škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid yakıt tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah Ozan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar benim ortalama tuketimim 11civari... ama biraz devirsuz ve sert kullaniyorum ve memnunum. Onceki arabam 1.9turbo dizel cordobada da ayni idi. En azindan benzin suratini aliyorum :))))

Çevrimdışı scinkose

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;440283
SAnırım devirli kullanım yapmışınız. Anlık tüketimi gösteren ekrana göre kullanırsanız daha da düşecektir. Ben sıkışık trafikte bile bu değeri göremedim. Yanlış olmasın ama 8.3 ankara sıkışık trafikte.

iki gündür anlık tüketimi takip ediyorum. Gaza hafif dokununca 35-40LT den başlayıp sonraları 20-25 lere düşüyor. Aracı genelde 2500-3000 devir aralığında kullanıyorum. Ancak yaşadığım semt biraz inşli- yokuşlu  ve gideceğim yerlere ulaşan en kısa yollar yokuşlu olanlar. Galiba sık yokuş çıkmamım da tüketimin artmasında etkisi var.  Toplam ortala tüketim 12-13LT/100Km arası gidip geliyor.  Servisle görüşmelimiyim acaba?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Anlık tüketim geniş aralıkta dalgalanır, normal.

Araç çok yeni madem, biraz zaman tanıyın, siz ona, o çalışmaya alışsın  ;)

Çevrimdışı scinkose

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;440613
Anlık tüketim geniş aralıkta dalgalanır, normal.

Araç çok yeni madem, biraz zaman tanıyın, siz ona, o çalışmaya alışsın ;)

Teşekkür ederim:syg: en doğrusu bu galiba

Çevrimdışı professor

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dün ümitköy-armada arasında hiç basmadan (zaten radar var arada) 60-70 km hızla giderken   ortalama 2,7 litre gördüm, bu tdi motor inanılmaz gerçekten. böyle 15 dakika filan gittim sonra 2,9 ve 3,2 filan diye değişti. sonra trafiğe girince 4,1 ' de sabitledi. arabamdan çok memnunum iyi ki dizel almışım diyorum.

Çevrimdışı m ozgur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Skoda ailesine çarşamba itibari ile ben de katılmış bulunuyorum. Aracım Spaceback 1.2 tsi. Yakıt tüketimi konusunda aynı sıkıntıyı yaşayacak gibiyim. Henüz aracım 110km. bunun 30 km otoban 100-110 arasız hızla gittim. Geri kalanı şehir içi 2 defa trafiğe takıldım mesait saatleriydi.  Şuanda ortalama tüketimim 10.5 gözüküyor. Trafik olmadığı sürece freni gazı sert kullanan biri değilim. Daha önce citroen c4 1.6hdi ve punto 1.2 kullandım. Açıkcası citroen de 5-5.5 aralığında olurdu, punto da ise 6,7 civarında. Şuanda araç yenidir ondan kaynaklanıyor diye umut ediyorum ama bu kadar yüksek tüketim çıkması beni tedirgin etmiş durumda. Aracı biraz daha kullanıp yine yazacağım.

Çevrimdışı Redneck1980

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.facebook.com/cagdasyasambursa
Alıntı yapılan: scinkose;440269
Herkese merhabalar. Yaklaşık 1 aydır 1.2 TSI rapid kullanıyoruz. Araç şu anda 750 KM de, Bunun 450 Km sini şehirler arasında yaptık. Şehirlerarası yolculukta biraz aracı da denemek amacıyla sürat yaptık. Araç zaman zaman 160-165Km hızı gördü, ortalamasını 130-140 km diyebiliriz. Geri kalan kilometresini ise İstanbul trafiginde semt dışına çıkmadan bakkal, market, ev arası yaptı.
 Yol bilgisayarı toplamda ortalama yakıt tüketimini  12L/100km olarak gösteriyor. Bana çok yakmış gibi geldi. Rapid kullanan arkadaşlar bu konudaki fikirlerini ve ortalama yakıt değerlerini paylaşabilirlerse sevinirim. Herkese kazasız belasız güvenli sürüşler diliyorum.

