škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kör nokta sorunu ve değerlendirme

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kör nokta geride hem yan aynaların hemde dikiz aynasının göremediği alandır. Gerideki araç dikiz aynasının görme alanından çıkıp yan aynaların görme alanına düşene kadar görünmez olur. Baktığım forumda elemanlar bu sorunu bu dikiz aynasıyla çözdüklerini belirtiyor. Dışbükey bir aynayla (Bu ayna öylemi bilmiyorum detaylı bilgi yok) dikiz aynasının görüş alanını genişleterek aradaki o kör alanı yani aracın arka yan alanlarının gösterebileceğini düşünüyorum
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2015, 21:59:11 Gönderen: hakan_by »

Çevrimdışı a_satik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Geçen gün bende o kör noktayı yaşadım biraz daha geç farkseydim. Yandaki araç kesin bana sürtmüştü. Çift şeritli yolda soldan giderken Sağa Geçmek için sinyal verdim dikiz aynasını kontrol edip sağ aynayıda kontrol edip hafif sağa manevra yaptım bir anda sağımda aracı farkettim bereket oda bende yavaştık hemen şeridime geri manevra Yaptım. Kazasız belasız atlattık. Dikkat etmek Lazım.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam polemik yaşamaya gerek yok.

Benim ölçülerimde ve ayna ayarlarında biri için boş bir arazide 2 araç defalarca deneyerek elde ettiğim bir gözlemi paylaşıyorum.

Yine benim görüş açıma göre

benim aracımın kör noktası tamamen yan ayna ile ilgili. Diğer araçların kör noktaya düştüğü nokta hemen arka çapraz değil. Arka kapı hizasından yaklaşıp çok kısa süre ön kapı hizasına kadar geçtikleri bir bölümde kör noktada kalıyorlar.

Ayrıca bu durum zaten beni tam arkamdan takip edip birden bire aynadan yok olan araçlar için baş göstermiyor. Bu tür bir durumda uyanık bir sürücü arkadaki aracın birden kaybolduğunu görünce kör noktada olabileceğini tahmin edip ona göre seyrini düzenler.

Sorunlu durum, yanınızdaki şeritte kör noktaya girmesi. Bu durumda maalesef araç öncesinde de görünür değil. Yan aynalarda da.

Ama sizin yaşadığınız durum farklı olabilir, ölçüleriniz ve ayna kullanım açılarınız farklı
olabilir. Bu nedenle sizin sorununuzu bu ayna çözecek olabilir.

Her durumda denemeden sadece buradan fikir alarak kesin sonuca ulaşmanız zor. Birisi çok memnunum alın der, benim gibi bir diğeri işe yaramayacağını söyler.

Yukarıda da belirttiğim gibi aslında bu tamamen kişilerin anatomik yapısı ve ayna ayarına göre değiştiğinden en sağlıklısı bizzat denemek.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında sorunlu durumdan ziyade kör noktayı tariflemek için belirtmiştim arkadan gelen araç örneğini..Arka çaprazdan da kabaca dikiz aynasının görme alanın dış sınırı ile yan aynaların görme alanı  dış sınırı arasındaki alanı kastetmiştim herneyse. Sizin tabirinizle olsun şöyle diyelim arka kapı hizasından ön kapı hizasına kadar  görüş açısı sağlayan dış bükey bir dikiz aynası sorunu çözmez diyorsunuz yani..yüncülerin açtığı başlıktaki baby mirrorun görüş açısına bakın.gayet geniş..o ayna araç içini göstermek amaçlı ama buna benzer bir ayna mesala..
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2015, 13:21:14 Gönderen: hakan_by »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Walla bence göstermez,

Ayna dışbükey olsa da yine de arka cam ve yan sütunlar görüşü engelleyecektir. Belki bir nebze iyileşme olabilir ama tamamen çözüm olacağını sanmıyorum.

Keşke olsa da hepimiz alıp taksak, bu sorundan kurtulsak :)

Çevrimdışı ayaman

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bana sorarsanız pek sıkıntı yaratmıyor. Ya konu öyle bir büyütülüyor ki bu araca daha önce binmemiş biri şu aracın aynaları dedelerin eskiden cebinde taşıdığı ayna gibi sanacak. Mutlu olmak istiyorsan yüzeysel yaşa detaylarda boğulma.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alışmışız arabanın arkasını az da olsa yan aynalarda görecek şekilde ayarlamaya... [emoji1]Araca dik olacak şekilde ayarlayınca kör nokta sorunu bayağı halloluyor. Böyle de alışıcam artık.Yan aynlara o küçük kör nokta aynlarından taktırmak istemiyorum...Skoda octavia hala fiyatına gôre en iyi seçenekler arasında en üstlerde..ayna falan hikaye [emoji1]

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yav benim anlamadığım A5 kasada varken bunda niye yok? Aynaları aracı görmeyecek şekilde ayarlamama rağmen geçen bende atlattım bi kaza.

4 şeritli yolda en sağda park etmiştim. Çıkarken baktım kimse yok verdim sinyali çıktım, en soldan bi araç benim çıktığım şerit açık diye uyanıklık edip dalmış en sağa,  soldan bindiriyordu bana. Sanki suçlu benmişim gibi bide ters ters baktı içindeki 2 artiz. A5 kasada olsa farkederdim ama bunda olmuyor naparsan yap.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
isin kotusu bircok modelde yan aynada kor nokta gosterek bir alan var. skoda icin bu tur vir ayna kullanmak ne kadar zor olabilir ki

Çevrimdışı snapdragon

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kör noktayı en aza indirmek için iki yan aynayı da aracın son çıkıntısı yani kapı kollarına sıfırlamak gerekir(aynaların araca yakın tarafını). Ayrıca 3/2 si yeri, 3/1'i havayı gösterecek şekilde ayarlayınız. Şu ana kadar Ankara trafiğinde bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

Çevrimdışı ndmrc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de benzer sıkıntıdan şikayetçiydim. Ancak arkadaşlarında dediği üzere yan aynaları aracın arkasını görecek şekilde değilde, bir miktar daha dışa doğru ayarlayınca kör nokta sorunu bayağı halloluyor...

Çevrimdışı toficame

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aynı sorunları bende Toyota'dan sonra çok yaşadım. Bir kaç kezde tehlike atlattım. Artık şerit değiştirmeden önce hafif öne eğilip aynaya bakıyorum. Peki Jetta aynası alıp taksak olmuyor mu acaba ?

Çevrimdışı m@hm@

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben çok bakındım jetta golf polo passat aynaları uyumlu değil benzerler fakat uyumlu değiller bi aynacıya uğrayıp mevcut aynaya göre kestirmek lazım lakin gece kararma mevzuundan dolayı çok üstünde durmadım, şerif değiştirirken eğilip bakıyorum şimdilik böyle ama rahatsız etmiyor değil