škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid Uzun Yolda...

msami · 38 · 14415

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhabalar... Geçenlerde Balıkesir İstanbul yaptık. 1.4 TSI DSG Rapid ile yaklaşık toplam 900 km civarında yol yaptık. Dönüşte Bursa'ya da uğradık.Genelde sakin sürüş yaptım, o zamanlarda tüketim 6-6.5 lt arasındaydı. Ara sıra gazı kökledim ve çok kısa bir süre 230km civarı hız yaptım.Bir de bazı yerlerde yollar kalabalıktı ve sürekli önümüze kamyon,otobüs çıktı ve fazla yavaşlama-hızlanma yaptık.Araçta 1'i küçük çocuk toplam 4 kişi vardı.Bagaj yarı doluydu.Hız sabitleyici 90'a ayarladım ve o zamanlardaysa tüketim 5.5'e kadar indi.Depoyu fulledik ve bir depoyla yaklaşık 570km civarı yaptık.Ortalama 6.7lt civarı yaktı. Yakıtın ilerde biraz daha düşeceğini düşünüyorum. Performansa gelirsek TSI motor uzun yolda hakkını veriyor :) Hızlanmaları gayet iyi. 0-100km'ye yaklaşık 8.5 sn' de çıkıyor. Onun haricinde konfor beklediğimden daha iyiydi diyebilirim, özellikle ses konusunda oldukça başarılı. Araçta 16" jant var ve yol hakimiyeti olsun, ses yalıtımı olsun gayet iyi. Hızlı gittiğinizi anlamıyorsunuz aracın içinde. Aklıma gelenler bunlar, sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım :)  Geçen yaz aynı yollardan Jetta 1.4 TSI DSG ile geçmiştim. Şunu söyleyebilirim ki arada pek bir fark yok. Belki tek fark aracın rüzgarda çok az daha fazla sarsılmasıdır.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 21:52:07 Gönderen: msami »

Çevrimdışı Abdullah Can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
Bende de 1.4 tsı dsg elegance var. Mesai günlerinde erzurum-horasan arasında gidiş geliş yapıyorum. Her bir gidiş geliş 170 km. Yol double ve dümdüz, viraj-rampa yok denecek kadar az. 100-110 km/h ile gitmeye çalışıyorum. Ortalama yakıt 5,9-6,3 lt arasında değişiyor. Tam 1 ay oldu ve şimdiden 3000 km oldu aracım. Konfor yönüyle yorumlarınıza katılıyorum, ancak süspansiyon olarak çok sert, her bir tümseği hissediyorsunuz (Bunda 215/45/16 spor lastiklerin etkisinin çok olduğunu düşünüyorum). Bu şartlarda ve bu değerlerle LPG önerir misiniz? Ben iyiden iyiye düşünüyorum. Tecrübesi olan varsa sevinirim. (Keşke dizel alsaydın dediğinizi duyar gibiyim, ancak erzurumun iklimi ve dizelde dsg nin olmayışı beni benzinliye yöneltti).

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Abdullah Can;432789
Merhaba,
Bende de 1.4 tsı dsg elegance var. Mesai günlerinde erzurum-horasan arasında gidiş geliş yapıyorum. Her bir gidiş geliş 170 km. Yol double ve dümdüz, viraj-rampa yok denecek kadar az. 100-110 km/h ile gitmeye çalışıyorum. Ortalama yakıt 5,9-6,3 lt arasında değişiyor. Tam 1 ay oldu ve şimdiden 3000 km oldu aracım. Konfor yönüyle yorumlarınıza katılıyorum, ancak süspansiyon olarak çok sert, her bir tümseği hissediyorsunuz (Bunda 215/45/16 spor lastiklerin etkisinin çok olduğunu düşünüyorum). Bu şartlarda ve bu değerlerle LPG önerir misiniz? Ben iyiden iyiye düşünüyorum. Tecrübesi olan varsa sevinirim. (Keşke dizel alsaydın dediğinizi duyar gibiyim, ancak erzurumun iklimi ve dizelde dsg nin olmayışı beni benzinliye yöneltti).

Doğrusunu söylemek gerekirse geçenlerde ben de sizin gibi bir yorum yaptım ve bana keşke dizel alsaydın dediler :) Ama biz yılda en fazla taş çatlasa 15.000 km yapıyoruz. Benim pederde aracı kullanıyor ve beli rahatsız olduğu için birazda mecburiyetten dsg aldık. Ama anladığım kadarıyla siz yılda rahat 20.000 km'yi geçecek gibisiniz :) Doğrusu bizde arada bir düşünüyoruz lpg taktırsak mı diye ama yinede karar sizin. Ayrıca rodaj sonrası yakıt düşer mi, ne kadar düşer onu da tam olarak bilemiyorum. Eğer genellikle şehirlerarası kullanıyorsanız, fazla dur kalk yapmıyorsanız ben olsam taktırmam. Biz İstanbul'da kullanıyoruz ve malum trafik :rm:  Hayliyle yakıt 7.5'den düşmüyor. Eğer yılın çoğunluğunda bu değerlerle kullanıyorsanız bence gerek yok lpg'ye :) Ama yine sizin kararınız.  
Ayrıca evet dediğiniz gibi, süspansiyonlar gerçekten sert ve galiba bu vw grubunun kaderi çünkü vw de sert süspansiyona sahip.(Ama audi müthiş) Lastiklerin de katkısı var tabii :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bursa'da nereye gittiniz?Ben galiba sizi görmüş olabilirim..Zira geçen günlerde bizim şirketin karşısında 34 plaka rapid görmüştüm..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;432826
Bursa'da nereye gittiniz?Ben galiba sizi görmüş olabilirim..Zira geçen günlerde bizim şirketin karşısında 34 plaka rapid görmüştüm..

