škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motor sarsıntılı çalışma

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ewregungor

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
1.2 bendede romi var aracın içinde arabanın çalıştığı belli değil kaputu açıncada sarsıntı değil motor sesi bile yok 160 binde aracımda ayrıca sarsıntı bence ateşlemeden kaynaklanıyor 1.2 yazan kapağın. Altındaki bujilerden

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim opelde bu sorun vardı. rektifiye zamanı baktım daha doğrusu ustam gösterdi. silindirin birisi krank milini aşındırmıştı. sebep oymuş ve debriyaja yokuş aşağı basıyormusun dedi evet dedim. özellikle yokuş aşağı giderken basıyordum. bitiminde de debriyajı bıraktığımda yük biniyordu haliyle bu sebep vuku buldu. krankı yeniledim sorun kalmadı. şimdi o arabayı kullandığımda basmıyorum. tekerler silindirlerden hareketliyken böyle bir durumda bu aşınma ve sarsıntı oluşuyor.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Üç silindirli dizel motorlarda sarsıntılı çalışmaya şahit oldum , ama sizin aracınızdaki motor bunu yapmaz normal şartlarda.

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler cevap yazanlara.

Pazar günü buluştuğumuzda herkes bir bakar; normal değil kanaati oluşursa Yüce'ye götürürüm, başlarına ekşirim. Onlar da normal derse artık ne yaparım bilmiyorum :)

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Off çok can sıkıcı bir durum. Bugün arkadaşla eve geri dönüyoruz, "senin arabada bir sorun var, titriyor araba zaman zaman..." dedi. Ben ona bir sorun olduğunu da söylememiştim.

Hadi bakalım. Servise götür göster, yok birşey desin göndersin, sokaktaki vatandaş durduk yere sorun teşhis etsin...

Getirdim arabayı park ettim. Hepsiburada'dan koltuk arkası ceplerden almıştım, onları takayım bir yandan da araba çalışadursun dedim, baktım o taktığım şeylerin koltuk başı lastiği de titriyor.

Bendeki bu paranoya mı ya? Nasıl emin olabileceğim bilmem ki? Pazarı mı beklesem, beklemeden yarın Yüce'nin yolunu mu tutsam...

TR distribütöründen 8000 km'de garanti kapsamında araba alıyoruz, yaşadığımıza bakın... Onlara da güvenemeyeceksek kime güveneceğiz?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: baştuğ;430076
Off çok can sıkıcı bir durum. Bugün arkadaşla eve geri dönüyoruz, "senin arabada bir sorun var, titriyor araba zaman zaman..." dedi. Ben ona bir sorun olduğunu da söylememiştim.

Hadi bakalım. Servise götür göster, yok birşey desin göndersin, sokaktaki vatandaş durduk yere sorun teşhis etsin...

Getirdim arabayı park ettim. Hepsiburada'dan koltuk arkası ceplerden almıştım, onları takayım bir yandan da araba çalışadursun dedim, baktım o taktığım şeylerin koltuk başı lastiği de titriyor.

Bendeki bu paranoya mı ya? Nasıl emin olabileceğim bilmem ki? Pazarı mı beklesem, beklemeden yarın Yüce'nin yolunu mu tutsam...

TR distribütöründen 8000 km'de garanti kapsamında araba alıyoruz, yaşadığımıza bakın... Onlara da güvenemeyeceksek kime güveneceğiz?

Her araçta sorun çıkar, sıfır olması, skoda, mercedes olması farketmez..
Her sorun böyle olsun, dert etmeyin çözülür.

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sağolun Akif Hocam,

içime su serptiniz. Pazar günü anlar bizim Skodacı camiası ne de olsa...

Bu arada Pazar günü daha erken gelebilecek, benim arabanın motorundan iyi anlayan Kurtköy'ün, Orhanlı'nın boş caddelerinde yarım saat, bir saat test sürüşü yapmaya, arabayı dinlemeye gönüllü ya da gönüllüler var mıdır?

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cozumu olmayan sorun olmasin gerisi kolay....

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İrfan Hoca efsane, her durumda tanışmak da farz zaten... Ne yalan söyleyeyim ben de içimden bunu İrfan Hoca görmeli, ona göre hareket etmeli diyordum... :tpn:

Yalnız o görünce, motoru bir yana bırakıp arabanın her tarafını modifiye etmeye kalkmasın... :xx:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: baştuğ;430092
İrfan Hoca efsane, her durumda tanışmak da farz zaten... Ne yalan söyleyeyim ben de içimden bunu İrfan Hoca görmeli, ona göre hareket etmeli diyordum... :tpn:

Yalnız o görünce, motoru bir yana bırakıp arabanın her tarafını modifiye etmeye kalkmasın... :xx:

Motora bakalim derken polisaja dalarmisiz :)

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşınız zaman zaman titriyor demiş, o dikkatimi çekti.
Rölantide çalışırken fanın devreye girmesi, far açma gibi durumlarda ufak bir titreşim oluyor bende de. Bu da onun gibi birşey olabilir. Trafikte beklerken de yapıyor, sanki araç stop edecekmiş gibi. Doğal bir durum bence, yarın bakınca daha net belli olur zaten..

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim sattığım 1.6 Benzinli Octavia'da sizin bahsettiğiniz gibi rölantide 7-8 saniye de bir silkeliyordu, bir kaç servise gösterdim "normal abi bu kadar, 8v olduğu için" felan dediler, ben 1-2 tane octavia'ya oturup kontrol ettim onlarda bendeki gibi bir sarsıntı yoktu, vag-com ile başlangıç kodunu oluşturdum, adaptasyonlarını yaptım bir nebze düzeldi ama yine de vardı, daha sonra arada bir hata veren oksijen sensörünü değiştirip yaptım adaptasyon ayarlarını titreşimden eser kalmadı. Yani kısacası sizin aracınız ile aynı tip motora sahip bir kaç araca binip deneyin, bunu en iyi siz anlarsınız. Eğer bariz bir fark varsa servise de durumu ikna edici bir şekilde anlatarak sorunu bulmalarını sağlarsınız.

Bence sırasıyla aracın;
- Boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu,
- Başlangıç kodunun doğru oluşturulup oluşturulmadığı,
- Benzin filtresi ve enjektörlerin temizliği,
- Buji, buji kablosu ve bobinlerin kontrolü,

yapılması lazım.

Genelde bahsettiğiniz sarsıntılar bunlardan kaynaklanıyor, öncelikle maliyeti düşük kontrolleri yaparak deneyiniz. Ustalar kusura bakmasın ama siz her ustanın dediğine de güvenmeyin, "Yok abi ordan hayatta yapmaz" dedikleri kaç hata benim dediğim yerden çıktı. Açıkcası bir devlet memurunun veya esnafın arabadaki arızayı ustadan iyi bilmesini nedense kabul edilemez olarak görüyorlar :)

Çevrimdışı baştuğ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yarın anlaşılır inşallah sebebi. Gelen arkadaşlardan aynı motora sahip olan olursa onu da bir dinlemek lazım. Ben ateşleme sisteminden kaynaklı bir durum olmalı diye düşünüyorum.

Ya arabadır arızalanır vs. Fazla da takmamak lazım. Amma velakin ben kendi sağlığımla pek ilgilenmem de bu mereti hep dinlerim nedense... Sallamamak lazım, araba sallarsa sallasın :oly: