buradaki çok dik bir yokuşta sağa geçerken ben sol şeritten basıp çıkıyorum.Yakıt tüketimimse aracım 1.7dti olmasına rağmen 1.3cdti'ı olan arkadaşlarımdan hem ş.içi hem ş.dışı daha düşük(chipten mi kaynaklanıyor bilmiyorum.).Çok yoğun trafiklerde bile yakıt tüketimim 6nın üzerine çıkmıyor halbuki 1.3cdti lar trafiğe göre yakıtı çok değişiyor.Chipten çok memnunum tavsiye ederim.

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@Kaptan52,
Son derece açıklayıcı olmuş, teşekkürler...

Çevrimdışı jibboom81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;424652
Taktırma olarak değilde aracın beyninin yazılımı değiştirilip yapılıyor. Denilenler aşağı yukarı doğru. Ben garanti süremin dolmasını bekliyorum yaptırmak için

Birde küçük kutu olarak takılıp sökülebilenler var, sakın ona girişmeyin, enjektör basınç değerini arttırıp sözde performans sağlıyor ama enjektörleri bitirip arıza vermesinden başka işe yaramıyor

bence de küçük kutu olanlardan uzak durmakta fayda var. eski arabamda (opel astra dizel) kullanmıştım. performans olarak başarılı ama turbo ve mazot pompası arızası ile uğraşmak zorunda kalmıştım.