škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dİzelmi-Benzinlimi?

ringcep · 48 · 15690

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kagan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;430003
Komşumda 2012 model 1.6 tdi passat var,ilk bakımda 450 tl almışlar,skoda benzinlide ise ilk bakım 320 tl..Fark % 40

Yok artik skoda ve vw passat karsilastirmasi:)

Diesel avantajini soyle anlatayim litresel olarak ~%25-30 az yakar, litre fiyatinda da ~%15 kar ettirir.

Tabiiki atmosferik lpg ile yarişamaz, ama  2000 model 1.6 opel astra lpg ile suanki passat 1.6TDİ nerdeyse ayni yakiyor ama lpg daha az yakiyor gibi, suan rodajdayim ama hesabim 7 lt yakar diyerek aldim , suan rodajda olmama ragmen 6.4 genel ortalamam var, rodajdan kastim surekli sabit devir gitmemek gaza bascek yapmak seklinde, ve kickdown yapmadan , ve start&stop kullanmadan yapilan ortalamadir;)

Bakim ucretide 1.4TSİ -1.6TDİ Arasida 30-40 tl fark vardi diye hatirliorm.

Ayrica sunuda unutmayin diesel araba gaza bastikca tuketim artar.

Benzinli araçta ise gaza bastikca tuketim ARTTİKCA artar.

Adam gibi kullanilan diesel de sehir efsanesi 100binde diesel biter ölur hikayesi olmaz:)

Adam max torku 1500-2500 arasinda alip max hp yi 4400 devirde alan arabada her vitesi 4000-5000 de degistirirse tabiiki o motordan bi sikinti beklemek doğaldir , bu da benzinli gibi diesel kullanandan araba almayin sonucunu dogurur:)

Ben saniyorum 10bin falan diesel farki verdim , cikarirmi ne zaman cikarir bilmem ama istedigimde atlayip gezebilme ozgurlugunu yasatiyor bana , satarkende dogal olarak benzinli fiyatindan yukari satacagima gore ben problem goremiyorum:)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: ringcep;430003
Komşumda 2012 model 1.6 tdi passat var,ilk bakımda 450 tl almışlar,skoda benzinlide ise ilk bakım 320 tl..Fark % 40

Skoda benzinli dediğiniz hangi modeldi?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
VW ve Skoda kıyası da çok makul gelmiyor bana, ben size BMW servis fiyatı yazayım, saat başı alıyorlar işçiliği :) aynı markada 1.4 benzinli ile 1.4 dizel gibi bakmak lazım.

Aracıma yıllık bakımda 380 isteyen yetkili de oldu 300 TL de oldu, buna fark denmez, bunun adı başka :D

Aynı araba, fiyat farklı. Benim merakım parça bazında, hiç sanmıyorum ki hava filtresi birinde 30 diğerinde 50 olsun.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizelim varken bakım maliyeti olarak yaptıgım tek artı sey mazot filtresi idi, onuda iyi mazot alıyorsan 60 bin km de bir degistiriyorsun zaten, 40 lira biseydi, yani bakım maliyeti olarak cok bi fark yok,

Yeni Octi benzinli dizel karsılastırmasında ise, neden 1,2 tsi i kafadan eledinizki, 1,6 tdi ile aynı beygir (105), sadece 1,6 tdi in torku yüksek, onuda 1,2 nin vergi avantajına sayalım,:kiki:
Yeni Octide 1,2 tsi, 1,6 tdi fiyat farkı 8 bin lira, aynı donanım(Ambition), yılda 12 bin km binen birisi, bu farkı 6,5 yılda cıkartır,
örnegin,
Golf 7 de bu fark 12.300 lira,
Ceed de sadece 2,300 lira,
Toyota Auris de bu fark 10,500 lira,
yani uzun vadeli arac alıyorsan, Octi, Ceed, bu tarzlarda dizel almaya değer,
ama bi Golf, Auris icin dizele düsündürür, cünkü kredi cekip alıyorsan hepden zarardasın, fark 15 leri buluyor, tam aksi benzinli alıp 12,300 lirayı bankaya koysan neredeyse 5 yıl benzin paranı karsılar zaten,

tabi birde satarken dizelin daha cok para etmesi var, 5 yıl sonra alırken ödediginin yarısına düsecektir diye düsünüyorum, arac cok km yaptıgından bakımlı km li dizel bulmakta zor, bu yüzden km li dizeli alırken insanlar iki kez düsünüyor, ama benzinliden korkmuyor, vs vs iki ucu degnek gibi:kiki:

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Alıntı yapılan: octaviaman;430004
Örneğinizden yola çıkarak Vw yetkili servisinde 2012 model 1.6 tdi ile 1.4 tsi passat ın bakım ücretlerini değerlendirerek konuşmak daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.

