škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

emniyet kemeri alarmı

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atonal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Forumdaki arkadaşların trafik kurallarına olan duyarlılığını gerçekten takdir ediyorum. Ülkemizde meydana gelen kazalarda insan faktörünün %95 lerde olduğunu ve maalesef trafkte hala magandaların kol gezdiğini hatırdan çıkarmamak gerekir...

Çevrimdışı tolga7482

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bomax01;425804
Servise gitmeden kolduk altında soketi olmalı. Bi kkontrol etseniz. Zaten emniyet kemerinin takıldığı turuncu yeri aşağı doğru takip edin kabloy görürsünüz. Soket çıkmış gibi duruyor.

O sese gıcık oluyorum ama zorlayıcı bir etken olduğu için bu özellik güzel bir çözüm. bugün bakacağım mutlaka. ama bildiğim activelerde bu özellik yok.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hortlatmaya değer bulduğum bir durumu tekrar gündeme taşımak istedim. Bir çok kişi takmayınca da ötmesin derdindeyken benim gibi düşünen bazı kişiler de unutursak bile uyarsın derdindeyiz. İlk kontak açılırken konsolda kemer işareti gözüküp hızlıca kayboluyor. Sanırım bir çok modelde böyle. Hem hava yastıkları emniyet kemeri ile birlikte işe yarar diyeceksiniz hem de emniyet kemerini toka takmaya gerek olmadan devreden çıkaracaksınız. Tüketici hakları açısından son derece hatalı bir davranış olarak görüyorum. İkinci el almış olduğum Yeti'm in daha önce VAG-COM ile uyarısının kapatıldığını düşünüyordum. Fakat ilgili sesi kesme kodlamasının tersini yapmama rağmen ne ses ve ne de ışıklı işaret görünmüyor. Bu konudaki bir kaç başlığı okuduğumda koltuk altında kablosunun çıkartılmış olabileceğinden bahsedildi. Benim arabada her iki koltuk altında da görünürde bir kablo bulunmamaktadır. Her ne kadar yolcu tarafta binsem bile kemer takmayı bir gereklilik, takmamayı bir eksiklik gibi hisseden biri olarak bu durumun bir çaresini arıyorum.

Bunu yazmadan arabanın bagaj sol lastik çıkıntısına denk gelen yerde (stepnenin sol tarafı) üçer harfli bir etiket üzerinde her harf grubunun araçtaki donanım kodları bulunmaktadır. Bu kodlarda;

Alıntı
9P0   SGK   Without seat belt reminder

kodlu, emniyet kemeri hatırlatıcısız diyor. Bu konuyu sigorta şirketleri atlamış olamaz. Üstteki iabreye rağmen aramak ne kadar mantıklı bilemiyorum ama acaba yanlış bir şey mi yapıyorum? Benim benzinli motor için 1DD   SZU   Nameplate set "V6 TDI" yoksa hatalı baskı mı olmuş? Emniyet kemer uyarısını nasıl devreye alacağım konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca donanım etiketi ile ilgili bilgileri de paylaşmak istedim.
Etiket yırtık olduğu için hepsini bilemiyorum, okuyabildiklerim;
Alıntı
1D0   AHV   Without trailer hitch
1DD   SZU   Nameplate set "V6 TDI"
1N3   LEN   Speed-related variable steering assist (Servotronic)
1NL   RAA   Covers for alloy wheels
3GG   LBH   Plane rear cargo area
3L3   SIE   Manual height adjustment for front seats
3S2   DAR   Black roof rails
4A0   SIH   Without seat heater
4K3   TKV   Radio remote controlled central locking operated from inside and safe securing
4X0   SAB   Without side air bag
5L7   FSP   Front spoiler
7A0   CDW   Without CD changer/CD player
7MG   AGM   Emission standard EU5
7P0   LOR   Without lumbar support in seat backrests
7Q0   NAV   Without navigation device
7QB   CDR   CD ROM (Germany)
7X0   EPH   Without park distance control
8L3   ANT   Roof antenna
8QL   SLR   Key for locking system with remote control
8RE   LSE   4 speakers (passive)
8WB   NES   Front fog lights
8X0   SWR   Without headlight washer system
8YF   RAO   Radio
9W0   VTV   W/o car phone preparation/installation
B20   TPL   Type approval Turkey
E0A   AAU   No special edition
F0A   FZS   No special purpose vehicle, standard equipment
G02   DFV   Front shock absorption
J1B   BAT   Battery 280 A (50 Ah)
KH6   HKA   Electronically controlled air conditioning system
L40   GKV   Suspension range 40 installation control only, no requirement forecast
QG1   WIV   Service interval prolongation
QN0   SVS   Without drawers under front seats

Siz de aracınızda hangi donanımların olduğunu taratabilirsiniz.
İlgili örnekler; http://forum.vwturk.com/showthread.php/76625-VAG-Grubu-3-Haneli-Opsiyon-Kodlar%C4%B1n%C4%B1-%C3%96%C4%9Frenme-(Bagajdaki-Etiket)

http://vag-codes.info/ üst alana üçlü kodları girip decode düğmesine basınca alt kısımda anlamlarını listeliyor.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Recep Bey merhaba,

Verdiğiniz adres üzerinden, VAG kodlarını kendim de kontrol ettim. İlginç, ama kemer uyarısının iptali opsiyonu mevcutmuş:

9P9   SGK   Seat belt reminder, electric contact in the buckle, advanced safety equipment
9P8   SGK   Seat belt reminder
9P7   SGK   Seat belt reminder, optical and acousticelectric contact in buckle
9P6   SGK   Seat belt reminder, electric contact in buckle
9P5   SGK   Seat belt reminder, optical and acousticelectric contact
9P4   SGK   Seat belt reminder (Japan design)
9P3   SGK   Seat belt reminder, electric contact in buckle
9P2   SGK   Seat belt reminder India
9P1   SGK   Seat belt reminder, electric contact in buckle

Kendi aracımın veri plaketindeki opsiyon kodları arasında, yukarıdakilerden hiçbirisi bulunmuyor, bu da ayrıca ilginç..

Durumunuzla ilgili bir diğer olasılık, sizin de belirttiğiniz gibi, uyarı iptal seçiminin devrede olmayıp, kablo temassızlığı nedeniyle, uyarının gelmiyor olmasıdır.

Kendi aracımda (1.4 TSI), ön koltukların altında, salkım saçak kablolar mevcut ve bu bölgede zaman zaman temas zaafiyeti olabiliyor.

Benzer sorunu, aracı ilk aldığımda, hava yastığı ile yaşadım ("devrede değil" mesajı geliyordu) Serviste uyarı ışığını düzelttiler ve koltuk altındaki soket noktası ile ilgili olduğunu da teyit ettiler.

Sonrasında ise, kasisli yollardan geçerken, birkaç defa hava yastığı ışığının göz kırpışına rastladım. Koltuk altlarını kendim muayene ettim. Sağ ön koltuk altındaki kabloların, koltuk mekanizmasına değecek şekilde aşağıya indiğini görünce, kabloları bantla koltuk altında sabitledim. Bu işlemden sonra bir daha uyarı ışığı gelmedi.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kerem bey, öncelikle ilginize ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fakat bendeki 2011 model Yeti 1.2 TSI DSG Active paket için ön her iki koltuğun da altını incelememe rağmen herhangi bir kablo göremedim. Bir şekilde emniyet kemeri sesli ikazını her iki koltuk için devreye almam gerekiyor. Kendim el alışkanlığı sürekli taksam da çoğu zaman yanımda oturana hatırlatmak zorunda kalıyorum.