škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lpg yakıt tüketimi hakkında

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bayramtok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Aracımı yeni aldım ikinci el 2007 octavia amb. Almadan önce servise götürdüğümde genel olarak bana çıkartacağı masrafları sordugumda, lpgye baktırmam gerektiğini ve ufak bir masrafı oldugunu söyledi. Aracımı Antalya dan aldım ve şu an Afyondayım. Tanıdığım usta yok burada. Size sorum şu olacak: aracımı servise götürmeden, yaklaşık olarak aracımın km'de ne kadar yaktığını öğrenmem gerek. Bunu da forumda aynı aracı kullanan arkadaşların yardımı ile yapabilecegim. (Henüz kendi aracımın tüketimi ölçme fırsatım olmadı.) Şehir içi/dışı yakıt tüketiminizi paylaşırsanız sevinirim. Ve yakıt tüketimini azaltmak için yaptığınız şeyler nelerdir. Teşekkürler.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Epey uzun olur okumak ancak hemen her marka/model aracın hangi şartlarda ne kadar tükettiğini paylaştığımız bir konumuz var hâli hazırda:
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=13814&highlight=yak%FDt+t%FCketimi

Çevrimdışı bayramtok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşşekürler yönlendirmeniz için, ancak söylediğiniz gibi bir hayli zaman alacağa benziyor 171 sayfayı incelemek, hali ile aradığım yakıt tüketimi a5 için. Diger taraftan yeni arac alacaklar için oldukça verimli bir paylaşımlar var. Dediğim gibi güngel lpg fiyatı üzerinden yakıt sarfiyatlarını merak ediyorum. Ek olarak yakıt tüketimini azaltmanın püf noktaları.....

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracınız için yapacağınız en iyi şey yakıtı doldurmak yakıtı bitirmek ve tekrar aynı yerden alıp ücret bölü km hesabı ile sonuca ulaşmak. başkasının yaktığı miktar aracın bakımına alınan yakıtın ücretine kullanım stiline bağlı olduğundan kendiniz ile karşılaştırma yapmak uygun olmaz ama üç aşağı beş yukarıda yakın olur. ancak yakıt tasarrufu istiyorsanız öncelikle aracınızın hava filtresi yağı suyu lpg tesisatı ve bakımı eksiksiz olmalı. gereksiz hareketlerden kaçınmalı. mesela ben yakıtı tasarruflu kullanmak için araç bakımı haricinde kullanım tarzı olarak hiç bişey yapmıyorum. basıyorum gidiyorum. (tasarruf için yaptığım ise lpg taktırmak)

ayrıca okumadan bişey öğrenmek olmaz. sorunum bu çaresi şu işini doktarlar bile yapmıyor artık hap yut geçsin. onlar bile bi sürü tahlil film araştırma ondan sonra teşhis ve tedavi. bu yüzden zahmet etmeyeceksiniz ve okuyacaksınız.

Çevrimdışı bayramtok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cevabınız için sagolun. Bir öğretmen olarak okumanın ve araştırmanın önemi konusunda sizinle hemfikirim. Ancak Telefondan edge internetle bu araştırmayı yapmak pek de kolay bir durum değil.

Sizlerin yakıt tüketimini sorarken 'üç aşağı beş yukarı' yı merak etmiştim. Ortalama değere ihtiyacım var ki, yarın sanayiye gittiğimde nasıl bir beklenti içinde olmalıyım onu göreyim istiyorum.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o zaman size şöyle söyleyeyim şu an Ankara da lpg 23,5 kuruş civarında önceki hafta samsuna gittim geldim ş.içi karışıkta 21,8 krş ş.arası ise 19.8 krş yakmıştı o andaki yakıt fiyatına göre. Ankara dan uzaklaştıkça lpg fiyatı da artıyor bu arada Ankara da 2330 iken samsundan 2440 dan almıştım

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben uzun yolda 90-120 arası kullanımla 18-19 kuruş falan yaktırıyorum. Ama benim gittiğim yolun çoğunluğu düz yol. Şehir içi kullanmıyorum, onun için bilemeyeceğim. Hep uzun yolda kullanıyorum ben.

