škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dİzelmi-Benzinlimi?

ringcep · 48 · 15707

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
.

Dizel mi benzinli mi?
 Bu sorunun cevabının doğru verilebilmesi için, yılda kaç kilometre yol yapılıyor sorusunun cevabının da doğru verilmesi gerekiyor. Sadece daha az tüketiyor diye dizel satın almak para kaybettirebilir.

Son yıllarda tanıdık tanımadık otomobil satın almak isteyen herkes, ‘dizel’ almak istediğini söylüyor. Bunun nedenini anlamak zor değil, çünkü dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketiyor. Ancak hemen herkesin unuttuğu ya da hesaba katmayı akıl etmediği bir gerçek var. Habertürk'ten Hakan Özenen'e göre, evet dizel motorlu araçlar, aynı sınıftaki benzinli araçlara göre daha az tüketiyorlar. Buna karşın dizel motorlu bir araç satın alırken, kompakt olarak adlandırılan ve ülkemizde en çok satılan otomobillerin yer aldığı sınıfta 7 bin ile 15 bin TL arasında daha pahalı oluyor.

SATIN ALIRKEN KÂR EDİN

Eğer yılda yapılan yol uzunluğu 50 bin kilometrenin üzerine çıkıyorsa bu farkı göze almak elbette mantıklı.
Ama ülkemizde yılda yapılan yolun ortalama 12-15 bin kilometre olduğu düşünülürse, baz donanımlı bir dizel otomobile 57 bin 900 TL vermek yerine yine aynı donanım seviyesi ve beygir gücündeki, aynı markanın ve modelin benzinli motoru olan versiyonunu 43 bin 800 TL’ye almak çok daha mantıklı olur.

DONANIM PAHALIDIR

Donanımı bırakıp yakıtı bedavaya getirin!

İstatistikler gösteriyor ki, otomobil sahipleri ekstra para verip satın aldığı halde, pek çok donanımı hiç kullanmıyor. Bu örnek için son günlerin popüler otomobili Renault Clio’yu seçtik. Baz fiyatı 30 bin 300 TL olan 1.2 litre motorlu 75 beygirlik aracın, donanımlı versiyonu 6 bin TL daha pahalı. Bu otomobili satın almanız halinde edeceğiniz 6 bin TL tasarrufla tam 21 bin 700 kilometre yol yapacak benzin alabilirsiniz!

14 bin TL fazla vermeye değer mi?

105 beygir 1.6 litre dizel araç fiyatı - 57 bin 900 TL

105 beygir 1.2 litre benzinli araç fiyatı - 43 bin 800 TL

Fiyat farkı - 14 bin 100 TL

Benzin litre fiyatı - 4.6 TL

14 bin 100 TL’ye 3065 litre benzin alınır

Yılda ortalama 15 bin km yol yapan ve 100 km’de 7.5 litre tüketen benzinli araç bu kadar benzini üç yıl boyunca kullanır. Yılda 75 bin km yol yapılması halinde ise dizel araç satın almak mantıklı olur.

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dogru bir tespit.. ancak ulkemde ki luks sevdasindan dolayi donanimdan vazgecmek pekte mumkun degil...

Rs den once yeni ceed sahibiydim.. ceed de 7 ila 7.5 lt arasinda tuketimim varken bunda 8 ile 8.5 lt arasinda tuketimim var.. bu kadar fark ile alirken verilen fazla parayi amorti ettirmeye arabanin omru yetmez...:D :D :D

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dizeli alırken ödediğin miktar kadar satarkende ona göre fiyat biçiyorsun. konfor olayında haklısın bundan faydalanan ve bunu isteyenler daha çok ikinci elini almak isteyenler. bir nevi arabada göz boyama işi. geçmiş zaman araba hurda olupta altına dört yeni teker takılmış arabalara tav olan az değildi.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
duruma göre de değişebilir aslında. Mesela ceed'in sıfırını alacaksanız crdi farkı o kadar da fazla değil. Ama sıfır golf7 alacaksanız 1.2 tsi midline plus en mantıklısı görünüyor, çünkü bmt teknolojisi ile brlikte ş.içi 7 litre tüketimi var, 175 tork, tdi için o farkı vermeye değer mi... Sanmam.

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı büyük marketlerde ki çok satan popüler kitap!!! köşeleri saçmalıkları gibi, araç tercihi konusunda da yapay standartlar icat edilip insanlara empoze ediliyor..Yani adam kibarca seni benzinliye yönlendiriyor.Sözde tasarruf edecem diye hüsrana uğrayan insanlar da görmek mümkün.Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi.
Bu zihniyetle bakıp Yeni Octavia yı ele alalım.Donanım ambiente olsun.1.2 tsi ı kafadan eleyerek baktığımız zaman 1.4 tsi ile 1.6 tdi arasında 2500TL fiyat farkı var.Birinin karması 5.3 lt diğerinin 3.8 lt.Benzinliyi yormayalım.Yılda 15000 km yaparlarsa biri 795 lt (3657TL)benzin, diğeri 570 lt (2394TL)mazot yakar.Biri ayda en az 300 TL lik benzin alır,diğeri de 200 TL lik mazot alır.Tabiki bu evde ki hesap ,çarşıdakini bilemem.Bu kilometreyle 2 seneye kalmaz amorti eder.Amorti etmese nolur?Hiç bir şey olmaz.Motor seçimi de otomobil zevkinin bir parçası olduğuna göre,Paşa gönlüm dizel araba istedi aldım dersin olur biter:)

