škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

arabam saga cekiyor.

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı efsane1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selam arkadaslar. Bugün yazlik lastikleri takdirdim sadece balans yapildi. araba bayagi saga cekmeye basladi. kisliklarda boyle bir sorun yoktu. balans bu kadar bozarmi yoksa zamanla duzelirmi.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efsane1907;430558
selam arkadaslar. Bugün yazlik lastikleri takdirdim sadece balans yapildi. araba bayagi saga cekmeye basladi. kisliklarda boyle bir sorun yoktu. balans bu kadar bozarmi yoksa zamanla duzelirmi.
@efsane1907,
Sağa yada sola çekme 4 nedenden olur. Ya lastik havaları arasında bariz bir fark vardır ki gözle fark edilir derecededir, yada rot ayarı bozuktur. 3. ise şiddetle bir çukura girip çıkmışsınızdır Girdiğiniz taraftan şase kapanmıştır. Şase kapandı ise lastikler tam düz iken direksiyonunuz yatay durmaz, kapanan tarafın zıttına açılı durur.Şase kapanmasa bile 4. neden olarak rotu eğmiş olabilirsiniz. Düzeltilemez, değiştirilir. Sonuçta sorununuzun ne olduğunu rot-balansçı çözecektir.
İhmal etmeyede gelmez.Böyle birden bire ortaya çıkan aşırı sağa yada sola çekmeler, o tarafın rotunu ayarında tutan kelepçe bir nedenle gevşemiş, çürümüş veya kırılmış olabilir.Bu durum lastik değiştirme sırasında zorlamayla ortaya çıkmış, sağ rot boştada olabilir..Büyük hayati risktir...

Çevrimdışı efsane1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tsk. ancak bugune kadar birsey yoktu kisliklarda. kisliklari bu kis aldim yazliklarin ikinci sezonu bundan olurmu. cunku lastikciden cikinca bariz saga cekti. kisliklarda direksiyonu birakinca duz gidiyordu.

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yol ile de alakali olabilir... baska yollarda da deneyin.. yine ayni sonuc ise bir rot ayari yaptirmanizi tavsiye ederim...

Çevrimdışı efsane1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efsane1907;430568
tsk. bakalim bir kac gun kullanayim.

aracın mekanik aksamında tecrübeniz yoksa bekletemeye gelmez bu arızalar,
maliyeti düşük kısa sürede çözüm üretirler en kısa zamanda rotbalansçıya gidin derim. :tmr:

Çevrimdışı efsane1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kardes burda rotcu yok sadece balans var. ayrica bana kislikta yapmayip yazlikta yapmasi ilginc geldi. kisliklari almadan oncede sanki az sola cekiyordu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: c@n77;430566
Yol ile de alakali olabilir... baska yollarda da deneyin.. yine ayni sonuc ise bir rot ayari yaptirmanizi tavsiye ederim...

Aynen

Rüzgar bile etken  ;)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikler yönsüz ise sağ-sol değiştirin, yönlüyse ön arka değiştirip deneyin...düzelmezse rot ayarını kontrol ettirin.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Arkadaşların dediklerine katılıyorum.
Alıntı yapılan: efsane1907;430558
...zamanla duzelirmi.
Otomobiller, mekanik aksamlarındaki bir ayarsızlığı kendi kendine düzeltemezler. Bu mantıklar beklenirse çok başka yerlere de zarar verme ihtimali vardır.
Tavsiye ederim:
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=18261

