škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motor sarsıntılı çalışma

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende üç silindirli 1.2 htp motorlu Roomster var. Araba 1.5 yaşında, yıl sonuna kadar distribütör garantisi var. Üç hafta önce sıfır gibi diye (ekspertiz orijinal ve 101 nokta kontrol tertemiz) Yüce oto DoD'dan aldım. Araba 8100 km'deydi şimdi 9100 km'de.

Daha önce de burada mı başka bir yerde mi bilmiyorum, bahsettim. Motor bana göre olması gerektiğinden fazla sarsıntılı çalışıyor. Ümraniye'de servise  götürdüm, üstü kapalı hızlıca bakıp (usta değil servis müdürü baktı ve de yorum yaptı) "bunlar yapar üç silindirli olduğundan, hadi yürü git, birşey yok" dedi.

Hadi motor tamam sallantılı çalışıyor o sebepten, ya hergün 30 km yol gidiyorum evden işe, işyerinin otoparkına vardıktan sonra oturduğum koltuktan içeriden dinliyorum, sarsıntı direksiyonu hatta benim koltuğumu bile sallıyor, kısacası tüm arabayı.

Normal mi bu durum? Hakikaten üç silindirli araba olmasına mı bağlamak lazım bu durumu yoksa bir sorun mu vardır?

Sorun olduğunu düşünüyorsanız nereye göstermemi tavsiye edersiniz, aldığım Yüce Oto'ya mı Maslak'taki (iş yerime yakın olan) Doğuş Oto'ya mı? Hangisi sizce konuya daha profesyonelce yaklaşır?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Normal olan sarsıntı kaputu açınca görülendir. Kabinde direksiyonda o tip bir sarsıntı veya gürültü normal değil.

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler İrfan Hocam,

Bu durumda servise götürüp derdimi anlatmam lazım ama bu konuda çok iyi değilim galiba. İki yıllık garanti kapsamına girer mi bu tarz şikayetler? Bu problemin örneğin ateşleme bobini, kulaklar, benzin pompası falan gibi şeylerden olma ihtimali yüksekmiş. Bunlar garantiden karşılanıyor mu? Servisin söyleyeceklerine hazırlıklı olma adına soruyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arıza tespit edilirse garantiden halletmeye mecburlar. Yüce'ye gidersen Nurettin ustaya bir anlat derdini. Usta otursun direksiyona hele bi  ;)

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu öğlen Doğuş'a götüreceğim (yakınımda olduğundan), olmadı Yüce'ye de giderim. Ben sarsıntının normal olduğuna kesinlikle ikna olmadım...

Bizim millette şöyle birşey var. Bir sorun mu var, teşhis hemen en olası nedene bağlanır: Üç silindirli ya, tamam bundan, herkesinki yapıyor... Sarsıntının mertebesi nedir, ilave bir başka nedeni olamaz mı, yok. Adam gibi profesyonelce test asla yapılmaz.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dediğim gibi kaputu açıp bakarsan gürültü ve titreşim bariz belli olur. Ama sallanan sadece motordur. Aracın kasası, direksiyonu, koltuğu sallanmaz. Doğuş da iyi olur, başka bir göz baksın

Motor takozlarına baktılar mı?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
HTP motorlu başka bir roomi, fabia, polo vs.. ile karşılaştırıp, net bir fikir edinebilirsiniz...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Doğuş'ta hakikaten efendi düzgün bir çocuk baktı, normal dedi. Bunlar bu kadar yapar dedi. Benim önceki aracın tümüyle sessiz karakterine alışık olmamdan mı acaba diye düşünmüyor da değilim şu anda ama... gene de dediğiniz gibi yapmak lazım. Ayın 21'inde htp motorlu birileri gelir umarım aramızdan buluşmaya. Orada sizler de bir bakar fikrinizi söylersiniz hem...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sallantı olur ama bu kadar olmamalı diye düşünüyorum....

Çevrimdışı dynia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
zaten bizim arabaların homurdanması normal ama dediğiniz derecede bi homurtu varsa doktora gitmesi şart :)

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Zangır zangır da sallanmıyor canım; ama hafiften artçı şok tarzı bir titreşimi koltuğunuzda araba boştayken daimi olarak hissediyorsunuz. Ha burada benim paranoyamla birlikte gerçekten algı ve alışkanlıklarla ilgili bir durum da olabilir... Bir önceki arabam iki bin motor beş silindirli turbo bir araçtı. Dördü de bypass geçip üç silindire düşünce bünye alışamamış olabilir... amma velakin gene de bu iş benim için burada sonlanmaz. Pazar günü buluşunca tecrübeli arkadaşlar bakar söylerler birşeyler diye umut ediyorum...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rölantide direksiyona kadar gelen bir titreşim yok 64 lük HTP de...70 likte hiç olmaması lazım, sonuçta ses ve titreşimi azaltılmış olarak çıktı güncel HTP ler...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pazar buluşmaya geliyorsan beraber bakarız sallantıya  ;)

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
motor soğukken veya trafik de bekleme sırasında zaman zaman sallantı yapabilir.
1.4 ve 1.6 mpi araçlarımda bunu gözlemleyenlerdenim.