škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2001 Fabia Comfort 130.000 Km Benzinli

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle Herkese Merhabalar,

2 haftadır Skoda Fabia konusunda araştırma yapıyorum.
12-14 bin TL aralığında araçlar üzerinde yoğunlaştım.
4 yıldır OPEL ASTRA HB GLS 1.6 16V kullanıyordum. Kaza sonucu ağır hasar ile pert kararının onayını bekliyorum. Bu süre içerisinde çok araç üzerinde araştırma yaptığımda Skoda Fabia bana göre diye düşünüyorum.

Bugün 2001 Model Comfort 1.4 MPI 130.000 KM benzinli LPG takılmamış bir araç üzerinde pazarlık yaptım. 13.000 TL son fiyata bıraktılar. Ustam ile gittiğimde Bir kaç boyalı parça hariç Motor ve araç genel olarak iyi dedi.

Galeri Esnafı skoda deyince uzak dur diyor.
Ustaların kimisi iyi kimisi uzak dur diyor.
Forumları okuduğumda ise Genel Olarak Opel den farksız yorumlar alıyorum ve aynı değerdeki Opele göre daha çok donanımlı olduğunu farkettim.

Kaskodan parayı alır almaz 1-2 gün içinde Fabia almayı düşünüyorum.

-Yakıt Tüketimi
-Mekanik Arızalar
-Elektronik Arızaları
-Dikkat etmem gereken noktalar hakkında
Siz Fabia I kullanıcılarının yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba . Öncelikle çok geçmiş olsun.
1.4 mpi ların daha doğrusu genelde 1.4 lerin yakıt tüketimi genel olarak şikayet edilen bir konu. çok belirgin mekanik arızaları olmamakla beraber zaman zaman direksiyon problemi göze çarpıyor. onun dışında sınıfına göre konforlu ve sağlam bir araba. sizi pişman etmeyecektir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 mpi nin tek sorunu yakıtı bence özellikle direksiyon pompasina baktir başka bişey yok

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Mahir bey , öncelikle geçmiş olsun.

Fabia 1 1.4 MPI Comfort modelin için 13000 tl araç temiz ise güzel bir fiyat ben kaçırmayın derim.

Sorularınıza gelince,

-Fabia 1.4 MPI tüpsüz aracımla şehir içinde 35 krş gibi bir yakıt sarfiyatım var. Ancak bu değer 1.4 atmosferik bir motor için çok fazla nedenle değişkenlik gösterebilir. Ben aracımı trafiğin çok yoğun olduğu zamanlarda pek fazla kullanmıyorum , aracı kullandığım zamanlarda da sakin bir kullanım sergiliyorum. Agresif kullanımlarda 50 krş altına düşemezsiniz ki bu da aracın fazla yaktığı anlamına gelmez. Bizler 1.4 benzinli motorların nedense çok az yakması gerektiği gibi bana göre yanlış bir kanıya sahibiz. Bu doğru değil. 1.4 benzinli motorlar dizel araçlar gibi az yakmazlar.  Ayrıca sorun 1.4 benzinli motorun yaktığı yakıtın miktarı değil ,ülkemizde benzinin çok pahallı olması bunu unutmayalım. 1.4 benzinli motorlar Türkiye şartlarında az yakmayan motorlar sınıfına girer.

-Aracın çok fazla kronik problemi yok , sürekli bahsedilen ve benimde yaşadığım bir sorun olan direksiyon pompası - açı sensörü arızası sık görülen bir arıza. Aracı almadan önce bahsettiğim hususa baktırmanızı öneririm. Bunu dışında yaşadığım veya yaşandığını duyduğum sık ve tekrarlayan bir sorunu yok.

-Elektrik-elektronik aksama gelince , bu konuda kronik bir problem olmaması ile birlikte alacağınız aracın yaşı göz önünde bulundurulursa ufak tefek buton , düğme , ampül arızası dışında hiç bir sorun yaşayacağınızı sanmam.

Bunların dışında aracı alırken Skoda'dan anlayan birine göstererek almanızda fayda var. Aslında Skoda'da yaşanan en büyük problem sanayi ortamında bu arabalardan çok fazla anlayan insanın olmaması.