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@ane 1907,
Yol eğimi sol yada sağa çekmede etkendir, ancak rot ayarları düzgün bir araçta bu kayma ile rotlardan kaynaklanan çekme arasında müthiş fark vardır. Yoldan kaynaklanan çekmelerde, çekme baya uzun mesafede ve yavaş-yavaş gerçekleşir ve direksiyonuna parmakla dahi dokunarak aracı rotasına sokarsınız.Rot'tan kaynaklanan çekmelerde resmen diresiyonda basınç hissedersiniz ve kayma kısa mesafededir.
Zaten araçta bir rot dengesizliği olduğunu kendinizde ifade ediyorsunuz. Kış lastiklerinde de azda olsa sola çektiğinden bahsediyorsunuz. Şimdi ise sağa.
Valla benim aracımda bu durum olsa sabaha kadar zor uyur sabahın köründe rot balansçıda soluğu alırdım. Bu arıza şayet kendi kendine düzelirse korkun.Bunun anlamı bir evvelki mesajımda da konu ettiğim gibi sağ rotunuz boşta geziyor demektir. Böyle sorunlar kendi kendine kesinlikle düzelmez.
Birde zor ihtimal ama ön tekerlekler düz hale getirin,llk önce direksiyon tam yatay duruyormu bir bakın ve yerde tekerlekleri üstten çekebildiğiniz ölçüde hızla kendinize çekerek sallayın.Bir boşluk takırtı tıkırtı hissedecekmisiniz? Bazen bazı sorunlar üst üstede farkında olmadan da gelebilir yada yapılan bir işlem farklı noktadaki sorunu ortaya çıkartabilir.
Bir de Ankara' da değilmisiniz? Şehir içinde (And-Ata-Efe) servislerde yada Ostim de oldukça çok rot-balansçı var.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 10:10:43 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı efsane1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kardes suan tuncelideyim. burda rot ayari yapan yok. balans bile iki yerde var. hafif sola cekme yazliklarda vardi. kisligi takinca duzeldi. yazliklari takinca yine basladi. acaba balans duzgun yapilmadimi diycem ama balansin bir etkisi yokmus anladigim kadari ile

cekme siddeti soyle direksiyonu birakinca bariz saga dogru gidiyor. garip olan kisliklarda birakinca duz gidiyordu.

lastik etkilermi acaba. yazlik daha sert petlas. kislik goodyear di
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 10:19:50 Gönderen: efsane1907 »

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efsane1907;430639
kardes suan tuncelideyim. burda rot ayari yapan yok. balans bile iki yerde var. hafif sola cekme yazliklarda vardi. kisligi takinca duzeldi. yazliklari takinca yine basladi. acaba balans duzgun yapilmadimi diycem ama balansin bir etkisi yokmus anladigim kadari ile
@efsane1907
".......araba bayagi saga cekmeye basladi. kisliklarda boyle bir sorun yoktu"
"..........hafif sola cekme yazliklarda vardi. kisligi takinca duzeldi. yazliklari takinca yine basladi"
diyorsunuz. Ama ilk mesajınızda "bayağı sağa çekmeye başladı" diyorsunuz.
İlk sorum? Kaç yıldır rot ayarına girmediniz? 2. si, Yazlık lastiklerinizin hepsi aynı markamı? Bir ihtimal yazlık lastiklerinizde balans bozukluğu (Çekme olayına neden oılmaz) yada bariz ağırlık farkı var olabilir. Lastikleri tebeşirle numaralayın.Ön lastikleri jantı ile birlikte yer değişririn. Düzelmez ise: ilk montajdaki sağdaki jantı, arkadakiler ile sırayla değiştirin. en azından konu ettiğiniz "az sola çekmeye" ulaşmaya çalışın.
Lastik sertliği etkilemez yeterki lastikleri değiştiren, lastikleri karıştırmamış (!) olsun Olur mu olur.Özellikle önleri kontrol edin Goodyear-Petlas karışık olmasın?
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 10:32:10 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çok şaşırtıcı bir durum aynı şey benim arabada var ama çok az. acaba lastikle ilgili bir problem mi? çünkü kışlıklarda bu sıkıntı yok.

Çevrimdışı efsane1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yazlik lastikler petlas. 2011 de aldim. gecen yaz rot yaptirdim. rot yapildi ama hafif gene cekme vardi. buraya gelince kisliklari taktim kisliklari takinca cekme sorunu olmayinca mudahale etmedim. simdi yazliklarda sorun tekrar cikti.
agirlik olayina gelince balansi yapan bayagi bir kursun cakti saga yanlis olmasin cihaz 25 falan gisterdi oda takti, sola ne kadar takti gormedim. bu etkilermi bilmem.
ayrica sola cekme gecen yaz, saga cekme bu yaz, .kisliklarda yok