škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Park sensörü öne yanaşma

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese merhabalar bildiğiniz üzere Skoda superb aracımız var araçta 1 viteste iken öne yanaşırken park sensörü ekranda göstermiyor ancak geri vitese takınca mesafeyi göstermeye başlıyor. acaba skoda superb de bu böyle mi yoksa bir yanlışlık mı var.  Önceki aracım Citroen C4 de öne yaklaşmada da mesafeyi gösteriyordu. Birazdan 1-2 fotoğrafta eklerim daha iyi görmüş olursunuz .

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ön park sensörü için ek bir düğmesi var mı konsolda?

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Park sensörü yalnıcaz geri vitese takınca otomatik devreye girer,bu sırada öne yanaşmaya devam ederseniz ön tarafında sensörleri öter ve ekranda gösterir. Geri vitese takmadan önce öne yanaşacaksanız park sensörü dğmesinden aktif etmeniz gerekir. Mantıklı olan budur zaten,yoksa trafikte,önünüzden insan geçtiğinde vs gereksiz yere öter..

Ama bahsetiğin eğer ön park sensörlerinin yaklaşma renklerini ekranda görememekse o zaman bir arıza söz konusu olabilir..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Superb elegance ise vitesin yanında uzerinde park işareti olan bir dugme var, once ons basmak gerekiyor..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Can;446142
...Geri vitese takmadan önce öne yanaşacaksanız park sensörü dğmesinden aktif etmeniz gerekir. Mantıklı olan budur zaten,yoksa trafikte,önünüzden insan geçtiğinde vs gereksiz yere öter...
Jetta' da ışıkta beklerken, arkaya bir araç çok yanaşırsa gene ötüyor.:wnk: Keza aynı konumda önünden birisi geçerse de ötüyor.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;446144
Jetta' da ışıkta beklerken, arkaya bir araç çok yanaşırsa gene ötüyor.:wnk: Keza aynı konumda önünden birisi geçerse de ötüyor.

Jetta bozuk

Çevrimdışı bedo

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Şehiriçi trafiğinde her şeye ötsün isteyen arkadaşlar vites kolunun sağ tarafındaki tuşlardan 1. sırada üzerinde

P harfi ve temsili radyo dalgası olan düğmeye basın. Altta P harfi ve direksiyon simidi logosuna basarsanız da park asistanı devreye giriyor. Ben ön tarafa doğru sensör ile yanaşmam gerektiğinde düğmeye basıyorum ve park sensörlerini devreye alıyorum. Otomatik olsa iyi olur muydu, elbette olurdu ama bu işi nasıl otomatik hale getirebilirler orası bence zor. Zira İstanbul gibi bazen tampon tampona seyahat edilen, bazen daracık yerlerden geçilen bir şehirde sensörlerin otomatik olup da sürekli devreye girmesi sanırım sinir bozucu olurdu. Ki Skoda da bu konuda web sitesinde yukarıda fotoğrafını eklediğim düğme ile ilgili şu ifadeyi kullanmış ; "Park sensörünün sesli uyarılarının kapatılması, yoğun şehir içi trafiğinde kullanışlı olabilir."

Saygılarımla..

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Otomatik olması bence çok anlamlı değil bazı insanlar için rahatsız edici de olabiliir dur kalk trafiğinde. Sonuçta PDC açıldığında Bolero Columbus'ta sensör ekranı geliyor o sırada radyodan birşeyler karıştırmak isteseniz bekleyeceksiniz.

Düğmeyi kullananlar için tavsiyem park sensörünün otomatik olarak kendi kendini kapattığı (geri vites akabinde birinci viteste belirli bir hıza kadar açık kalıyor)  25 km'ye kadar VCDS ya da VAS ile programlatabilirsiniz.

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şöyle diyeyim aracı çalıştırdım 1 Vitese taktım önde bir duvar var oraya yanaşınca park sensörü ekranda göstermiyor ama geri vitese takıp tekrar 1. vitese takınca ön park sensörü aktif hala geliyor. Dediğiniz gibi o zaman ilk öne yanaşılacak ise düğmeden aktif etmek gerekiyor bu bilgiyi yeni öğrendim teşekkür ediyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;446145
Jetta bozuk
O zaman Peugeot ile A5 de bozuk.:kiki:

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı bedo

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurdemirel;446166
Şöyle diyeyim aracı çalıştırdım 1 Vitese taktım önde bir duvar var oraya yanaşınca park sensörü ekranda göstermiyor ama geri vitese takıp tekrar 1. vitese takınca ön park sensörü aktif hala geliyor. Dediğiniz gibi o zaman ilk öne yanaşılacak ise düğmeden aktif etmek gerekiyor bu bilgiyi yeni öğrendim teşekkür ediyorum.

Uğur Bey, aslında aracı geri vitese alıp tekrar 1. vitese almak ile sağda birinci sıradaki park sensörü düğmesine basmak arasında oluşan etki açısından hiç bir fark yok. Skoda olur olmaz herşeye ötmesin araç diye ön ayarlı olarak park sensörünü kapalı tutuyor. Bu özelliğin otomatik olarak devreye girdiği tek an aracı geri vitese taktığınız an. İleri doğru gittiğiniz durumlarda araç sizin yanaşma manevrası mı yoksa yoğun trafikte mi olduğunuzu bilemeyeceği için sensörler kapalı duruyor. İsterseniz o tuşa basıp istediğiniz anda park sensörlerini açabilirsiniz. İleride eminim ki bu işleri de otomatik hale getirip yoğun trafikte mi yoksa öne yanaşma manevrasında mı olduğumuzu bilerek ona göre sensörleri açıp kapatan sistemler geliştirecektir mühendisler, o güne kadar öne yanaşırken ihtiyaç olduğunda Skoda Superb ile düğmeye biz basacağız :gaz:

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Anladım tekrar teşekkür ediyorum cevaplar için.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;446144

Bir problem vardır abi,ya da sensörler orinal değildir serviste takılmıştır sonradan. Normal değil çünkü,Vw gurubunda sistem dediğim gibi çalışır,geri vitese takarsan sistem devreye girer ve yanaşana kadar ön arka olarak çalışır. Diğer türlü düğmeye basmadan çalışmaz...

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Otomatik olması bence çok anlamlı değil bazı insanlar için rahatsız edici de olabiliir dur kalk trafiğinde. Sonuçta PDC açıldığında Bolero Columbus'ta sensör ekranı geliyor o sırada radyodan birşeyler karıştırmak isteseniz bekleyeceksiniz. Dikkat ederseniz herhangi bir park pozisyonuna genellikle 1 viteste pek de girilmez.

Düğmeyi kullananlar için tavsiyem park sensörünün otomatik olarak kendi kendini kapattığı (geri vites akabinde birinci viteste belirli bir hıza kadar açık kalıyor)  25 km'ye kadar VCDS ya da VAS ile programlatabilirsiniz.