Çevrimdışı bayramtok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugün planimda aracı yeni aldığım için lpg ayarını yaptırmak için sanayiye gitmek vardı. Gitmeden önce yakıtını olctum. Lpg : 2.42.  şehiriçi kullanımda 2.99 yakıyor. Yaklaşık 300 km yol kat etmişim. 300 km nin %35-40 gibi klima klima kullanmisimdir.
 Benzini de hesaba katarsak sanırım 31 kuruş falan yakıyor.

Sizce bu değerler normal mi bu araçlar için?
Burada tanıdığım usta yok. Hali ile bu değerlerde olan aracimi sizce ustaya göstermeme gerek var mi?

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız hayırlı olsun, ben olsam önce bi gözlemlerdim, full 1-2 depo,
Octavia büyük arac oldugu icin sehir ici biraz fazla yakabilir, Ayrıca aracın huyuna suyuna alısmakta önemli, alıstıkca tüketiminiz düsecektir,

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle gaz sizin orada pahalı.

klima %10 etkilese

yakıt hesabında genelde ilk çalıştırmada kullanılan benzini pek hesaba katmıyoruz.

benim araca göre (2011 mpı 32000 km de ) biraz fazla yakıyorsunuz. lpg sisteminizi kontrol ettirin filtrelerini değiştirin yazılım güncellemesi varsa yüklesinler. aracın hava filtresine bakın 15-20 tl , buji değişim zamanı gelmiş olabilir. eğer haliniz ve vaktiniz var ise bunları yaptırdıktan sonra tekrar ölçüm yapın. yukarda da dediğim gibi tasarrufun ilk kuralı bakımdan geçiyor.

mpı a5 hele lpg li ise ebadına göre çok ekonomik araçlardır.  lpg li şahin bile 35 - 40 kuruş yakıyor ona göre

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
fiyat güncellensede harcadıgı litre degişmez.litreyi güncel fiyatla hesaplarsınız.
mesela bende şehir içi en çok 9,2 lt lpg yakıyor.uzun yolda 7,4 lt lpg civarlarına kadar düşüyor.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı bayramtok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
Bugün tekrar bir ölçüm yaptım. Yaklaşık 280 km şehirler arası 65 km sehir içi kullanmışım. Yol bilgisayarındaki deger 6.6 gösteriyor. Tabi bu deger benzin için. Peki LPG de yaklaşık bu değerin üzerine ne kadar koyarsak ortalama LPG yakıtımı verir?

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Octavyaya BRC kit takalı birkaç gün oldu,herşey normal yalnız firma Aygaz ve Shell den başka gaz almamamı önerdi,sanırım sorun diğerlerinde bulunan katkı maddeleri..Bayramda İstanbul dışında olacağım yol üzerinde shell veya aygaz otogaz yoksa sorun olurmu?Sizlerde başka marka gaz kullanımında sorun oldumu?

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;440235
Octavyaya BRC kit takalı birkaç gün oldu,herşey normal yalnız firma Aygaz ve Shell den başka gaz almamamı önerdi,sanırım sorun diğerlerinde bulunan katkı maddeleri..Bayramda İstanbul dışında olacağım yol üzerinde shell veya aygaz otogaz yoksa sorun olurmu?Sizlerde başka marka gaz kullanımında sorun oldumu?

takan adamın dünyadan haberi yok aygaz katkılı gazdır mesafesi kısadır , size önerim milangaz , ipragaz , po , lukoil'dir diğerleri filtrenizi tıkar

Çevrimdışı turkuaz81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İyi günler. Bende 2006 ambiente plus var. Bu hafta atiker taktırdım.
Aldığım lpg ve km leri yazıyorum.
20 tl 86 km Lukoil
50 201 km  bp gaz
50   235 km  Aygaz bunlar şehir içi tüketimi