Aynı motorlarda ,araç ismi farklıda olsa yapılan işlem ve değişen parça aynı ,bu yönüyle Wv ve skoda diye ayrım yapmayalım..

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
biz yapmasak bile marka bunu yapıyor zaten:)
Octi de DSG farkı 4 lira, Jetta-Golf de 7 lira:ok:

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;430019
biz yapmasak bile marka bunu yapıyor zaten:)
Octi de DSG farkı 4 lira, Jetta-Golf de 7 lira:ok:

Aynen, o yüzden vw serviste de fazla fiyat çekiyor

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi Parlar otoyu aradım. Superb için verilen fiyatları aktarıyorum:

1. Bakım
Benzinli 370 tl civarı
Dizel 450 tl civarı

2. Bakım
Benzinli 550 tl civarı
Dizel 450 tl civarı

Benzinlinin 2. bakımda pahalı olmasının nedeni buji ve başka parçaların değişimi yüzündenmiş. Telefondaki görevlinin bana aktardığı bilgiler ve fiyatlar aynen bunlar. Başka bayilerde belki daha ucuzdur belki daha pahalı, bilemiyorum. Ama Gaziantep'te fiyatlar bunlar.

Hala benzinli aracın yetkili servisteki bakımının dizelden çok daha ucuza geldiğini söyleyebiliyor musunuz?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia 1.4 benzinli 15 bin bakımı 300 TL
Fabia 1.4 dizel 15 bin bakım 320 TL

Aradaki fiyat farkı mazot filtresi  ;)

Genelleme yapmak hata oluyor  ;)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servisten servise bile değişiyor fiyatlar.

Örnek: Makyajlı Fabia polen filtresi ile makyajsızınki aynı filtre ama kodları farklı. Makyajlı olan 17 TL daha pahalı.

Yavvv insaf yahu, aynı filtreye farklı kod koymuşlar, al sana para kazanma yeri :vur:

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;430018
Aynı motorlarda ,araç ismi farklıda olsa yapılan işlem ve değişen parça aynı ,bu yönüyle Wv ve skoda diye ayrım yapmayalım..

:kavga:Özellikle Yetkili Servis bazında Bakım ücretleri marka olarak da farklılık gösterir,aynı markanın modellleri arasında da farklılık gösterir.Bu yüzden kıyas yaparken bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Fakat garanti sonrası vw grup aracınızı özel vw servisine götürürseniz o zaman bu kriterler bir nebze değişebilir.Örneğin Benim 1,9 tdi octavia mı 180 TL e bakım yaptırmam gibi.
Gerçi Yetkili servis de geçen sene ve bu sene olduğu gibi vicdana gelip kampanya yaparsa özelle aynı ücrete baktırılabilir bu bir istisna tabiki.

Çevrimdışı Sina

• 2007-bugün, 120000km+
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;430018

2.0 tdi motorlu audi ile passat'ın bakım fiyatları neden farklı o zaman?

(o değil de wv deyince wagenvolks gibi olmuş :D )

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakımdaki fiyat farkına en ters örnek bende.
Fiat Panda kullanıyorum. 1.2 atmosferik benzinli motor. Periyodik bakımı 500 lira diyor aramayı düşündüğünüz ilk yetkili servis. En uygun yetkilide 400 tl'ye yaptırabiliyorum.
Bu motor 1.3 multijet olsaydı, max 300 liraya periyodik bakım tamamlanacaktı. Nerede kaldı benzinlinin ucuz bakımı. Her ikisi de Fiat marka, sadece Panda ve 1.2 motor daha az görülen modeller..

Çevrimdışı zethappy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
4 ay once atikler skoda da octavia 1.6 dizel dsg aracima 15.000 bakimini 360 tl yaptirdim.

Çevrimdışı msidestructive

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yeni araçlarda dizel-benzinli motor farkı baya azalmış durumda arıza ve bakım açısından fakat geçmişte bu böyle değildi dizel motorlar hep sorun çıkartan,parçası pahalı ve zor bulunan motorlardı.Malum bizim insanımızında düşüncelerini değiştirmek pek kolay olmuyor kimse bildiğinden kolay kolay vazgeçmez bundan dolayıda halen dizel motorlara karşı ön yargı var özellikle 2.elde alıcı bulması zor oluyor. şahsen ben yılda ortalama 10 bin km yapan birisi olarak dizel motor tercih etmiyorum tsı motor benim için en makul olanı özellikle yeni 1.2 tsı ın yakıt tüketim değerlerini görünce benim motorum bu dedim :)