NOT: 450 KM lik şehirdışı yolculuğunda, yukarıda anlattığım kullanım tarzı ile yaklaşık 150-160TL lik yakıt harçamıştı. Bunun yaklaşık 100-150 Km si yoğun trafik nedeniyle dur kalklar ve düşük hızda kat edilmiştir.

Öncelikle Merhabalar hayırlı olsun aracınız doğru tercih... ;)
Bende rapid 1.2 tsi kullanıcısıyım benim araç 8 aylık oldu 8 bin km de
ağğ ağğ dün gibi hatırlıyorum bayiden çıkardığım günü.. :) :)

Neyse işin şakası bir tarafa da yakıt ile ilgili öncelikle rodaj dönemindesin fazla yakması normal bu bir
ben ki agresif sert hızlı sürüşü seven biri olarak şu anda 7.0 - 8.0 gibi değerlere düşürmeyi başardım ve şunu biliyorum daha sakin kullanımda
ş.içi 6,0 ş.dışı 5,0 değerlerini görebilicek bir araba onun için sıkıntı yapma yeni araba ilk 8 - 10 ay hevesini aldıktan sonra arabadan
sende düşersin dediğim değerlere tekrar hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız günlerde kullanmak dileği ile cümlemize...  :wax:

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Emre beye katılıyorum sakin kullanıınca 80 km sabit hızda 3.7 falan gördüm ben, anlık tüketim tabi, yıllık bakımımı da yaptırdım daha da düştü, hiç korkmayın dizel kadar olmasa da oldukça ekonomik bir araç, şöyle söyleyim pazartesi günü trabzondan doldurdum depoyu (boğaza kadar doldurdum nasılsa hemen tüketeceğim diye) gaziantep/nizip e geldim trip 907 km gösteriyordu, yakıt göstergesi de kırmızıdan bir diş üstte duruyor, 100-110 arası kullandım aracı, klima da dahil buna... inanmayana fotoğraf da atarak ispatlayabilirim. Depo bitene kadar kim bilir kaç km daha yol yapardım yani tahmimince 150 km daha yapardı :) rahat olun yani

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni motora çok abanma kardes, 3000km ye kadar deneme bile soft rodaj yapsın araba, sonra kademe kademe arttir kullanım tarzını, araç kısa döngüsünü düşük yakıt değerleri ile tamamlasin , uzun döngüye geçince performansını artırarak kullanmaya devam edersin, yakıt döngüsü otururken yakitta düşme eğilimi gösterir boylece, zengin yakıtla open loopta kalırsa aracın yakıtı dusurmen çok uzun süreler alir, closed loopta sürekli yakıt azaltıp dengeleme yapmalı araç , sana tavsiyem short term long term olayını bir arastirman, araçlar yakıt olayını kullanım tarzını sürekli kaydederek kendine bir harita yaparak ayarlar zengin karisimda yakıt keser, fakir karisimda yakıt ekler ve fabrika değerlerine göre afr ayarlamaya calisir, arac bu döngüyü sağlıklı tamamlarsa yakıt değerleri oturur ve normal yakar.

Çevrimdışı m ozgur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu gece hem deneme hem de annemi hava alanıana bırakma amaçlı oldukça muhafazakar bir  sürüşlü 140 km daha  yaptım. ilk 110 km  kullanımımda yaptığım 10.5 lt ortalama yakıt tüketimi 7.4 lt ye düştü. 100 km hızla otobanda 4.1 tüketimi gördüm. şehir içinde ise 60 km hızla 5-5.5 arasında gidiyordu yakıt tüketimi.

Oldukça ön yargılı davranmışım yakıt tüketimi gayet iyi aracın.

