škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Start Stop Hakkında

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Slmlar,

Yeni aracımdaki start-stopla ilgili bazı çekincelerim var. Turbo aracı sağlıklı kullanmanın önemli şartlarından biri uzun süreli çalıştırmalar sonunda veya araç zorlandığında aracı durdurmadan önce 1-2 dk beklemektir. Ama araçta start-stop olunca bu pek mümkün olmuyor. Uzun bir kullanımdan sonra herhangi bir trafik ışığına denk geldiğimde araç ekonomi için kendini durduyor. bu turbo için zararlı bir durum değil mi?

Çevrimdışı haberci

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı tasarlayanlar ve yapanlar hele de otomobil denilince akla ilk gelen Alman mühendisler mutlaka bunu düşünmüşlerdir, kafanızı yormayın aracın tadını çıkarın....

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öyle de günümüzde araç üreticileri özellikle yedek parça dan kazanıyor. Özellikle garanti süresi dolduktan sonra bazı şeyler dökülmeye başlıyor. Bu nedenle onlar nasılsa düşünmüşdür e güvenmek istemiyorum.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Start stopta sadece motor duruyor, diger sistemler calisiyor diye biliyorum ben. Herhalde dusunmuslerdir o kadarini.

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;438442
Slmlar,

Yeni aracımdaki start-stopla ilgili bazı çekincelerim var. Turbo aracı sağlıklı kullanmanın önemli şartlarından biri uzun süreli çalıştırmalar sonunda veya araç zorlandığında aracı durdurmadan önce 1-2 dk beklemektir. Ama araçta start-stop olunca bu pek mümkün olmuyor. Uzun bir kullanımdan sonra herhangi bir trafik ışığına denk geldiğimde araç ekonomi için kendini durduyor. bu turbo için zararlı bir durum değil mi?

Herkese selamlar;
Ben eşim için 2010 yılında  1,3 terra sporty start/stop sistemli yaris aldım. Onun ekranında start/stop sisteminin devrede olduğu süre toplanıyor, şimdi araba tam 36 aylık, kilometresi 13500'de zamana göre 19 saat start/stop sistemi deverede kalmış. Bu şu demek araç rölantide 0,9 litre tüketiyor 1 saatte 19x0,9=17,1 litre    benzini 5 tl'den hesaplarsak 17,1X5= 85,5 tl. Yanlışım varsa düzeltin ama 13500 kmde 85 tl için mi startstop kullanıyoruz?

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hbucak;438452
Herkese selamlar;
Ben eşim için 2010 yılında  1,3 terra sporty start/stop sistemli yaris aldım. Onun ekranında start/stop sisteminin devrede olduğu süre toplanıyor, şimdi araba tam 36 aylık, kilometresi 13500'de zamana göre 19 saat start/stop sistemi deverede kalmış. Bu şu demek araç rölantide 0,9 litre tüketiyor 1 saatte 19x0,9=17,1 litre    benzini 5 tl'den hesaplarsak 17,1X5= 85,5 tl. Yanlışım varsa düzeltin ama 13500 kmde 85 tl için mi startstop kullanıyoruz?
Eğer doğruysa gerçekten pek bir fark yok :hmm: Ama bir diğer artısı Co2 salınımı. Eminim en azından çevreyi çok daha az kirletiyordur.

Çevrimdışı demirhan

• Elegance Hastası
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aynı konudan benimde çekincelerim var herkes start-stopu yapan diğer parçalarında sağlığını düşünmüştür diyor ama ben hala çekinceliyim bu konuda allahtan çok fazla dur kalk yapmadığım için s-s ile işim olmuyor

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor durduğunda yağlama da kesiliyor, dolayısıyla turbo da yağlanmıyor. Bu turbo ömrü açısından sakıncalı bir durum aslında

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayrıca start stop sistemi gerçek bir akü düşmanı...özellikle arabasını seyrek kullanıp, park halinde çok yatıranlar (örn. babam)  için...
akü kritik seviyeye geldiği an arıza lambası yanıyor, bir çok konfor sistemi devre dışı kalıyor...(FIAT Punto easy dualogic S/S) sonra doğru servise...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı 1071

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Start stopu her aracı çalıştırışımda kapatmak zorunda kalıyorum. Kapatınca hafıza alsaymış (aynı kapı kilidi tuşu gibi) daha iyi olurmuş bence. Birde şehir içi trafikte geçen bir test izledim %10-12 gibi bir tasarruf sağladığını onaylamışlardı.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 hafta kadar önce Discovery'de 5. vites programında start-stop sistemini test ettiler.
Sonuçta sistemin dikkate alınacak ölçüde tasarruf sağladığı ortaya çıkmıştı.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tasarruf iide bahsettigim yaglama yuzunden turbo bozulursa pek tasarrufu kalmaz

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Peki size şöyle bir şey anlatsam. sene 2010 ben eşim için araba araştırıyorum, küçük bir model düşünüyoruz, ben toyotayı seviyorum, yaris alıyoruz, araçta start/stop var, diğer araç markalarında henüz yokken. Sene 2013 toyota start/stop'dan vazgeçmiş diğer firmalarda var. Buna ne dersiniz?

Çevrimdışı bay80

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracı aldıktan sonra 8000 km yol yaptım. Start-stop açık bıraksanız dahi her zaman devreye girmiyor. Bu bahsettiğiniz turbo yağlamamanın zorunlu olduğu durumlarda göstergede bulunan A harfinin üstünde bir çizgi çıkıyor ve motoru stop etmiyor. Yani adamlar düşünmüşler motoru stop etmenin zararlı olacağı durumları.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kaç kişi stop etmeden önce aracının en az 30 saniye rolantide çalışmasını bekliyor Bana sorarsanız çok nadir beklerim ve aracım 250 binde.Turboda önemli olan kullanılar yağdır onun haricinde şehir içi kullanımda çok sorun olmaz ancak 2 saat ve üzeri otoban yolculuklarında SS i devre dışı bırakmak mantıklıdır onun haricinde sorun olacağını pek sanmıyorum :)