škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aldik bir canavar

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;447477
Araziye çıkmadım ama tamamıyla buz kaplı bir ara sokaktan neredeyse kabak lastikleriyle 4L konumunda hiç ama hiç kaymadan geçince zaten aracı seviyorsunuz.:wnk:

bir örnek (: 2 sene önce ankaraya sağlam kar yağmıştı ankaralılar bilir (: millet aracını bırakmış kartopu oynarken ben yaldır yaldır tırmanıyordum. arazi aracının keyfini aldıktan sonra binek araç ciddi anlamda sıkıcı geliyor. gelelim ki ekonomik şartlar ve koşullar tutmayınca binek arabaya geçiş yapıyorsunuz (: yine de içimde hala var okulum biter de durumlarım iyi olursa direk bi land alıp keyfini süreceğim (:

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ceki demiri var. Henuz off-road tadinda bir hazirlik yapmayacagim. Genel olarak arac cok diri ve mekanik aksam sorunsuz. Km sine gore yaptiracagim bazi bakimlar var. Dusuk km oldugu icinde off-road icin biraz daha zamani var. Goruntu olarak o uclu harika olacaktir. Bundan once 96 Thaoe begenmistim ama istedigim fiyata bulamamistim. Evlenip cocuk sahibi olana kadar normal kullanima devam. Uzerine takmak istedigim bazi Thule aparatlar var, tup sebebiyle kuculen bagaj ve ekstra olarak bisikletleri aracin arkasinda tasimak icin. Bir de 4 lastik degistirecegim, yedek orjinal duruyor.

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: LeChiffre;447503
Ceki demiri var. Henuz off-road tadinda bir hazirlik yapmayacagim. Genel olarak arac cok diri ve mekanik aksam sorunsuz. Km sine gore yaptiracagim bazi bakimlar var. Dusuk km oldugu icinde off-road icin biraz daha zamani var. Goruntu olarak o uclu harika olacaktir. Bundan once 96 Thaoe begenmistim ama istedigim fiyata bulamamistim. Evlenip cocuk sahibi olana kadar normal kullanima devam. Uzerine takmak istedigim bazi Thule aparatlar var, tup sebebiyle kuculen bagaj ve ekstra olarak bisikletleri aracin arkasinda tasimak icin. Bir de 4 lastik degistirecegim, yedek orjinal duruyor.

karar tamamen size kalmış abi (: ama benim şu anki tavsiyem lastik alacağınız zaman önerdiğim boyut ve marka ile başlayın. görüntüsü bi kere değişince aracınıza daha çok bağlanacaksınız o yükseklik ve lastiklerle (:

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Araci kullandikca, nispeten onceki sahibinin hangi bakimlari yaptigindan emin olamadigim ve mevcut km sininde verdigi endiseyle, JEEP yetkili servislerinin %20 iscilik ve yedek parca indirim kampanyasi cercevesinde, dun canavarin sanziman yagini degistirdim. Fitograf cekmek istedim ancak servisteki yetkili arkadaslarin cok sicak bakmamasi ve profesyonelliklerine olan inancim sebebiyle fotograf cekmedim. Yoksa paylasmaktan buyuk mutluluk duyacaktim. Biraderimin Kanada dan hediye getirdigi 2 adet sanziman filtresi, 1 adet yag filtresi ve 8 adet buji ile servisin yolunu sabah erken saatlerde tuttum. Elimdeki parcalarin dogrulu hususunda cok degerli servus mudurunun yardimlarini alarak parca seri numaralarina gore dogrulamalari yaptiktan sonra ise koyulduk. Karterin acilmasini mutakip gerekli ATF yag bosaltildi ve filtreler degistirildi. Karter iyice temizlenip islak contayla kapatildiktan sonra 7 litre yeni sanziman yagi eklendi. Arazi vitesi ve yaglari gibi diger transmisyon parcalari kontrol edildi. LPG li bir araci ilk defa kullanmanib verdigi teknik bilgi eksikligi ve bu nedenle olusabilecek hasarlarin onune gecebilmek amaciyla izellikle bujiler olmak uzere genel kontroller yapildi. Bujilerin durumu beklenenden iyiydi ve temizlenmesi sonrasinda degisime gerek kalmadan tekrar takildi. Cikan yag incelendi ve sanzumanda olusabilecek bir asinmayi gidteren partikul, yay v.b kirilan, kopan parcaya eastlanmadi. Yagin rengide pembemsi bir acik visne rengindeydi ki bu kadar temiz olmasi memnuniyet vericiydi. Bir sonraki bakim yaklasik 13 yasinda olan radyator, fan ve fan koruyucusunun ve belkide baglantili borular, contalar ve kelepceler olacak. Samimiyetimiz arttikca servisten fotograflarla donmeye cslisacagim. Genel bakimla beraber 300TL gibi bir tutar odedim. Kis bakim kampanyasi nedeniyle hediye polar battaniyemi de alip eve dondum.