Sanırım ilk 110 km aşırı yakıt tüketiminin sebebini de anladım. Tarfikteyseniz ve sürekli dur kalk yapıyorsanız arabayı 1500 devirdeki turbo ya sokmadan kullanmaya çalışmak gerekiyor sanırım.Tabii  Bir de gaz pedalına alışmak gerekiyor bunu yapabilmek için. Alışınca  son derece ekomik bir araç olacak bunu belli etti.

Herkese teşekkürler.

Çevrimdışı sedat98

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İlk depoyu bitiremedim daha, ama bugün yaptığım hesap da 40 kuruş yaktığı çıktı. tabi bu değer de 2 defa köprü geçişi var yoğun saat de. 1,2 TSI yakıtı için Korkmuştum. ama buradan yazılanlardan anladığım düşecek.

Bayram da İstanbul dan Ankara ya gideceğim, Giderken fazla basmadan 110 km gibi, gelirken motor açılsın diye zorlucam. bu yaptığım doğrumudur?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sedat98;523154
İlk depoyu bitiremedim daha, ama bugün yaptığım hesap da 40 kuruş yaktığı çıktı. tabi bu değer de 2 defa köprü geçişi var yoğun saat de. 1,2 TSI yakıtı için Korkmuştum. ama buradan yazılanlardan anladığım düşecek.

Bayram da İstanbul dan Ankara ya gideceğim, Giderken fazla basmadan 110 km gibi, gelirken motor açılsın diye zorlucam. bu yaptığım doğrumudur?

Aracınız kaç kilometrede? 1.000 kilometreye kadar dediğiniz gibi sakin kullanmanızda fayda var, ancak sürekli sabit hızda gitmeyin. 1.000-1.500 km. arası ise her viteste redline'a kadar zorlayarak motoru yavaş yavaş alıştırın.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı sedat98

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;523158
Aracınız kaç kilometrede? 1.000 kilometreye kadar dediğiniz gibi sakin kullanmanızda fayda var, ancak sürekli sabit hızda gitmeyin. 1.000-1.500 km. arası ise her viteste redline'a kadar zorlayarak motoru yavaş yavaş alıştırın.
Aracım daha 450 km de.

Çevrimdışı Yeşil R53

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1000 km yi gecti. İstanbul ici trafiksiz 5.8 trafikli 6.5 degerleri. Ama artik basmamak yoruyor hafif tatli 120\130 yapinca 7.0 gibi degerlerde geziyor ama trafiksiz istanbul ici 5.5 gordum bayrampasa besiktas arasi. Tamamiyle aracin yakit sarfiyati ayaginiza bagli. Birde aldiginiz yakitta cok onemli ben opet aliyorum ama degistiricem galiba biraz yakit artti. Araciniz rapid hangi serisi euro5 mi euro 6 mi? Benim euro 5

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 1.2. tsi 105 hp yeni uzun yol tüketim değerlerini paylaşıyorum.
Yaz tatilinin başında Bolu'dan Antalya'ya 650 km yolu gittik.2 yetişkin ve 2 bavul 645 km yolu genelde 120 km hızla ara ara 90-100 km hıza düşerek (Yalnız Isparta'dan Kovada Gölü Milli Parkı'ndan Antalya'ya inerken yaklaşık bir 30 km.lik yolda 40-50 km hıza düştüğümüz de oldu.) yolun yarısında klima açık 5.0 ortalama tüketim ile tamamladık.Depoyu tamamlamıştım menzili de daha 330 km gösteriyordu.

Daha sonra Antalya'dan Malatya'ya aynı kişi ve yük ile 900 km.lik yolu klima hep açık genelde 120 km hız ile 5.3 ile tamamladık.Aslında 5.1-5.2 çıkardı ancak Antalya'dan tırmanırken araba 6.2 gösterirken Kayseri-Pınarbaşında 5.4 Malatya-Akçadağ'da 5.3 e düştü ve orada da kaldı.

Tüketim değerleri gayet iyi bence. araba da 11000 km ye geldi

Fotoğraflarını da çektim ancak bahçede olduğum için bilgisayara pek ulaşamıyorum onları da eklerim sonra.