škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

mpi motorda yağ yakma sorunu var mı??

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı industry54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar,
mpi motorlarda kronik yağ yakma sorunu var mı? şu an 118700'de olan aracın 3000 km de 1.5 lt yağ yakması normal mi?? Bakımı 1 ay önce 115600'de yapıldı. Triger ve baskı balata değişti.

ustanın dediğine göre bu motorlar zorlanırsa yağ yakıyormuş; doğru mu??

Çevrimdışı ytas11

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika verilerine göre Her yağ değişimi aralığında 1lt normal deniyor. Ama Redline kullanırsanız veya yüksek devirlerde bu da yağ yakmayı hızlandırır. Ama sizinki çok gibi mi?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağ yakması mı?
4 senedir hiç başıma gelmedi

aracınızın egzosuna bakın duman atması varmı yokmu mavi duman atıyorsa durum vahim olabilir. belki yağ sekmanlarından kaçak falan vardır. 3000 km de dediğiniz durum normal değil.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
konyada  taksici bir a5 kullanıcısı ile görüşmüştüm.teksorunu yağ yakması demişti.bende 15 bin km yarım lt estiğini görmüştüm ama yaz mevsimi idi ve arabaya yüklenmiştim
şimdi mobil 0/40 kullanıyorum hamdolsun esme yok.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakımda eksik yağ koymuş olabilirler, yağı tamamladıktan sonra takip edin..

Çevrimdışı industry54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yanlış hatırlamıyorsam 10/30 yağ koydular. ayrıca bakımda motor keçesi de değişmişti. yağ kaçırıyor diye değiştirmişlerdi. acaba iyi mi kapatamadılar bilemiyorum ki..

Çevrimdışı industry54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;436418
Bakımda eksik yağ koymuş olabilirler, yağı tamamladıktan sonra takip edin..

aracı 108000'de almıştım 4 ay önce. 115600'e kadar hiç ışık yakmamıştı. zaten yaktığında da servise bırakmıştım. şimdi ne oldu bilemedim :kus3:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim fsi octi bugün yayladan gelirken tatil dönüşüm de önce Lbs ışığı yandı po istasyonunda hallettik 500 m gider gitmez sarı renkte kocaman yağ lambası yandı yağ damlıyor işareti vardı yandı söndü,biraz daha gittim devm etti.bi arkadaşıma telefon edip opet'den 5/30 yağ koydum 1 lt tamamınından az eksik çubuktak işaretin yerine kadar.Ama octi de ilk defa geliyor başıma 2007 den bu yana,lpg de yok,acaba servis de üçkağıtçılık olabilir mi?yağ damlatma sorunu yok.servis zamanı geliyor ama 10000 km olmamıştır henüz.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2013, 20:22:12 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç servisteki yağ değişiminden sonra yağ eksiltme yaptığına göre, koyulan yağ araca uygun gelmemiş. Hangi marka ve ne numara yağ koydular iyice öğrenin.

Farklı özelliklerde koyulan yağlar eskiye nazaran daha farklı özelliğe sahipse, keçe segman gibi yerlerden  ve lastik aksamlardan geçerek yağ eksiltmeye sebep olur. Eğer castrol 10w30 koydularsa bu yağ motorun korozyon ve oksidini temizleyen özellikte olduğundan  bahsettiğim olaya sebep olur.

Bir süre, 2-3 yağ değişimi Mobil1 10W60 kullanınız. Bu yağ keçe ve segmanlardaki sızıntıyı önler. Sonra tekrar eski yağınıza dönünüz.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skodaizm;441853
Araç servisteki yağ değişiminden sonra yağ eksiltme yaptığına göre, koyulan yağ araca uygun gelmemiş. Hangi marka ve ne numara yağ koydular iyice öğrenin.

Farklı özelliklerde koyulan yağlar eskiye nazaran daha farklı özelliğe sahipse, keçe segman gibi yerlerden  ve lastik aksamlardan geçerek yağ eksiltmeye sebep olur. Eğer castrol 10w30 koydularsa bu yağ motorun korozyon ve oksidini temizleyen özellikte olduğundan  bahsettiğim olaya sebep olur.

Bir süre, 2-3 yağ değişimi Mobil1 10W60 kullanınız. Bu yağ keçe ve segmanlardaki sızıntıyı önler. Sonra tekrar eski yağınıza dönünüz.
:thank::thank:şu an hatırlamıyorum ama bundan önce mobil 5/30 koymuştuk.sankim bana bi hıyarlık yapıldı gibi,bu defa önceki yere gideceğim.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı nascool

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2005 A5 Octavia Elegance aracım var.daha önceki sahibi yarı sentetik yağ koyuyordu.bende aynı yağdan devam ettim. Bu süre içerisinde 2500km yol yaptım ve anormal derecede yağ eksiltti. 2013 Mart ayında mobil 5w40 full sentetik yağ koydum ve 1000km yol yaptım. Hafta başında rutin kontrol için ustanın yanına gittiğimde yağ eksilmemiş hiçbir sıkıntı yok dedi. Yarı sentetik ve full sentetik yağ aracın yağ yakmasını büyük ölçüde etkiliyor.

Çevrimdışı industry54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayırlı pazarlar,
Ankara skoda and oto'daki ustanın ve atölye şefinin dediğine göre mpi motorda LPG varsa yağ yakıyormuş. Hatta uzun yolda daha da keyifle yapıyormuş bu ısı :)
Bayramda yaklaşık 2000 km sehirler arası yol yaptım 1 lt yağ yakmış benimki. Serviste shell 10/40 yağ koyuyorlar. LPG varsa bu kaçınılmaz olur deniyor.
Acaba LPG montajını mı iyi yapamadılar ki bu kadar yakıyor benimki :) bu arada LPG kiti: BRC...
Hayırlı sürüşler..

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lpg li araca 10/40 mi koyulmalı yoksa 5/40 mı ? sanıyorum 10/40 daha iyi oluyor lpg lilere biraz daha yoğun olduğu eksilmesi daha az oluyor 5/40'a göre

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;442840
Lpg li araca 10/40 mi koyulmalı yoksa 5/40 mı ? sanıyorum 10/40 daha iyi oluyor lpg lilere biraz daha yoğun olduğu eksilmesi daha az oluyor 5/40'a göre
mpı motor ve lpg li 0/40 mobil full sentetik kullanıyorum

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fmaka;442867
mpı motor ve lpg li 0/40 mobil full sentetik kullanıyorum

aynı yağın 10-40 'ı kullanılabilirmi ? neden 0-40'ı tercih ettiniz ?