Herkese selamlar....

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu canavarın dizelini kullanmıştım bir kere, 2.7 CRD idi sanırım.Çok keyif vermişti bana.:)

Kazasız belasız kullanın aracınızı.Maşallah:ok:

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugun canavarin yine capta ve masrafta canavar lastiklerini degistirme firsatim oldu. Uzerinde bulunan Goodyear Wrangler All Weather 245/70/R16 107H lastikleri, yine ayni ebat ve ozellikte lastiklerle, montaj dahil 325TL/ADET olacak sekilde degisimini yaptik. Bu hususta edindigim tecrubeyi ozet olarak aktarmak isterim. Babam yasindaku degerli dukkan sahibi bizimle hemfikir olarak lastiklerin degismesi gerektigi hususunda ve yine GOodyear marka olmasi konusunda mutabakata vardik. Degerli abimiz dukkanda 2 adet bu lastikten oldugunu, depodan "yeni" uretim lastiklerlerle tamamlayabilecegini soyledi. Bir sure sonra depodan gelen bu lastikleri inceledigimizde ki 2 adet yerine 4 adet geldi, hepsinun 2011 yili ortasi uretimi oldugunu ve uzerinden cikan Almanya uretim lastiklerin terine G.Afrika uretimi lastikler oldugunu hayretle gozlemledik. Bu arada bilgi olmasi acisindan aktariyorum, Afrika uretimi lastiklerde bulunan marka ve model yazisi, uzeri mavi bir kaplamayla gecici korunmaya alinmis beyaz renkteydi. Bunun yzerine biz de dukkanda bulunan diger 2 adet lastigi gormek istedigimizi, bu lastiklerin soylendigi gibi yeni tarihli ve Alman uretimi olmadigini soyledik. Dukkanda bulunan ustayla birlikte yarim saatlik bir arastirmanin sonunda ne bulduk dersiniz?? Tam 4 adet 2013 sonu uretimi Alman uretimi lastik. Patron abimizin hayiflanmlari arasinda bu lastikleri bir guzel degistirdik. Siz suz olun lastiklerin menşeini ve uretim tarihine bakmadan, hele bu zamanda surekli alisveris yaptiginiz bir esnafa guvenip mal almayin. Bu vesile ile de Goodyear marka lastiklerin uretim cesitliligi hakkinda bilgi edindim ve bugun ki yasadigim tecrubeyi aktarmak ustedim.

Herkese selamlar.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2013, 17:06:32 Gönderen: LeChiffre »

Çevrimdışı lezgin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: LeChiffre;447503

hocam aracınız hayırlı olsun. thule marka bagaj almak istiyorsunuz galiba. ben de hevesle skoda yeti me aldım.ama maddi sıkıntılardan dolayı yeti yi satınca bi kere bile kullanamadım bagajı.eğer ilgilenirseniz iletişime geçebiliriz

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Model ve fiyati ozelden yazarsaniz degerlendirebilim.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Birkacgun Istanbul`dayim. TEM yani Avrupa konutlari tarafina yolu dusen olursa veya bu civarda ufak bir bulusma duzenlenirse seve seve katilabilirim. Selamlar....

