škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motorda hangi marka ve numara yağ ?

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
MPI motorda 5-60 kullanıyordum, TSI motorda 5-30 ile başladık (ikisi de benzinli)

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sahintan;430162
Şahsen Kendim 78 TL Mobil 1 ESP FORMULA 5W-30 YAĞ KULLANDIM ve tek kelime SÜPER 5-30 abi başka yağ koyma km 100 ü devirdiğinde 10 40 kullanırsın artık.

:+1: Ben bir çok marka yağı denedim şimdiye kadar en çok Mobil'den memnun kaldım, castrol de iyi ama yağ seviyesini kontrol ederken çok çabuk yandığını ve formunu kaybettiğini görüyordum, Mobil ise uzun süre kalitesini koruyor, ilk çalışmada daha sessiz, ayrıca benim 101hp'lik Fabia yağ eksiltirdi, en az eksilttiği yağ mobil olmuştu, ben mümkün olduğunca Mobil kullanmaya çalışıyorum.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yeni teknoloji olan motorlarda full sentetik yaglar öneriliyor, partikul filtresini tıkamaması icinmis,
örnegin, toyota grubunda vvti motorlar 10-40 kullanırken, valvematic motor 5-30 full sentetik kullanıyor,

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06navy;430200
:+1: Ben bir çok marka yağı denedim şimdiye kadar en çok Mobil'den memnun kaldım, castrol de iyi ama yağ seviyesini kontrol ederken çok çabuk yandığını ve formunu kaybettiğini görüyordum, Mobil ise uzun süre kalitesini koruyor, ilk çalışmada daha sessiz

arkadaşım sana şiddetle katılıyorum. mobil işinin hakkını veriyor gerçekten..

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
geçen mobil yağ bayine uğradım. mobil 5-30 yağ sordum. adam hangisi diye sordu. şaşırdım, 5*30 işte usta dedim. o da mobilin 4 çeşit 5-30 yağı var hocam 75 tlden 140 tlye kadar dedi, yağları gösterdi, en iyisi esp formula dedi. bu arada servisin koyduğu 5-30 hangisinden acaba. aracımın bakımı 9000 km önce yapılmış. ama yağ siyahlaşmış. servisin koyduğu yağ castrol 5-30. demekki çok da kaliteli bir yağ kullanmamışlar. diğer araçlarımda mobil 10-40 kullanırdım. 10binde bu kadar siyahlaşmazdı.

Çevrimdışı sahintan

• Fabia II Hastasıyız DeDe
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;430703
geçen mobil yağ bayine uğradım. mobil 5-30 yağ sordum. adam hangisi diye sordu. şaşırdım, 5*30 işte usta dedim. o da mobilin 4 çeşit 5-30 yağı var hocam 75 tlden 140 tlye kadar dedi, yağları gösterdi, en iyisi esp formula dedi. bu arada servisin koyduğu 5-30 hangisinden acaba. aracımın bakımı 9000 km önce yapılmış. ama yağ siyahlaşmış. servisin koyduğu yağ castrol 5-30. demekki çok da kaliteli bir yağ kullanmamışlar. diğer araçlarımda mobil 10-40 kullanırdım. 10binde bu kadar siyahlaşmazdı.

hocam kafam rahat olsun aracın daha yeni zaten en iyisini koy. Mobil1 ESP FORMULA 5W-30 koy. bende onu koydum forumdaki arkadasların tavsiyesi ile ve tşk ederim kendilerine . castrol boş bana göre :S marka yapmıs ama kalite mobil gibi değil sanırım kötülemek amaclı söylemiyorum ama mobil1 motor sesi daha ince geliyor sessiz gibi 15km sonra diğer bakıma girerim artık. ben 78 TL ye almıstım internetten ama o fiyata satmıyorlar simdi :S 100 den asagı bulamassın sanırım. otostart tan almıstım  simdi 99 TL de .

mobil1 in dediği gibi adamın bi sürü ürünü var mobil1 esp formula al sen.
3000 6000 gibi diğerleri var met edecektir. banada etmişlerdi bilgidiğimden sasmadım pahalı olsun iyi olsun dedim :)

özel servisteki ustam 15Km sonra gelirsin dedi bende tmm abi 15 yıl sonra görüşürüz. dedim niye dedi ben cok gezen değilim yılda 1000km bile yapamıyorum dedim o zman sorun yok dedi ben skoda servisi her yılda bir veya 15binde bir gelin dedi dedim oda boşver servisi para kazanmak için diyorlar yağ yerinde duruyor rengi mi değişecek sanki calıstırmasan bişi olmaz kitlenmez zararı yoktur dedi dogrumudur ?? bilen bi yağ ustası yazabilirmi ??

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
mobildeki usta da bana hocam 1 yıl sonra istersen 1 km yol yap yine de yağı değiştirmelisin demişti. yağ özelliğini yitirir dedi.

Çevrimdışı sahintan

• Fabia II Hastasıyız DeDe
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;430785
mobildeki usta da bana hocam 1 yıl sonra istersen 1 km yol yap yine de yağı değiştirmelisin demişti. yağ özelliğini yitirir dedi.

valla bende anlamadım kime güveneceğiz :D irfan abi bahtsız fabia ve borafeat abilerim sizden birşeyler duysak ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yağın ömrü bir yıl  ;)

Bizim takalarda Mobil, Shell, Castrol, üzmez, için rahat olsun.

Hatta ben 4 yıldır Gulf kullanıyorum

Çevrimdışı cyaxeres

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Forumdaki yorumlardan yola çıkarak kendi Fabia'mda bir sonraki yağ değişiminde Mobil 1 ESP Formula kullanmayı düşünüyorum.

Fakat geçen gün tesadüfen farkettiğim birşeyi forum üyeleriyle paylaşayım istedim:
Motor kapağını açtığımda bir etiketle karşılaştım. Servis tarafından -fabrika çıkışı olduğunu sanıyorum- orijinal olarak yapıştırılmış bu etikette, 'Shell Helix Ultra kullanmanızı öneriyoruz' ibaresi vardı. Fakat dediğim üzere, Türkiye'ye gelişimde yaptırmayı düşündüğüm yağ değişiminde Mobil 1  ESP Formula deneyeceğim...

Ayrıca, Türkiye'deki fiyatlar buradakilere göre daha iyi gibi görünüyor. Burada motor yağları 5 lt olarak satılıyor ve 5 lt Mobil 1 ESP Formula: €44,75 fiyatında...

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın admin forumda yağ ile ilgili birçok başlık oldu bu konuyu ana başlık olarak tek noktada toplasak daha iyi olabilir diye düşünüyorum.