Aracı aldıktan sonra akranı olan diğer markalarla karşılaştırır ve farkı görürsünüz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin..
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 20:22:22 Gönderen: umtdrn »

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;430419
Mahir bey , öncelikle geçmiş olsun.

Fabia 1 1.4 MPI Comfort modelin için 13000 tl araç temiz ise güzel bir fiyat ben kaçırmayın derim.

Sorularınıza gelince,

-Fabia 1.4 MPI tüpsüz aracımla şehir içinde 35 krş gibi bir yakıt sarfiyatım var. Ancak bu değer 1.4 atmosferik bir motor için çok fazla nedenle değişkenlik gösterebilir. Ben aracımı trafiğin çok yoğun olduğu zamanlarda pek fazla kullanmıyorum , aracı kullandığım zamanlarda da sakin bir kullanım sergiliyorum. Agresif kullanımlarda 50 krş altına düşemezsiniz ki bu da aracın fazla yaktığı anlamına gelmez. Bizler 1.4 benzinli motorların nedense çok az yakması gerektiği gibi bana göre yanlış bir kanıya sahibiz. Bu doğru değil. 1.4 benzinli motorlar dizel araçlar gibi az yakmazlar.  Ayrıca sorun 1.4 benzinli motorun yaktığı yakıtın miktarı değil ,ülkemizde benzinin çok pahallı olması bunu unutmayalım. 1.4 benzinli motorlar Türkiye şartlarında az yakmayan motorlar sınıfına girer.

-Aracın çok fazla kronik problemi yok , sürekli bahsedilen ve benimde yaşadığım bir sorun olan direksiyon pompası - açı sensörü arızası sık görülen bir arıza. Aracı almadan önce bahsettiğim hususa baktırmanızı öneririm. Bunu dışında yaşadığım veya yaşandığını duyduğum sık ve tekrarlayan bir sorunu yok.

-Elektrik-elektronik aksama gelince , bu konuda kronik bir problem olmaması ile birlikte alacağınız aracın yaşı göz önünde bulundurulursa ufak tefek buton , düğme , ampül arızası dışında hiç bir sorun yaşayacağınızı sanmam.

Bunların dışında aracı alırken Skoda'dan anlayan birine göstererek almanızda fayda var. Aslında Skoda'da yaşanan en büyük problem sanayi ortamında bu arabalardan çok fazla anlayan insanın olmaması.

Aracı aldıktan sonra akranı olan diğer markalarla karşılaştırır ve farkı görürsünüz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin..

Öncelikle bilgiler için teşekkürler,
Aracın devrini almadan önce Ankara Skoda And Otomotiv genel kontrol yaptırmayı düşünüyorum bahsettiğiniz direksiyon pompası ve açı sensörünü mutlaka kontrol ettireceğim. Eger devir alır isem Atiker LPG taktıracağım.

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,
Bugün aracı yetkili servise götürdüm,
Motor, Mekanik ve Elektronik ekpertiz yapıldı,
Araçta Görülen eksiklik ve Hatalar,
-Eksantrik zinciri ses geliyor ( Değişim Gerekli )
-Oksijen Lambda Sensörü arızalı ( Değişim Gerekli )
-Klima Devreye Girmiyor.

2000 yılı 11 ay trafige çıkışlı dediler
2008 5. ay 102.000 km de son servise gelme tarihi
düzenli bakımları yapılmış yetkili serviste.
Şuan araç 133.000 Km de. 5 yıl içerisinde 31.000 Km yapmış.

Araç uzun süredir çalışmadığı için parçalar hata veriyormuş,
Çarşamba günü özel servise götürüp bu hata ve arızaları yaptıracağız.
Eksantrik seti kesin değiştirilecek, 65 TL
Lambda Sensörü 150-300 TL Arası
Klima Belirsiz ??? belirsiz Araç kullanılmadığı için soket sigorta olma ihtimali yüksek dediler.

Bu arızaları yapıldıktan sonra Aracı devir alacağım,
Çarşamba günü Özel servise beraber gideceğiz.
Skoda hakkında çok bilgim yok malum Opelciyiz :)
hangi marka parçaların takılmasını sağlayım,
ve görüşleriniz nedir? Skoda Ailesine Katılıyorum bende :)

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;431811
Aracı aldınız mı Mahir Bey ?

