škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

fabia 1 bulunamayan gacırtı

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bu araç beni verem edecek anlamadığım birde kendine sevdalandırmış haftasonu iyi bir fiyata satacaktık eşimle ben başında son kez söyle bir dolaşalım derken vazgeçtik kıyamadık.

herneyse arkadaşlar ben aracın cumartesi günü z rot ve salıncak takozlarını değiştirdim ondan öncede rot kollarını ama ön taraftan gelen o delirmiş sesleri kesemedim büyük ölçüde azalsada hala çok fazla ses geliyor. viraj dönerken daha doğrusu direksiyon döndüğünde kesiliyor ama düzleyince yine aynı. bir arkadaşım amortisör takozlarına bakmam gerektiğini söyledi inanın artık bıkmaya başladım bitsin artık bu problemler.birde amortisörlerde yeni değişti ama usta sıkmamış yolda giderken amortisör yerinden çıktı.aracın bulunduğum ilde ne özel ne de yetkili servisi var.başka ile gidip yaptırıyorum bu yüzden zaten yeterince masrafı yaptığımı düşünüyorum yağlasam yağ falan döksem geçmez mi bu ses artık :ddd:

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia 1 i iyi bilmiyorum ama aracında viraj demiri varsa  bu viraj demirinin lastiği de var bu lastik bi zamandan sonra gacırtı yapıyo buna bi baktırn derim

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
O konuda mutlaka gözden kaçan bir şey vardır, iyi bir usta baksın liftte

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anamarina;424993
arkadaşlar bu araç beni verem edecek anlamadığım birde kendine sevdalandırmış haftasonu iyi bir fiyata satacaktık eşimle ben başında son kez söyle bir dolaşalım derken vazgeçtik kıyamadık.

herneyse arkadaşlar ben aracın cumartesi günü z rot ve salıncak takozlarını değiştirdim ondan öncede rot kollarını ama ön taraftan gelen o delirmiş sesleri kesemedim büyük ölçüde azalsada hala çok fazla ses geliyor. viraj dönerken daha doğrusu direksiyon döndüğünde kesiliyor ama düzleyince yine aynı. bir arkadaşım amortisör takozlarına bakmam gerektiğini söyledi inanın artık bıkmaya başladım bitsin artık bu problemler.birde amortisörlerde yeni değişti ama usta sıkmamış yolda giderken amortisör yerinden çıktı.aracın bulunduğum ilde ne özel ne de yetkili servisi var.başka ile gidip yaptırıyorum bu yüzden zaten yeterince masrafı yaptığımı düşünüyorum yağlasam yağ falan döksem geçmez mi bu ses artık :ddd:

Forumu okudukça diyorum ki kendi kendime bir araba herkeste bu kadar benzer sorunlar gösterebilir mi ?

Aynı sorun benim Fabia'mda da var . Z rotlar değişti , amortisörün biri patlak dediler yaptırdık , bunun yanında daha "ıvır zıvır " bir sürü şey daha değiştirdim sesi yinede kesemedim. Özellikle yağışlı havalarda ön takım ıslanınca ses daha çok artıyor ses , gıcırtı , tıkırtı...:confused:

Bu tip problemler " kronik " denildiği zaman bazı araç sahipleri kızıyor ama başka da ne denebilir ki..

Örneğin ; Direksiyon pompası, açı sensörü arızası ?? Ekseriyetle karşılaşılan bir sorun bu araçta. Sizde var mı bilmiyorum ama , benim Fabia'da var. Yarın yine doktora götüreceğim bakalım şu gıcırtılara da yeniden baktırayım, bakalım nerelere ne kadar banknot sıkışmış ..

Herkese iyi forumlar..

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet yağışli havalarda dahada fazla o yaptıkça bende inat ettim vur tazyikli suyu vurdum yaklaşık 3 dakika kadar kesildi yine başladı söküp bakcam artık başka cagre yok