Çekirge ve daha çok ulu cami'nin olduğu ana caddede dolaştık. Ayrıca yeşil camii tarafı...Toplam 3 saat filan kaldık Burs'da. Şirket neredeydi acaba bir de park halinde mi gördünüz aracı, belki hatırlayabilirim...

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Paylaşım için sağol.Yakıt 10000km ye doğru belirgin düşmeye başlıyor.Tahminim benzin de de aynı olur..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Abdullah Can;432789
Merhaba,

Bence LPG taktırın, TSI için %100 uyumlu Sıvı sistemler var..
Tasarruf oranı net %38-45 arasında..
şu an sadece Vialle LPDİ, Prins DLM montaj yapıyor..
Fiyatları 4.500-5.000 tl arasında,
bu ay sonunda BRC LDİ montaja başlayacak fiyatın daha uygun olması bekleniyor.(Tahminen 3.500-4.000TL)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msami;432827
Çekirge ve daha çok ulu cami'nin olduğu ana caddede dolaştık. Ayrıca yeşil camii tarafı...Toplam 3 saat filan kaldık Burs'da. Şirket neredeydi acaba bir de park halinde mi gördünüz aracı, belki hatırlayabilirim...

Eski fakülteden  yukarı doğru çıkarken.. Profesör tezok caddesi üzerinde bizim şirket..Yolun karşısında izolasyoncunun önünde duruyordu 34 plakalı bir rapid.
Ulucamiye göre şehrin doğusunda kalıyor bizim şirket..Belkide başka araçtı :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;432867
Eski fakülteden  yukarı doğru çıkarken.. Profesör tezok caddesi üzerinde bizim şirket..Yolun karşısında izolasyoncunun önünde duruyordu 34 plakalı bir rapid.
Ulucamiye göre şehrin doğusunda kalıyor bizim şirket..Belkide başka araçtı :)

Biz o tarafa hiç uğramadık :) Ulu camii, yeşil türbe taraflarında dolaştıktan sonra Bursa'dan çıktık. Büyük ihtimal başka bir aracı gördünüz :rolleyes:

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.otomobilucargider.com/

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;432859
Bence LPG taktırın, TSI için %100 uyumlu Sıvı sistemler var..
Tasarruf oranı net %38-45 arasında..
şu an sadece Vialle LPDİ, Prins DLM montaj yapıyor..
Fiyatları 4.500-5.000 tl arasında,
bu ay sonunda BRC LDİ montaja başlayacak fiyatın daha uygun olması bekleniyor.(Tahminen 3.500-4.000TL)

Tasarruf edeyim diye Lpg kitine 4-5 bin TL verecek adam Tdi alır gibime geliyor.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;432886
Tasarruf edeyim diye Lpg kitine 4-5 bin TL verecek adam Tdi alır gibime geliyor.

TSI keyfini daha ekonomik yaşamak isteyenler olabilir..

Çevrimdışı Abdullah Can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yorum ve katkılarınız için hepinize teşekkür ederim. LPG konusunda üç kaygım var. Birincisi maliyeti amorti etmek için yaklaşık 40-50 bin km yapmak lazım. İkincisi ise tam amorti ettim dediğinizde yani 40-50 km lere geldiğinizde LPG nedeniyle oluşan subap eritme problemi. Üçüncüsü ise skoda LPG takılması halinde aracı komple garanti dışı bırakıyor. Bu şartlarda biraz temkinle bakıyorum bu konuya.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Abdullah Can;432904
Yorum ve katkılarınız için hepinize teşekkür ederim. LPG konusunda üç kaygım var. Birincisi maliyeti amorti etmek için yaklaşık 40-50 bin km yapmak lazım. İkincisi ise tam amorti ettim dediğinizde yani 40-50 km lere geldiğinizde LPG nedeniyle oluşan subap eritme problemi. Üçüncüsü ise skoda LPG takılması halinde aracı komple garanti dışı bırakıyor. Bu şartlarda biraz temkinle bakıyorum bu konuya.

TSI de çelik subap kullanılıyor uzama erime olmaz, bu erime magnezyum alaşımlı euro 5 motorlarda kullanılan subaplarda oluyor.
Firmalar 2 yıl/100.000 km motor garantisi veriyor..

Çevrimdışı rapidy

• YM Remaps / VAG Store
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Slm arkadaşlar bende rapid elegance 1.6 tdi var 1200 km yol yaptık harika bir yol tutuşu var hız sabitleme yokuş kalkış destegi sürücü yorgunluk tespit sistemi harika.