Merhabalar,
Aracı cuma günü 12500 tl ye aldım.

Acil olarak, değişmesi gereken  lambda oksijen sensörünü değiştirdim. bosch marka 275 TL
önümüzdeki hafta içi eksantrik zinciri değişimi, yag, filtre, buji parçalardan ömrü gelen varsa değişimi yapılacak.

Dün Nallıhana gittim, ortalama 6,2 Litre benzin yakmış ( 28 Kuruş )

LPG konusunda kararsız kaldım, hangi marka taktıracağım konusunda.
Fiyat aldırdım sanayiideki ustaya,

-Atiker 900 TL
-OMVL 1350 TL
-BRC Konya 1350 - İthal 1550
-Lavota 1300 TL

yorumları ve formlardaki paylaşımları araştırmaya devam ediyorum.
Sizlerde tecrübelerini paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı veys

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun yolda 28 krs iyi aslnda tüp takınca da 18 krs olur 10 krs için tüpün işgencesine gerek var mı sehir içi de 15 - 20 krs mu fark eder ?
Benim düşüncem yılda 10bin km yi gecmiyorsanız deymez

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracınız hayırlı olsun..1.4 araç..bence tüp ister...28 kr a aldanma..bunun yazı var kışı var..şehir içi filan... bende 1.2 olduğu için lpg takmıyorum..ama şıkayetçiyim..100 tl ye 300 km giyorum şehir içi..sonra benzinliğe...ama arkadaş 1.4 honda sına taktı..rahat etti...

benzinliğe gittiğinde 20 tl lik gaz ver diyebiliyosun ama..50 tl lik benzin koy demeye utanıyor insan...10 günde bir 100 tl de yoruyor adamı...

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veys;431938
Uzun yolda 28 krs iyi aslnda tüp takınca da 18 krs olur 10 krs için tüpün işgencesine gerek var mı sehir içi de 15 - 20 krs mu fark eder ?
Benim düşüncem yılda 10bin km yi gecmiyorsanız deymez

Bu aracı alana kadar ne kadar yol yaptığımı hesap etmemiştim.
Eski aracım 4 yılda 100.000 km yapmışım. Ortalama 25.000 denk geliyor.
Sadece işe gidiş geliş için 15.000 civarı yol yapıyorum.
Esasta şu hali çok güzel ama LPG ye geçmezsem yakıta para yetiştiremem gibi :)

Çevrimdışı veys

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mahirkuru;431955
Bu aracı alana kadar ne kadar yol yaptığımı hesap etmemiştim.
Eski aracım 4 yılda 100.000 km yapmışım. Ortalama 25.000 denk geliyor.
Sadece işe gidiş geliş için 15.000 civarı yol yapıyorum.
Esasta şu hali çok güzel ama LPG ye geçmezsem yakıta para yetiştiremem gibi :)

Yılda ben de bi o kadar yapıyorm suan için düsünüyorm da en mantıklısı dizel :) ama parası olana beni suan asıyor lpg ye dewam

Çevrimdışı caglarlar6

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracınız hayırlı olsun bende 2-3 hafta önce aldım 1,2 sini fabia güzel araç..
Önceki aracım dizeldi.

Fabiam 35-40 kr.yakıyor ş.içi bana bu bile çok geliyor.Alışmışız 17-18 kr lara:)  
Yılda 25.000 yapıyorsanız hiç düşünmeden LPG ye geçin bence :blm:

Çevrimdışı Fabia919

• Skoda\'sına bağlı yaşayan.
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bence tüp atmayın normal yakıyor bnm aracım Trabzn şehr içi 25 30 krş yakıyor bnce tüpe gerek yok hayrlı oolsun bn o paraya bulsm 2.ci fabia yayı alırım

Çevrimdışı Fabia919

• Skoda\'sına bağlı yaşayan.
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Buarada zincrden ses geliyor değişin diyenler hikaye anlatıyor bnm Fabiam da da var ses hiç bişi olmaz diyolar sadece ses