škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Rapid

Sina · 82 · 27716

0 Üye ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabaa :)

Bu foruma yeni üye oldum. Sebebi de yeni rapid almış olmam. Araba daha çok yeni. Kilometresi 1000 olmak üzere. Olumlu olumsuz yorumlarımı görüşlerimi paylaşmak istedim. Olur da almak isteyen olursa faydası olur diye düşünüyorum.

Neden rapid?

Öncelikle arabayı alışım. Benim 2000 model otomatik corsa'm vardı (benzinli). İnanılmaz keyifli bir sürüşü vardı, kullanışlıydı ve neredeyse ton başına 100 beygire sahipti ( 95 ps / 950 kg). Ancak bakım ve akaryakıt dahil aylık masrafım 1500 TL'yi geçince yeni birşey almanın vakti geldi diye düşündüm. Araştırmaya başladım.

Önümüzdeki sene Allah izin verirse evlenmeyi düşünüyorum. Dolayısıyla bir oyuncak değil aile kullanımı için birşeyler bakmam gerekiyordu.

Düşündüm, opsiyonları değerlendirmeye başladım;

Renault: dünyanın en iyi küçük hacim dizel motorlarını yapıyorlar ( Mercedes kendi arabalarına koyuyor artık bu motorları, motorun kalitesi için referans olur diye söylüyorum) ancak arabanın geri kalanı benim gözümde resmen çöp. Yol tutuş 0, rafinelik 0, uzun ömürlülük 0, konfor 0 ve o kadar hissiz ki alet, kötülüğünü saklıyor. (Sümbül atarlarının sebebi bu olsa gerek. Kaygan zeminde direksiyonu yumuşamayan araba mı olur?)

Fiat: Linea'ya ailemi bindirip gezdirdiğimi hayal ettim ve kötü hissettim kendimi. (güvenlik olarak düşündüm...)  Sonra bir Linea deneme şansım oldu, o kadar kötü ki araba, o noktadan sonra da opsiyon olarak dahi görmedim. Ayrıca Koç grubu bünyesindeki bir firma olduğu için gelecekte yaşayabileceğim sıkıntılara iyi cevap veremeyeceklerini düşündüm.

Hyundai/Kia: Bunca senelik otomotiv tutkunu olarak Kore malı araçlar içime pek sinmiyor :)

Ford: Yeni Fiesta'da 1.6 tdci 115 ya da 90 ps olanağı olsaydı eğer bugün rapid'e binmiyor olabilirdim. Ancak 1.5 tdci benim beklentilerimi gerçekten sağlamıyor.

Seat: Volkswagen grubu mekaniği ve İspanyol fiyatlandırması :) Çok cazip ama ne İbiza ne de Leon, kullanışlılık açısından pek iyi değiller. Tasarımcılar ve mühendisler arasındaki çekişmeyi tasarımcılar kazanmış gibi duruyor. Gencim güzelim herkesi üzerim diyenler buyursun alsın :) Ama ben göbekli falan bir adamım bana pek gelmez :)

Opel: 1.3 cdti açıkçası beğenmediğim bir motor. Gönül ister ki bir astra sports tourer alayım, 1.7 cdti (130 ps) motoru olsun :) Ancak ülkemizde şu an için pek mümkün değil. Corsa'nın 1.3 dte 95 ps'lik versiyonu da gelmiyor, gelse de fiyat olarak beni aşıyor olduğu için onların da üstünü çizdim (üzülerek, hala Astra HB'nin şu ana kadar günlük kullanım için yapılmış ve makul fiyatlı araçlar arasında en güzellerinden biri olduğunu düşünüyorum)

Honda: 1.6 dizel motoru bir türlü gelmedi Honda'nın. İngiltere'de satışa sunuldu bile ve çok heyecan yarattı bu motor yurtdışında. Bir de Japon arabaları bana biraz çirkin geliyor neden bilmiyorum...

Toyota: Renault'a his olarak benzer ama herşeyi 1-2 tık daha iyi bir marka gibi geliyor bana Toyota. Ve aradığım şey bu değil.

Volkswagen: Fiyatlandırma politikası çok saçma. Yeni MQB platformu sayesinde araç üretim maliyetleri %20 düştü, Highline 1.6 TDI DSG Golf'ün fiyatı 54'ten 65'e çıktı. Marka imajı yükselsin diye bu kadar şımarmaya ne gerek vardı anlamadım...

Geriye Skoda kaldı :) (burada bahsetmediğim diğer markalar var ise ya fiyat aralığımın dışındadır ya küçük hacimli düzgün bir dizeli yoktur ya da benim gözümde almaya değmeyecek kadar kötü araçlardır...) Ucuza Volkswagen mekaniği ve kullanışlılık... Daha ne olsun :)

Rapid'i ilk 2012 Autoshow'da görmüştüm ve çok beğenmiştim. Aklıma Skoda düşer düşmez Skoda bayii'ne gidip Rapid'i dürtmeye başladım :) Çok beğendim ve şu anda çok severek biniyorum :)

Nesi iyi? Nesi kötü?

Birkaç maddede sıralayayım:

Aracım 1.6 TDI CR Elegance. Şeker beyazı bu arada :)

1) Araç tahminimden çok daha konforlu. Rüzgar gürültüsü gerçekten az ve motor ısındıktan sonra gerçekten çok rafine. N/V/H konusunda araba resmen Volkswagen kokuyor :)

2) Araç oldukça hisli. Direksiyondan geribesleme alabiliyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Şasi sert ayarlanmış ancak yolda olan biteni ayıkabilmeniz için eser miktarda iletim ve çok da rahatsız olmamanız için eser miktarda yalıtım var :)

3) Araçtaki herşey çok sezgisel yerleştirilmiş. Bütün kontroller bulmayı umduğunuz yerlerde.

4) 105 ps'e dudak bükmüştüm, hala da büküyorum. Ama arabanın içinde tek kişiyken "yeterli". Dudak büktüğüm kadar yokmuş yani aslında :)

5) Araç içi ferahlık had safhada. Açık renk döşeme aracın içini çok ferahlatıyor. (her ne kadar çabucak kirlenecek olsa da)

6) Ben 1.83lük bir adamım. Arkama 1.80 üstü arkadaşlarım oturabiliyorlar ve şikayet etmeden uzun yol gelebiliyorlar :)

7) Bagajı 3 arkadaşa gösterdim, içinde batak dönmeye karar verdiler :)

8) Kol dayama adeta benim için yapılmış :)

9) Boyutları çok net. Ne çok geniş ne çok dar, ne çok uzun ne çok kısa, corsadan sonra hiç yabancılık çekmedim, arada sürdüğüm A4'ten inince de yadırgamıyorum.

10) Plakalıkları söküp plakaları yapıştırıp boya/motor koruma yaptırınca araba apayrı bir güzelleşti. Şeker beyazı hakikaten şeker gibi oldu, ikide bir dil atasım var :P

Olumsuzlar:

1) 16 inç lastikler yol tutuş için fena değil ama konforu baltalıyorlar. Gövde salınımı süspansiyon ayarları ile azaltılmış ama bu jantlar gerçekten beni korkutuyor. Ha deyince lastik alabilecek güce sahip değilim... Hopseklerde yavaşlamak bana sabrı öğretecek gibi duruyor :)

2) Arabanın üzerinde gelen Dunlop Sportmaxx'lar çok kötü. Yüksek hızda çok hışırdıyorlar. Frenlemede tuhaf tepkiler veriyor lastikler, çabuk sıcaklık değiştiriyorlar ve ıslak zeminde yanal ivmeleri pek sevmiyorlar. Ayrıca hamuru belli ki yumuşak, yani 25000'i bulmadan silik lastiklerim olacak önde gibi duruyor. Hayırlısı :) (tavsiyem en kısa sürede continental premium contact takılması)

3) Lastik basınç sensörü butonu ve çakmak çok saçma bir yerde, sanki başka yer bulamamışlar gibi :D Ama ikisiyle de çok işim olmadığından mühim değil.

