škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Climatronic klima ve ben :)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar dijital klima kullanımı hakkında bazı sorunlarım var. aracım fabia 1.2 optimal
yardımcı olursanız sevinirim :)

1) klima tamamem kapalı iken (ekranda hiç görüntü olmama durumu) aracım motordan çok fazla olmasada sıcak hava üflüyor bunu kesebilirmiyim? ayrıca bu normal bi durum mu?

2) AC açık değil iken sadece ısıtma amaçlı kullandığım zaman bile yakıt sarfiyatı 0.2artıyor. (rolantide motoru kapatmadan önce özellikle denedim denedim)

3) hava yönlendirme düğmesine basıp sonra klimayı tamamen kapattığımda sanki hafızaya almış gibi o bölgeden hava çıkışını yönlenditiyor. ama sadece bir daha kontağı kapatıp açıncaya kadar bu durum normalmi?
 aslında bu durumu 1.sorumu çözmek içinde kullanıyorum. yüzüme hava üflenmesini kesmek için ayaklara yöneltip kapatıyorum. yada dereceyi düşürüp hiç üflememesini sağlırum yada psikolojiktir :))
birde araç içi sirkilasyonu açıpta kapatıyorum dışarıdan hava gelmesin diye sanki kapatınca bunuda hafızaya alıyor alet :D

4) auto modunda  iken yazın ayar 22 derceye geldiği zaman klima otomotik olarak çalışmıyacak yani benzinden götürmeyecekmi :))

5) 18 derece ayarladığımda 18 dereceye kadar soğutup sonra soğutmayı kesecekmi ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

Çevrimdışı ahmet1221

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hocam bende de aynı araç var ve 1. sorunun cevabını bende merak ediyorum açıkcası? motor ısınınca sıcak hava üflemeye başlıyor klima kapalı iken

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet1221;427383
hocam bende de aynı araç var ve 1. sorunun cevabını bende merak ediyorum açıkcası? motor ısınınca sıcak hava üflemeye başlıyor klima kapalı iken

peki diğer sorularımın cevabını biliyormusun hocam :)

Çevrimdışı atonal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de aynı detten muzdaribim :( Bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen :(

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atonal;427473
Ben de aynı detten muzdaribim :( Bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen :(

help!!!:polis: :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1)Normal bir durum çok çok az bir hava gelir benim eski nesil climatronicte bile var bu durum :)

2)Bu normal bir durumdur aynı şekilde camları yukarı kaldırırken bile anlık tüketimde dalgalanmalar olabilir..

3)Kapatırken son ayarları klima hafızaya alır bu da normal bir durum.

4)Auto modunu bu zamana kadar hiç kullanmadım diyebilirim :D

5)Aynen dediğiniz gibi ayarladığınız sıcaklığa gelince otomatikmen durur :)

Ek olarak tavsiyem klimayı kesinlikle direk olarak içeriye vermeyin.Ya ön cama yada ayaklara yönlendirin baktınız ön camda sizi rahatsız etti bu sefer hem ayaklara hem ön camlara yönlendirerek dengeyi koruyabilirsiniz.

30-35 derece gibi sıcaklıklarda aracın iç sıcaklığını 21-22 dereceye ayarlarsanız sizin yararınıza olur hemde hasta olmamış olursunuz :)

Çevrimdışı atonal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hele şükür cevap veren oldu :) Teşekkürler arkadaşım.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aracı stop ederken sıcak havada kalıyorsa bir daha açılmadığı için sıcak hava kanalı açık olduğundan hafif sıcak gelişi normal.

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;427593
1)Normal bir durum çok çok az bir hava gelir benim eski nesil climatronicte bile var bu durum :)

2)Bu normal bir durumdur aynı şekilde camları yukarı kaldırırken bile anlık tüketimde dalgalanmalar olabilir..

3)Kapatırken son ayarları klima hafızaya alır bu da normal bir durum.

4)Auto modunu bu zamana kadar hiç kullanmadım diyebilirim :D

5)Aynen dediğiniz gibi ayarladığınız sıcaklığa gelince otomatikmen durur :)

Ek olarak tavsiyem klimayı kesinlikle direk olarak içeriye vermeyin.Ya ön cama yada ayaklara yönlendirin baktınız ön camda sizi rahatsız etti bu sefer hem ayaklara hem ön camlara yönlendirerek dengeyi koruyabilirsiniz.

30-35 derece gibi sıcaklıklarda aracın iç sıcaklığını 21-22 dereceye ayarlarsanız sizin yararınıza olur hemde hasta olmamış olursunuz :)

teşekkürler hocam :)

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;427616
Aracı stop ederken sıcak havada kalıyorsa bir daha açılmadığı için sıcak hava kanalı açık olduğundan hafif sıcak gelişi normal.

teşekkürler hocam :)

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1. soruna çözüm cevabı:) benim araçta manuel klima var. araçların çoğunda bu hava gelir. aracımızda bulunan hava dolaşım tuşu vardır. pasif halde iken dışarının havasını içeri alır ısıtır veya soğutur, aktif iken (ışığı yanacak) içerinin havasını içeride sıcak veya soğuk dolaştırır. pasifken klima perdelerinden kapalıyken az miktarda hava gelir. tuşa basıp aktif ederseniz hava kesilir. ayrıca kışın aktif olursa içeri buğu yapar,arasıra pasif yapmakta fayda var, pasifken yoğun trafikte egsoz gazı çekebilirsin içeri...

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bu arada aracı her kapadığında sistem kendiliğinden pasif oluyor, çalıştırınca aktif edeceksiniz.

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;427707
1. soruna çözüm cevabı:) benim araçta manuel klima var. araçların çoğunda bu hava gelir. aracımızda bulunan hava dolaşım tuşu vardır. pasif halde iken dışarının havasını içeri alır ısıtır veya soğutur, aktif iken (ışığı yanacak) içerinin havasını içeride sıcak veya soğuk dolaştırır. pasifken klima perdelerinden kapalıyken az miktarda hava gelir. tuşa basıp aktif ederseniz hava kesilir. ayrıca kışın aktif olursa içeri buğu yapar,arasıra pasif yapmakta fayda var, pasifken yoğun trafikte egsoz gazı çekebilirsin içeri...

hocam bu tuşun bizim klimalardaki karşılığı nedir? iç hava sirkilasyon tuşumu kafam karıştı birazcık :)

Çevrimdışı 7373737373

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;427804
evet sirkül tuşu...)

teşekkürler :ok: