škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 1.2 70hp - LPG takılır mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı semihozdurak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkesin bayramı mübarek olsun. Daha önce buna benzer konu açıldı ama o konuyu inceleyenlerin bir daha bakmayabileceğini düşündüğüm ve sorularım farklı olduğu için yeni konu açma gereği gördüm.
Aracımı 15 gün önce aldım. Bursa/Mudanya'da oturuyorum ve iş yerim Bursa/Merkez'de. Aradaki mesafe 30km. Hiç yapmasam günde 60km yol yapıyorum. Benzinin 5tl olduğunu göz önüne alırsak 1,5 günde 35tl yol parası vermiş olacağım. Yılda 15bin km falan yapacağımı düşünürsek 1.2 70hp (HTP) araca gaz takılması mantıklı mıdır? Aracın şuan çekişi gayet iyi;
1- Gaz taktırdıktan sonra bayılma olur mu?
2-Eğer olursa(mesela bayırda) gazı kapatıp benzine alsam arabayı sıkıntı olur mu?
3-Aracın motoruna zararı olur mu?
4-İleride aracı satarken lpg'li olması sıkıntı oluşturur mu?
5-Atiker(montajcı tanıdık var) mi yoksa farklı bir lpg firması mı tavsiye edersiniz?
Şimdiden teşekkürler, iyi bayramlar.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2013, 14:31:30 Gönderen: semihozdurak »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: semihozdurak;441631
1- Gaz taktırdıktan sonra bayılma olur mu?
2-Eğer olursa(mesela bayırda) gazı kapatıp benzine alsam arabayı sıkıntı olur mu?
3-Aracın motoruna zararı olur mu?
4-İleride aracı satarken lpg'li olması sıkıntı oluşturur mu?
5-Atiker(montajcı tanıdık var) mi yoksa farklı bir lpg firması mı tavsiye edersiniz?
Şimdiden teşekkürler, iyi bayramlar.

Sizin durumunuzda son derece mantıklı. Kendi taksidini kendisi öder.

70 bin km'ye yakın o motoru brc lpg ile kullanmıştım.

1 - Gaz kalibrasyonuna bağlı olarak benzinden daha iyi bile çekebilir. Normal şartlarda bayılma olmaz.

2- İstediğiniz yerde benzine alabilirsiniz. Hatta arada benzin iyidir, lpg kuru çalışır malum.

3- Zarar oluyorsa da siz görmezsiniz muhtemelen. Ben uzun süre lpg ile kulandım, satarken hiç yağ eksiltmiyordu.

4- Genelde avantaj teşkil eder buralarda, büyükşehirlerde ibre biraz daha %50 gibi olabilir.

5- Tanıdık işi beni pek memnun etmemiştir. Problem çıkarsa hakkıyla çemkiremezsiniz falan... bilinen iyi markalardan birini (brc, lovato, landirenzo , zavoli, romano vs...) iyi bir montaj servisinde taktırın. Atiker'in son sistemini bilmiyorum ama problem yaşama ihtimali mevcuttur.

Taktırın :)

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun vadede zararı var.. uzunluğunu da yine siz belirlersiniz.. kullanıma bağlı olarak..

ben asıl satarken ki duruma değinmek istiyorum.. uzun süre kullanmayı düşünenler her zaman az km li ve lpg takılmamış araç arar.. iyide fiyat vermeyi gözden çıkarır.. ucuza araba alıp hunharca kullanıcam gerekirse bin tl aşağısına satarım diyen kişiler lpg liyi tercih ediyor..

günün birinde ucuza bile satsanız aracınızı.. LPG den yaptığınız karla zaten karşılamış olucaksınız.. bir nevi yapılan zarar taksite bölünmüş olacak..

bu arada bende 1.4 fabia alıp lpg takmayı düşünüyorum..

Çevrimdışı semihozdurak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;441638
Sizin durumunuzda son derece mantıklı. Kendi taksidini kendisi öder.

70 bin km'ye yakın o motoru brc lpg ile kullanmıştım.

1 - Gaz kalibrasyonuna bağlı olarak benzinden daha iyi bile çekebilir. Normal şartlarda bayılma olmaz.

2- İstediğiniz yerde benzine alabilirsiniz. Hatta arada benzin iyidir, lpg kuru çalışır malum.

3- Zarar oluyorsa da siz görmezsiniz muhtemelen. Ben uzun süre lpg ile kulandım, satarken hiç yağ eksiltmiyordu.

4- Genelde avantaj teşkil eder buralarda, büyükşehirlerde ibre biraz daha %50 gibi olabilir.

5- Tanıdık işi beni pek memnun etmemiştir. Problem çıkarsa hakkıyla çemkiremezsiniz falan... bilinen iyi markalardan birini (brc, lovato, landirenzo , zavoli, romano vs...) iyi bir montaj servisinde taktırın. Atiker'in son sistemini bilmiyorum ama problem yaşama ihtimali mevcuttur.

Taktırın :)

Öncelikle bu kadar ayrıntılı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi ve önerileri dikkate alacağım. Atikerden vazgeçtim, büyük ihtimal brc ya da landirenzo taktıracağım.

Çevrimdışı semihozdurak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;441660
Uzun vadede zararı var.. uzunluğunu da yine siz belirlersiniz.. kullanıma bağlı olarak..

ben asıl satarken ki duruma değinmek istiyorum.. uzun süre kullanmayı düşünenler her zaman az km li ve lpg takılmamış araç arar.. iyide fiyat vermeyi gözden çıkarır.. ucuza araba alıp hunharca kullanıcam gerekirse bin tl aşağısına satarım diyen kişiler lpg liyi tercih ediyor..

günün birinde ucuza bile satsanız aracınızı.. LPG den yaptığınız karla zaten karşılamış olucaksınız.. bir nevi yapılan zarar taksite bölünmüş olacak..

bu arada bende 1.4 fabia alıp lpg takmayı düşünüyorum..

Farklı bir bakış açısı ile doğru şekilde bakmışsınız, teşekkürler.

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1. lavoto gibi İtalyan markaları tercih et
2. çekmeme gibi bir sorunu yok. benzine nazaran vites geçişlerinde daha kararlı bir akış sağladığını söyleye bilirim
3. dağda bayırda benzine almanın hiç bir zararı yok hatta faydası bile olur.
4. yakıt tasarrufu %50 garanti ( benim arabam 1.2 http 2011 lavoto lpg kiti ile 20 kuruş şehir içi klimalı :) daha önce si 40 kuruş klometrede)
5. montajı kırk kat yabancıya yaptır ve sonradan çıkacak problemlerde yüz göz olma
6. satışta problem çıkmayacaktır. çorsa arabamı 200 binde lpgli şekilde sattım ve servis bu motor çok temiz , nasıl becerdiniz bu kadar bakımlı ve temiz kullanmayı diye sordu :) , bakımlarını zamanında yapar , motoru üzmessen, yağ konusunda kaliteden ödün vermessen lpg candır...