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anamarina;425158
Evet yağışli havalarda dahada fazla o yaptıkça bende inat ettim vur tazyikli suyu vurdum yaklaşık 3 dakika kadar kesildi yine başladı söküp bakcam artık başka cagre yok
@anamarina,
2009 Ağustosunda o gıcırtılar bende de oluştu, o anda da uzun yolda aracın gezmeye başladığını da farkettim.Şehiriçi kullanımında farkedilmiyor. Fabianın araç bakım kitabına bakarsanız ön takımda(düzende) bulunan tüm lastik ve fişekliklerinin ömrünün 5 yılla sınırlı olduğunu km. bakılmaksızın yenilenmesi gerektiğini belirten açıklamayı görürsünüz. Tabi bunu bende bilmiyordum. Nitekim tüm bu lastikler kısaca tüm ön takım indirildiğinde lastiklerin çoğunun ya çok genişlediğini ezildiğini hatta çoğunda ince- kalın çatlaklar olduğunu gördüm.Benim araç o tarihte imalat yılına göre 4 yıllıktı.Kısacacı benim 7 yıllık 132.000 km' de sattığım Felicia' da böyle sorunlarla hiç karşılaşmadım.
Kısacası benim 2006 model bu araçtan edindiğim tecrübe, "aracı ucuza ver yedek parçadan kazan mantığı ön planda" olan bir araç. Örneğin aynı manrık HP yazıcılarda da var.80-90 TL' ye yazıcı hemi de 3 işi bir arada yapanlardan alırsınız ilk sene pek sorun olmaz ama mürekkep biter bu defa 35-50 TL ye kartuş alırsın (!) 2000 baskıda dişli sıyırır, arkasından kağıt almaz olur lastikleri değiştirirsiniz.vb kronik sorunlarla zırt-pırt eliniz cepte gezersiniz.Bir bakarsınız 2,5-3 yıl içinde 80-90 TL' ye aldığınız alete 300-400 TL masraf etmişsiniz. Gerçi artık Skoda artık ucuzda sayılan bir araç ta değil ama ben tırsımaya başladım.Bir kulağım sürekli araçta "acaba ne çıkacak" korkusuyla beklemek, hele hele forumu okudukça bazen benim araçtada hissettiğim ama anlam veremediğim ufak-tefek belirtilerin bir süre sonra direksiyonda rotlarda hatta fren disklerinde ve sisteminde bir takım sorunların habercisi olduğunu anlamakta malesef hiç hoş bir duygu değil.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2013, 09:49:30 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracımın son bir ay içinde 4 amortisörü yayları salıncak takozları z rotları ve rot kolları değişti daha neyi değişmem gerek bilmiyorum.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Viraj demir lastiği bariz belli oluyor :) Kasislerden geçerken iki metal çubuğun birbirine çarptığında çıkan sese benzer bir ses duyuyormusunuz? yada tam sağ tam sol direksiyonu çevirdiğiniz zaman bu sesi yapar..

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimki düzken yapıyor direksiyon dönünce ve gaza yuklenince sesi kesiyor.

Servise gidip onlara kullandırmak lazım
« Son Düzenleme: 13 Mart 2013, 22:48:24 Gönderen: anamarina »

Çevrimdışı CerkeSeckin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracımın sadece sağ ön tarafından geliyor gacırtı sesi 2 3 haftadır oluşan bir durum. Tabla fişeklerinden kaynaklandığını biliyorum yarın 80.000 bakımını yaptırıcam onuda arada değiştiricem imkan ve fırsat bulabilirsem resmini çekerim hatta gıcırtı yada gacırtı nasıl adlandırırsınız bilemem ama video ya çekip burada yayınlayarak yardımcı olmaya çalışırım Saygılar..

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Saygılar bizden umarım benimde derdime cagre olur.

Çevrimdışı CerkeSeckin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Düz giderken nasıl ses çıkartır anlayamadım ama..

Benim aracım garaja girerken özellikle hafif yan esnetirken güzel gacırdıyor,yolda giderken hafif bir şekilde gaza bas çek yapınca gıcırdıyor,frenleme yaparken her basış ve çekişte yapıyor ama sabit düz bir hızda giderken hiç duymadım. Yine kendi aracımdan örnek vereyim frenleme yaparken bas çeklerde tak tak ses de yapıyor bunların ön ve arka tabla fişek ve burçlarından kaynaklandığını biliyorum.
sabah ola hayır ola görücez bakalım spordan çıkıp sanayiye girelim araç üzerinde spora devam ;)

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CerkeSeckin;425335
Aracımın sadece sağ ön tarafından geliyor gacırtı sesi 2 3 haftadır oluşan bir durum. Tabla fişeklerinden kaynaklandığını biliyorum yarın 80.000 bakımını yaptırıcam onuda arada değiştiricem imkan ve fırsat bulabilirsem resmini çekerim hatta gıcırtı yada gacırtı nasıl adlandırırsınız bilemem ama video ya çekip burada yayınlayarak yardımcı olmaya çalışırım Saygılar..
@CerkeSeckin,
Bu lastik ve fişeklikler değişecekse tümü değişir.Kısmi değişim yapılmaz.Ucuza patlasın düşüncesiyle sadece ses yapan taraf değiştiriliyor ama bir süre sonra ters taraftanda ses gelmeye başlıyor ve 2 defa işçilik ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu lastiklerde çok pahalı bir nesne değil üstelik org. olup olmadığıda belirsiza.Gerçi "üçyıldız" marka ise kesin org' lerinin 2 misli ömre sahiptir, ama bu marka olup olmadığından emin değilim.