Çevrimdışı dynia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende aracı alırken yukarda soylendıgı gıbı hesapladım senede maks. 15-20 bin yaparım diye ama benzın fıyatları 5250 km sonunda bezdırdı benı :) 50 tl ye 160 km yol yapabiliyoruz. Özellikle reno kullanıcıları dizellerde depoyu fulledıgınde bırdaha almayı unutuyolar :)) ben full depo 500 km yapabiliyorum ş.içi ve yüklenmeden adamalr 750 yi devirmekde. Dizel motor her türlü avantaj en azından bınerken kafan rahat bınıyosun :)

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;429956
Aynı büyük marketlerde ki çok satan popüler kitap!!! köşeleri saçmalıkları gibi, araç tercihi konusunda da yapay standartlar icat edilip insanlara empoze ediliyor..Yani adam kibarca seni benzinliye yönlendiriyor.Sözde tasarruf edecem diye hüsrana uğrayan insanlar da görmek mümkün.Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi.
Bu zihniyetle bakıp Yeni Octavia yı ele alalım.Donanım ambiente olsun.1.2 tsi ı kafadan eleyerek baktığımız zaman 1.4 tsi ile 1.6 tdi arasında 2500TL fiyat farkı var.Birinin karması 5.3 lt diğerinin 3.8 lt.Benzinliyi yormayalım.Yılda 15000 km yaparlarsa biri 795 lt (3657TL)benzin, diğeri 570 lt (2394TL)mazot yakar.Biri ayda en az 300 TL lik benzin alır,diğeri de 200 TL lik mazot alır.Tabiki bu evde ki hesap ,çarşıdakini bilemem.Bu kilometreyle 2 seneye kalmaz amorti eder.Amorti etmese nolur?Hiç bir şey olmaz.Motor seçimi de otomobil zevkinin bir parçası olduğuna göre,Paşa gönlüm dizel araba istedi aldım dersin olur biter:)

Burada şunuda unutmamak gerekir,dizel araç parça ve bakım maliyeti ile,benzinli arasında %40 civarında fark var,dizel her zaman pahalı...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bakım maliyetleri arasında hangi parçalarda fark var? Mesela dizelde olup da benzinlidekinden %40 pahalı olan kaç tane parça var, hangi parçalar bunlar? Dizel aracım olmadı hiç, merak ettiğim için soruyorum.

Zira bakım maliyetleri farkı şehir efsanesi deniyor.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sehir efsanesi İrfan abi :) sadece benzincilerin avuntusu :) yarim lt fazla yag aliyor her benzin-dizel konusunda ayni muhabbet . Sıktı artik bu muhabbet , baska bisey bulun artik :)

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinli mi dizel mi konusunu bende düşünmüştüm. Bunun için benzinli,dizel ve lpg'li araçların yakıt tüketimlerini hesaplayan bir excel tablosu hazırlamıştım. Ekliyorum, hesabı kolayca yapabilirsiniz.

https://hotfile.com/dl/203639614/f89e90b/Yakt_Hesaplama.xlsx.html

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Benzinlinin bakımı ucuz dizelin pahalı öyle mi?

Dizel C4 2. yıl bakımı 450 lira civarı, benzinli motorunun bakımı 420 lira civarı. Evet benzinli motorun bakımı çok ekonomikmiş

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;429995
Benzinlinin bakımı ucuz dizelin pahalı öyle mi?

Dizel C4 2. yıl bakımı 450 lira civarı, benzinli motorunun bakımı 420 lira civarı. Evet benzinli motorun bakımı çok ekonomikmiş

Dedigim gibi Hep ayni muhabbet , ben sadece avuntu olarak goruyorum :) Bide %40 denmis ya bu kadar da abartilmaz yani :)

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Düz mantık yürütürsek Benzinli araçların da turbolu motorlara sahip olduğu bir zamanda bakım maliyetlerinde fark beklemek komik olur.Marslı bir kardeşiniz olarak %40 efsanesini hiç yaşamadım,sadece duydum:)

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;429990
Bakım maliyetleri arasında hangi parçalarda fark var? Mesela dizelde olup da benzinlidekinden %40 pahalı olan kaç tane parça var, hangi parçalar bunlar? Dizel aracım olmadı hiç, merak ettiğim için soruyorum.

Zira bakım maliyetleri farkı şehir efsanesi deniyor.

Komşumda 2012 model 1.6 tdi passat var,ilk bakımda 450 tl almışlar,skoda benzinlide ise ilk bakım 320 tl..Fark % 40

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;430003
Komşumda 2012 model 1.6 tdi passat var,ilk bakımda 450 tl almışlar,skoda benzinlide ise ilk bakım 320 tl..Fark % 40

Örneğinizden yola çıkarak Vw yetkili servisinde 2012 model 1.6 tdi ile 1.4 tsi passat ın bakım ücretlerini değerlendirerek konuşmak daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.