škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Rapid

Sina · 82 · 27705

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;427623
Yakından denediniz mi?

Niye yaparlar ki bunu, son yıllarda sabit bir özellikken çıkart at, oysa çok işe yarıyor

kapılara canbus hattı çekmemişler, camlara da aynalara da bağlanılamıyor...

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;430049
nice km lere kazasız belasız, yalnız TEM de 140-195km/saat biraz hızlı degil mi:dede:

ayda 2 bin km, yılda 25 bin km, yani dizelin hakkını vereceksiniz heralde:clap:

trafiğin dağılmasını bekliyorum özellikle sınav ve yoğun çalışma dönemleri. gece 12-1 gibi müsait oluyor yol :)

sırf bu sebepten ötürü dizel tercih ettim :D benzinli arabam çok ağlattı beni...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gılgamış destanı gibi döktürmüşsünüz,kazasız belasız sürüşler....
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Abdullah Can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar. Forumun Doğu Anadoludan nadir üyelerinden biriyim sanırım. Aranıza bugün Erzurum'dan katıldım. 9 nisanda rapid mavi 1.4 tsi dsg elegance aldım.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayirli olsun kazasiz belasiz...:)

Çevrimdışı can_rapid

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu hafta Şeker Beyazı Rapid  Elegance 1.4 TSI DSG Otomatik almayı planlıyorum.

Yılda 15.000 km'den fazla yapan biri değilim. Sakin bir sürüş tarzım vardır. Yılda 1-2 uzun yol hariç genelde şehir içinde ayda en fazla 1.000-1.200km yaparım. Eşim de kullansın diye DSG ve yokuş kalkış desteği(Hill Holder) hedefim var. Rapid pek çok incelediğim araçtan sonra en çok hoşuma giden oldu. Özellikle Seat Toledo 2013 ile Rapid arasında çok gidip geldim. Ancak Youtube'da pek çok videoyu izledikten sonra Rapid almaya karar verdim.

Ancak bir arkadaşım DSG ile ilgili uzun vadede bazı problemler çıktığını, ses yaptığını, bazen vuruntu yaptığını ve özellikle 30.000+ km'lerde bazı problemler çıkarttığını söyledi. VW ile bu tarz problemler yaşandığı için genelde insanların 2 yıl garantiye ek olarak 2 yıl da ek İYİ NİYET garantisi aldığını belirtti. Bu sayede 4 yılda 60.000-100.000km arasında olası bir DSG şanzıman arızasında aracın zaten garantide olacağını söyledi.

Yılda 15.000 km ile benim de en az 2+1 garantiye ihtiyaç duyacağımı söyledi. Bayiye sordum. 2 yılın üstüne 1 yıl ek İYİ NİYET garantisi alırsam 1.100TL gibi bir fiyattan bahsetti. İYİ NİYET GARANTİSİ olası bir problemde şanzıman ve yedek parça maliyetinin SKODA tarafından işçiliğin ise bizim tarafımızdan karşılanması oluyor sanırım.

VW tasarımı 7 ileri kuru DSG şanzıman ile ilgili 2010/2011 ve 2012'nin ilk yarısında bazı arızalar olduğuna dair VW forumlarında yorumlar okudum. Kaynak: http://www.passatturkiye.com/38-sanziman-aktarma

http://forum.donanimhaber.com/m_43534513/tm.htm

2013 için böyle bir bilgi göremedim. Belki henüz fazla kilometre oluşmadığı içindir, belki de DSG şanzıman için anlatılanlar abartılıdır ya da 2013 üretimi gerçekten iyidir.

VW, Seat ve Skoda'nın her yıl pek çok DSG şanzımanlı araç sattığı düşünülürse forumlara yansıyan araçların belki de %1'inde bu tarz bir problem yaşamaktadır. Kimbilir belki de kullanıcıların araçları fazla zorlamasından kaynaklanıyordur. Sürekli dik yokuşta park etmek gibi ve şanzımanı zorlamak gibi.

