škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

uzun yol

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turgutktu

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba,
değerli arkadaşlarım,allah kısmet ederse çarşamba dan perşembeye bağlanan gece saat 3-4 gibi İstanbul sinop (750 km civarı)arası yolculuk yapacağım. uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir,nelere dikkat etmem ne yapmam gerekli yorumlarınızı bekliyorum ilk defa gitmiyorum ama tecrübe tecrübedir...
saygılar.

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sabaha karşı yola çıkacaksın Abi. Uykunun en çok bastırdığı vakitlerdir. Ağır yememeye dikkat et. Yorulunca devam etmek için zorlama kendini. (bunları zaten yaparsın, sadece bir hatırlatma)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yolun açık olsun,

Uykusuz olma
Dikkatini hep yola ver
Gözlük kullan, güneş için
Sıkça mola ver, aç-susuz araç kullanma
Beline minik bir yastık al
Sürat yapma
Yolunun üzerindeki kaza-trafik-çalışma durumu için ilgili web sitelerinden bir kontrol yap

Öncesinde
Lastik, su, yağ, stepne kontrolü
Bagajda yük olacaksa dengeli dağıt  ;)

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdiden hayırlı yolculuklar. Kazasız belasız gideceğiniz yere varırsınız inşaallah. Akşam erken yatın. Yolda güneş tam karşıdan gözünüze vuracaktır. Aracın içi serin olsun. Aksi takdirde hem güneş yüzünüze vuracağı için hem de sıcak uykunuzu getirecektir. Araçta su bulundurun. Sık sık durup yüzünüzü yıkayın.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı yolculuklar abi,en önemlisi radyo hep açık olsun ama hareketli şarkılar dinle,senin camın sürekli 1 parmak açık olsun,oksijen azaldığı anda gözler kayıyor Allah göstermesin..

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uzun yolda tek seferde en az 1000km yapan biri olarak;

aracını kontrol et (Yağ su lastik havası vb.),
havalar ısındı özellikle cama yapışan böcekler için katkılı cam suyu (görüşü oldukça etkiliyor),
batıdan doğuya gideceksin güneş ışığı öğlene kadar seni vuracak kaliteli bir güneş gözlüğü,
akşam normal vaktinde yat,
yanına su ve meyve al. meyve yemekten daha iyidir,
bagajın varsa dengeli yerleştir,
çocuğun varsa çocuk kilitlerini aç,
şortunu veya eşofmanını spor ayakkabını giy,
yorulduğunu hissedersen tereddütsüz hemen dur.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sabah güneş doğarken doğuya doğru gidildiği için uyku bastıracaktır.
Tam bu sırada bir çay molası ve temiz hava iyi gelecektir.
Ferahlatıcı etkisi nedeniyle Kent Olips Okaliptus her zaman yol arkadaşımdır.
Her yarım saatte bir muhakkak camları açıp kapatarak havayı tazelemek gerekir.
olmazsa olmaz muhakkak el feneri olmalı.
Rahat ayakkabı, eşofman, gözlük :D

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araçta mutlaka ilk yardım seti ve yangın tüpü bulundurun :)

Çevrimdışı fabya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
karşıdan gelen aracı gördüğün sürece sollama yap ama asla görmediğin durumlarda ve virajlarda öndeki öküz arabası da olsa sollama kardeşim!

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüm yorumlara katılarak hayırlı yolculuklar dilerim, (uzun yol için) lastik havalarını 2'şer birim (psi) arttırın...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;435860
Tüm yorumlara katılarak hayırlı yolculuklar dilerim, (uzun yol için) lastik havalarını 2'şer birim (psi) arttırın...

ilk defa duydum o neden?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir binişte yapılan yol fazla olup,  sürtünmenin azaltılması ve lastiklerin ısınmaması amacıyla...
Kullanım kılavuzunda da yazıyor bu öneri (uzun yol ve yük durumunda arttırın diye)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;435860

Ben buna katılmıyorum istanbuldan çıkarken lastiklerimin havasını 32 olarak ayarlattım 1000 km yol sonunda lastik basınçlarım 38 olmuştu.Genel olarak ısınan hava genleşir bundan dolayıda basınç artar ben tavsiye etmiyorum..

Geredeye kadar istediğin kadar yüklen abi gece o saatlerde boş olacaktır ve çoğu yerde sessiz asfalt var fabişin ciğerlerinide açmış olursun daha sonrasında bolu tırmanışta seni biraz üşütecektir :) Boludan sonra ise daha çok 2 şeritli yola düşeceksin sollamalarda dikkatli olmanı öneririm bazı kamyoncular sinyal ile san yol veriyorlar ki bunların çoğu şerefisiz arabanın kafasını çıkardığın zaman karşıdan araba geldiğini ve seni yalayıp geçtiğini görürsen hiç şaşırma..

En önemli noktalardan biriside silecek suyu mümkünse würthün konsantre şampuanı var 25 ml lik 2,5 tl olması lazım ondan 1 adet su kabına boşalt üstünü su ile tamamla çok işine yarayacaktır :)

Klimayı kesinlikle konsoldan vurdurma ön cam ve ayaklara vurdur gece 22 gündüz 21 derece en ideali tecrübe ile sabit :)

Kollarına bolca güneş kremi sür özellikle sol koluna sür yoksa yolculuk sonunda amele yanıkları görülebilir :)

Güneş gözlüğü çok önemli sabah 6:30-7 gibi insanın ağzının içine vuruyor ve çok rahatsız ediyor :)

Ben şahsen yerinde olsam 1-2 saat daha erken çıkardım yolun bir çok bölümünü güneşi yemeden rahat rahat almış olursun ama dersen ki farlar beni çok rahatsız eder o kadar süre dayanamam o da senin bileceğin bir konu :)

Son nokta ise kesinlikle sollamalarda devirsiz kalma sıkıntı yaratabilir :)

Hayırlı yolculuklar kazasız belasız gidip gel abi :)

Çevrimdışı turgutktu

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar sinopdan amasya merzifona geçtim 2 gündür burdayım herhalde yarın ist doğru yola çıkarım görüşmek üzere

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi yolculuklar, yolun açık olsun:)