4) Motor soğukken sesi çok "takırtukur", sanırsınız atmosferik dizel bir traktör. Ama zaten bu tüm dizel motorların problemi :)

5) Çikolata parçası döküldü koltuğuma temizlettim ama çok hafif izi var hala, arabada çikolata yiyemeyeceğim artık :(

6) Trailing-arm arka süspansiyon arkadakileri üzüyor biraz

Yazıya başlarken bir sürü şey vardı aklımda, bir kısmını unuttum. Merak ettiğiniz birşeyler varsa sorun, cevaplayayım :)
« Son Düzenleme: 25 Mart 2013, 15:39:48 Gönderen: Sina »

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hosgeldiniz, hayırlı olsun aracınız,

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun rapid.kazasız belasız iyi günlerde kullanın.detaylı izlenimler içinde teşekkürler.
1.6 TDI iyi bir motor.Yetersiz olduğunu ancak 2.0 tdi dan inip ona binerseniz düşündürebilir.Dunlopları da ilk zamanlar fazla zorlamazsanız km arttıkça oturur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
teşekkür ederim :)

Alıntı yapılan: octaviaman;426564
Hayırlı olsun rapid.kazasız belasız iyi günlerde kullanın.detaylı izlenimler içinde teşekkürler.
1.6 TDI iyi bir motor.Yetersiz olduğunu ancak 2.0 tdi dan inip ona binerseniz düşündürebilir.Dunlopları da ilk zamanlar fazla zorlamazsanız km arttıkça oturur diye düşünüyorum.

65ten 560 beygire kadar değişen güçlerde araç kullanma fırsatım oldu. Bir aracın gereksiz derecede güçlü olması gerginlik yaratan, güçsüz olması ise sinir bozan bir durum. Devir bandında kullanıldığı sürece 1.6 tdi bu araca gitmiş, ancak bence "yeterli"den öteye gitmiyor.

Bence rapide 290-300 Nm ve 140 ps gibi rakamlar ideal olurmuş.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hoşgeldiniz, güle güle kullanın:)
Fiyatı sizin için iyi ise, güzel araba..

Çevrimdışı erdinç

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun rapid..kazasız iyi günlerde kullanmanız dileğiyle..

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Hayırlı olsun detaylı anlatım için teşekkürler :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun güzel seçim :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
iyi niyetleriniz için çok teşekkür ederim :) umarım ilerleyen zamanlarda daha fazla bilgi paylaşabilirim. periyodik bakımlarda ve çıkan sıkıntılarda zaten yazarım olanı biteni, merak edilen bir şey olursa anlatırım :)

alıştırma zamanı için (rodaj), kullanma klavuzunda olan yönergeleri uyguladım. o anda bulunulan viteste, izin verilen devir bandının 3/4'ünü kullanarak ve dip gaz gitmeden 1000 km'yi doldurmak gerekiyor imiş. Şimdi 4400 rpm'de max güç verdiğine göre 3300 rpm'i geçmemem gerektiğini düşündüm. 1-2 sefer hariç geçmedim. Dipgaz da basmadım. 3000 km'de kontrole gideceğim ama 1000 km'den sonra nasıl açabilirim aracı, sağlıklı ve uzun ömürlü olması için aracın?

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aramıza hoşgeldiniz , ideal bir araba almışsınız , güle güle kullanın.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Kazasız belasız İnşaallah.
Alıntı yapılan: Sina;426560
...3) Lastik basınç sensörü butonu ve çakmak çok saçma bir yerde, sanki başka yer bulamamışlar gibi :D Ama ikisiyle de çok işim olmadığından mühim değil...
Zaten onun için konumlandırıldıkları yerleri öyle eften püften bir yer oluyor.:wnk:

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.otomobilucargider.com/
Aramıza :hsg: öncelikle hayırlı olsun  çok güzel bir seçim yapmışsın geçen Maltepe de bir rapid gördüm seninki olabilir seninki ise araba çok güzel görünüyordu :) neyse çok konuşmayayım iyi günler

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda2;426581
Aramıza :hsg: öncelikle hayırlı olsun  çok güzel bir seçim yapmışsın geçen Maltepe de bir rapid gördüm seninki olabilir seninki ise araba çok güzel görünüyordu :) neyse çok konuşmayayım iyi günler

Avrupa yakası insanıyım malesef :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fotoğraflarını görmek isteriz :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.otomobilucargider.com/
Alıntı yapılan: Sina;426583
Avrupa yakası insanıyım malesef :)

Tüh :( ozaman fotografları bekliyoruz :)