Kısaca Skoda DSG sahibi olanların model, yıl, km ve tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. İlk aldıkları zamandan bugüne kadar DSG şanzıman ile ilgili iyi/kötü yaşadıklarını anlatmalarını rica ediyorum.

Yeni araç alacak ve Rapid'e hayranlıkla yaklaşan biri olarak(test sürüşü de bunda etkendir) olası küçük konular ile canımı sıkmamak için siz tecrübeli SKODA DSG sahiplerinden destek talep ediyorum.

Siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız. Bu hafta aracı satın alacağım.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2013, 16:09:34 Gönderen: can_rapid »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Hayırlı olsun!  :ok:

1.2 TSI DSG 7 2011 model Fabia aracım var, 22 bin km'de. Turbo veya DSG ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım şimdilik...

Çevrimdışı exclusivethr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bu arada rapid 1,2 75 hp lik modelde yedek anahtar kumandalı tuşlu değil bildiğimiz ev anahtarına benziyo ve arkalarda kaliper var disk yok bilginize :=)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Can Bey, DSG kullanıcısı olarak konuşuyorum.
DSG nin üretim yılı gözetmeksizin, kronik arızası olduğu
dünyada bilinen bir durum.
Mekatronik ve kavrama hataları henüz giderilemedi.
Hafif araçlarda daha az arıza durumu yaşandığı belki söylenebilir.
Böyle bir durum olursa aracınız 2 yıl garantili, garantiden yapılır.
2 yıl sonrasında yaptırmayı düşündüğünüz ücretli garanti iyi niyet değil, uzatılmış garanti.
Siz aracınızı 2 yıl sonunda serviste bakımlarınızı yaptırdığınız takdirde, iyi niyet garantisinden %20-30 parça ücreti ödeyerek yararlanabiliyorsunuz.
Sorun etmeyin DSG nin rahatlığı değişilmez. performansla fazla işiniz yoksa şehiriçi kullanım için dizel daha ekonomik olacaktır.

Çevrimdışı can_rapid

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Akif Bey çok teşekkür ederim.  Eşim de kullanacağı için DSG + Yokuş kalkış desteği (Hill Holder) tercih etmek istiyoruz. Büyük keyif olduğunu da tahmin ediyorum.

Bilgilendirme için teşekkürler

Çevrimdışı Abdullah Can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de tsi dsg sahibi bir rapid kullanıcısıyım. 9. Nisan 2013 te aldım. Su an 7250 km deyim. İçiniz rahat olsun, evham yapmayın, almanız halinde "Hayatımda yaptığım en güzel şeylerden biri bu arabayı almak oldu" diyeceksiniz. Dsg nin %0,1 kısmı sorunlu ise, sorunsuz % 99,9 luk bir kullanıcısı var, eminim ve umarım bu guruba gireceksiniz.

Çevrimdışı can_rapid

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah Bey yüreğime su serptiniz. Çok teşekkür ederim. Rapid'i gerçekten çok beğendim. Sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Abdullah Can;436871
Ben de tsi dsg sahibi bir rapid kullanıcısıyım. 9. Nisan 2013 te aldım. Su an 7250 km deyim. İçiniz rahat olsun, evham yapmayın, almanız halinde "Hayatımda yaptığım en güzel şeylerden biri bu arabayı almak oldu" diyeceksiniz. Dsg nin %0,1 kısmı sorunlu ise, sorunsuz % 99,9 luk bir kullanıcısı var, eminim ve umarım bu guruba gireceksiniz.

Sorun oranı çok iyimser :)
Keşke böyle olsa, maalesef değil..

Çevrimdışı tayozi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;436880
Sorun oranı çok iyimser :)
Keşke böyle olsa, maalesef değil..

Katılıyorum size. Etrafımdaki 10 kisiden 3 ü 30-50 bin km de bir servise uğramıştır. Dsg zedeler için forum siteleri var.