škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

superb II led gündüz farı ve plaka lambası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hosukoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Geçen ay çinden sipariş ettiğim led lambalar elime bugün ulaştı ve superb'imin gündüz farını ve plaka lambalarını değiştirdim, birinci operasyon başarı ile ikincisi ise hüsran ile bitti.

Birincinin fotoğrafları
önce solu değiştik, çıplak gözle ve aydınlıkta bu kadar parlak değilller tabi

bunlar da tamamı değişmiş hali

Gelelim plakalara

bu orjinali

bu birinci lamba

buraya kadar her şey çok güzel, bu da son lamba gerçekte bu kadar mavi de durmuyorlar tabi

ve kötü haber, 10-15 saniye sonra göğüs de yanan lamba arıza ışığı, plaka lambalarını kontrol edin mesajı.

Ürünün ilanında hata mesajı vermez diye de yazıyor, ve sadece bir lambayı değişince hata vermedi ikinciyi takınca 10-15 saniye sonra hata mesajı çıktı, bir kaç defa da söküp taktım lambaları yedekli almıştım yedeklerde de  denedim. Sanırım ledler ısınıca voltaj değişip hataya sebep oluyor.

Bu arada kafamı kurcalayan bir şey daha var, bu ledlerde hata mesajını önlemek amacı ile ısı üreterek fazladan enerji çeken dirençler ve bu ısıyı yaymak üzere ısı transfer plakaları var, (led lamba normal lambanın çok daha altında güç tüketiyor ve sistem lamba patladı sanıyor) hata mesajı yüzünden ledleri sökerken bu plakaların birisi elimi yaktı ki bu nereden baksan 80 dereceyi bulmuş demektir, hava sıcaklığı 10 dereceyken bu kadar ısınıyorsa yazın etrafındaki plastiği yakar mı acaba diye düşünmeye de başladım açıkcası.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2013, 18:57:41 Gönderen: hosukoglu »

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
hocam aramıza hoşgeldiniz, lakin ben fotoları görememekteyim. görebilen var mı?

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
düzeltme: kırık fotolara sağ tıklayıp yeni sekmede aç deyince görebildim, Gazianteplisiniz sanırım :)

gündüz farları çok mavi görünüyor, fotoğraftan kaynaklı mı yoksa gerçekten maviye yakın mı?

Çevrimdışı hosukoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
fotoları düzelttim sanırım, bu arada yükleyeli daha bir dakka oldu bir sürü yorum gelmiş, tetikte mi bekliyorsunuz nedir.

hoş bulduk, cep telinden çektim fotoğrafları ondan dolayı böyleler gözüme o kadar mavi görünmediler, gerçi açık hava da ben de görmedim daha :D

evet gaziantepliyim, forumda bir kaç tane daha gaziantepli var sanırım.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
güle güle kullanın. maşallah. superbin garajda keyfi yerinde

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
maşallah sizin gara bayaaa bi garajmış :D bizim garaja sığmadı, kapıyı 50 cm dışarıya taşımak zorunda kaldık :D

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
boydan sıkıntı olmaz da sizin garaj bu videodaki amcanın ki gibi olsa naapcaktın kardeş :D
http://www.youtube.com/watch?v=wnKoGN2oaTk

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Plakalarda yeni konfor üniteleri eski tip canbus ürünlerde de hata lambasını yakıyor , ampül üzerinde kendi resistore sahip ledler zamanla etrafındaki şeffaf plastikleri karartabiliyor kabloya paralel bağlayabileceğiniz resistor kullanmak gerekiyor. vcds üzerinden plakalar için cold diagnostic kapatılıyor ancak farınız yandığında ampülleri göremeyeceğinden yine hata lambası yakacaktır; kodlamayla çözülemiyor, güle güle kullanın.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2013, 23:31:39 Gönderen: rumiexile »

Çevrimdışı hosukoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;424698
Plakalarda yeni konfor üniteleri eski tip canbus ürünlerde de hata lambasını yakıyor , ampül üzerinde kendi resistore sahip ledler zamanla etrafındaki şeffaf plastikleri karartabiliyor kabloya paralel bağlayabileceğiniz resistor kullanmak gerekiyor. vcds üzerinden plakalar için cold diagnostic kapatılıyor ancak farınız yandığında ampülleri göremeyeceğinden yine hata lambası yakacaktır; kodlamayla çözülemiyor, güle güle kullanın.

E peki plakaya led lambayı servis takarsa veya orjinal yapılan bir iş olursa hata mesajı nasıl engelleniyor.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hosukoglu;424824
E peki plakaya led lambayı servis takarsa veya orjinal yapılan bir iş olursa hata mesajı nasıl engelleniyor.

Orjinal üretilmiş bir aksesuar olarak böyle bir şey varsa VAS'da VCDS'de  kodlaması mutlaka vardır ya da kodlama gerektirmeyen yapıdadır.  Ama bildiğim kadarıyla malesef yok.

Çevrimdışı emreozukan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yanlız vw de aksesuar olarak led plaka lambası alabiliyorsunuz e vw ile skoda aynı beyinleri kullanıyor nacizane düşüncem vw servislerinin kullandığı ledlerden alıp taksak bi sorun çıkartırmı ?

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emreozukan;424848
yanlız vw de aksesuar olarak led plaka lambası alabiliyorsunuz e vw ile skoda aynı beyinleri kullanıyor nacizane düşüncem vw servislerinin kullandığı ledlerden alıp taksak bi sorun çıkartırmı ?

Bence denemeye değer yakınında tanıdık ve deneme imkanına sahip olan bir arkadaşımız varsa süper olur ;)

Çevrimdışı msungur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arıza yakmayan plaka ledleri var arkadaşlar fardoktoru diye aratın bulursunuz.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msungur;450095
Arıza yakmayan plaka ledleri var arkadaşlar fardoktoru diye aratın bulursunuz.

Malesef Fardoktorunda da aynı çözüm: devreye bol bol ısınan bir direnç eklenmesi gerekiyor.