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Canavarın ufak ufak bakımlarına devam ediliyor...

Bugun ustamın dükkandaki kaldıracı da kullanarak ilk "kendi" bakımımı yapmış oldum. Benim için yeni bir araç ancak sistemlerin nispeten eski ve diğer motorlarla benzer olması sebebiyle cesaretimi toplayıp işe giriştim. Yağ haznesi uzerindeki tapayı açarak yağın tamamını boşalttım.10 bin km olmasına rağmen LPG nin de etkisiyle yağ özelliğini neredeyse yitirmek üzereymiş. Yine alt tarafta sürücü yönüne dogru uzanan yağ filtresinin de sökümünü yaptım.Gerek yetkili servis ve gerekse diğer özel servis ve kullanıcıların önerisiyle, İzmir bölgesinin hava şartlarını ve önümüz yaz mevsimini de göz önünde bulundurarak, Mobil Süper 10W-40 Yarı sentetik yağdan 5+1 Lt olacak şekilde temin edip motora koydum. Körükleri ve şanzımanı yağ kaçaklarına karşı kontrolünü yaptıktan sonra canavarı kaldıraçtan indirdim. Hava filtresini ve içinde bulunduğu  hazneyi komple yerinden söküp güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra filtre değişimini de yaptım. Ön sol farın da park lambasını değiştirmek üzere yerinden söküp değişimi sonrası tekrar montajını yaptım.
Bütün bunlar bizim otomobillerde yaklaşıp 1 saat sürmesine karşın benim 2 saatimi aldı ancak bir hava filtresi haznesini 2 si dışardan ve biri içerden olmak üzere 3 civatayla sabitleyen ve diğer uçtaki somunlara ulaşmak için de çamurluk altındaki davlumbazın arasından bir yol bulup, sökümün en az iki kişiyle yapılmasını mecbur kılan dizaynı yaratan sevgili JEEP mühendislerine teşekkürlerimi borç bilirim. Ve ilk defa elimin büyük olmasından da mutsuz oldum.
Masrafa gelince
Yağ :90 TL
Yağ filtresi 30 TL
Hava filtresi 15 TL
Lamba: 10 TL
Öğrenmenin bedeli : Parayla ölçülemez

İşi ben yaptığım ve ustam da beceremediği için resim çekemedim, kusura bakmayın

Selamlar, sevgiler....

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zararı yok, fotoğraf olmayınca hayal gücümüz gelişiyor:D

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Degerli arkadaslar

Canavarin yenilenme ve guncellenme projelerim cercevesinde, gunumuzde zayif kalan isiklandirma sistemini elden gecirmeye baslayacagim. Ic ve dis aydinlatmayi LED isiklarla guclendirmeyi planliyorum. Sizin goruslerinize ve varsa etrafinizda veya kendi araclarinizda yaptiginiz uygulamalar konusunda tecrubelerinize ihtiyacim var. Dis aydinlatmayla baslayalim mi?

Ne dersiniz?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence angel işine hiç girme. Angel bmwye has birşey ve bnce öyle kalmalı diğer yapılan arabalarda hep bi iğreti hep bi apaçi havası sezmişimdir. Ancak mercekli bixenon far uygulaması yapan bir yer var sahibindende  ilanı falan da var ayrıca montaj yapmadığı otomobil az kalmış bi bakın derim

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;458861
Bence angel işine hiç girme. Angel bmwye has birşey ve bnce öyle kalmalı diğer yapılan arabalarda hep bi iğreti hep bi apaçi havası sezmişimdir. Ancak mercekli bixenon far uygulaması yapan bir yer var sahibindende  ilanı falan da var ayrıca montaj yapmadığı otomobil az kalmış bi bakın derim

Ilk resimde belki ancak ozellikle 3. ve 4. resimde bence fazla siritmiyor. Sahibinden de gorebildigim de angel uygulamasi yapiyor. Link var mi?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle