škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

dsg kavrama problemi...

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.birkerede.com
bir süredir aracım şehir içi trafiğinde 1. vites den 2.vitese geçişlerde araçta bariz bir titreme yapmaya başlamıştı. az önce yetkili servise götürdüm ve klasik çözüm önerisi kavrama değişmesi gerektiği . tüm bakımları serviste yaptırdığımdan dolayı iyi niyet garantisinden yaptırmayı deneyecekler... bakalım ne olacak.
bu sorunla karşılaşanlarınız var mı?

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tahmin ediyorumki aracınız 2010-2011 veya 2011-2012 model aralığındadır. Bu DSG kavrama problemi Skoda ve Vw'in en can yakıcı problemidir. Skoda'da 2010-2012 model aralığındaki Yeti ve Octavia a5 lerde kroniktir. O yıl aralığındaki octi ve yetilerin %85 küsüründe DSG şanzımanında bu problem var. Peki kavramaya hiç güncelleme yapıldı mı?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: alperen;446525
...kavramaya hiç güncelleme yapıldı mı?
Kavrama mekanik bir aparat. Güncelleme yapılamaz. Güncelleme, şanzımanın hangi devir ve yük konumunda hangi vitese geçeceğine, ...vs. karar veren beynine yapılıyor. Eğer kavramadaki balataların ömrü dolmuşsa, güncelleme değil upgrade de yapılsa faydası olmuyor.:wnk:

Yarım debriyaj konumunda sık kalıyorsa DSG şanzıman (bol dur-kalklı ortam gibi), maalesef kavramalar bir müddet sonra titremelerle ömrünü doldurduğunu belli ediyor.

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alperen;446525
Tahmin ediyorumki aracınız 2010-2011 veya 2011-2012 model aralığındadır. Bu DSG kavrama problemi Skoda ve Vw'in en can yakıcı problemidir. Skoda'da 2010-2012 model aralığındaki Yeti ve Octavia a5 lerde kroniktir. O yıl aralığındaki octi ve yetilerin %85 küsüründe DSG şanzımanında bu problem var. Peki kavramaya hiç güncelleme yapıldı mı?

2011 şubat trafige çıkışlı aracım.
güncellemeden sonra problem başladı zaten :(

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
peki sizce iyi niyet vb. ne olursa olsun kavrama değişimini yaptırayımmı.
yaptırırken şanzımanın sökülmesi ya da vb. sıkıntı açacak başka durumlara neden olur mu ya da aracı satarken değişim olması kötümü olur..

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence araci satarkeni dusunmektense simdiyi dusunmek daha mantikli... sorunsuz kullanmak bence ilk tercih sebebidir...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drscapula;446566
peki sizce iyi niyet vb. ne olursa olsun kavrama değişimini yaptırayımmı.
yaptırırken şanzımanın sökülmesi ya da vb. sıkıntı açacak başka durumlara neden olur mu ya da aracı satarken değişim olması kötümü olur..

Ben 3.yıl/78.000km deyken iyi niyet garantisinden kavrama değişimi yaptırdım.
Değişimde sıkıntı yaşatacak bir durum yok. Değişimin olması avantaj. Maliyeti 2.200+kdv + işçilik olan bir parçayı %80 yararlanıp, %20 ödeseniz 600TL_700 TL ye yenilemiş olacaksınız..

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim şanzıman güncellemesi yeni yapıldı iş emri açarken sistemde yapılmamış diye göründü ve yaptılar hatta arka armanız da degişmemiş isterseniz değişelim dediler onuda ücretsiz değiştiler aracım 2010 Agustos çıkışlı 2011 model ve ben güncelemeden sonra şanzımanın rahatladığını şıkırtıların azaldığın farkettim hatta 1 den 2 ye daha geç geçer oldu ve bayılmalar ortadan kalktı
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muallim45;446592
benim şanzıman güncellemesi yeni yapıldı iş emri açarken sistemde yapılmamış diye göründü ve yaptılar hatta arka armanız da degişmemiş isterseniz değişelim dediler onuda ücretsiz değiştiler aracım 2010 Agustos çıkışlı 2011 model ve ben güncelemeden sonra şanzımanın rahatladığını şıkırtıların azaldığın farkettim hatta 1 den 2 ye daha geç geçer oldu ve bayılmalar ortadan kalktı

bende de aynı güncellemeden sonra vites geçişlerim ve araç rahatladı ama sadece 10 bin km sürdü sonra tekrar ve daha sarsıntılı bir hal aldı.

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;446590
Ben 3.yıl/78.000km deyken iyi niyet garantisinden kavrama değişimi yaptırdım.
Değişimde sıkıntı yaşatacak bir durum yok. Değişimin olması avantaj. Maliyeti 2.200+kdv + işçilik olan bir parçayı %80 yararlanıp, %20 ödeseniz 600TL_700 TL ye yenilemiş olacaksınız..

değişimde şanzıman sökülmesi vb. ekstra sorun çıkarır diyen ustalar oldu o kafamı karıştırdı + siz ne kadar ödeme yaptınız ve hangi bayii de değişim yapıldı acaba..

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drscapula;446614
bende de aynı güncellemeden sonra vites geçişlerim ve araç rahatladı ama sadece 10 bin km sürdü sonra tekrar ve daha sarsıntılı bir hal aldı.
izmirde gittiğim servisde usta bu işlemi yaparken şöyle bir açıklamada bulundu bu güncelleme aracı kurtarmayacak ancak size daha rahat ve uzun zaman tanıyacak dedi yani bu sıkıntı ortadan kalkmış olmayacak ama sistem rahatlayacak ve bir müddet daha sıkıntısız kullanacaksınız dedi yani dert bakîî...
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drscapula;446615
değişimde şanzıman sökülmesi vb. ekstra sorun çıkarır diyen ustalar oldu o kafamı karıştırdı + siz ne kadar ödeme yaptınız ve hangi bayii de değişim yapıldı acaba..

1 yıl kadar oldu 600 TL ödedim..
yetkili serviste söküp-takılacak..
sorun çıkar diyen ustaya şaşırdım..
extra sorun çıkmaz da diyelim ki çıktı sorumlusu servis..
Antalya Çağ Skoda da yapıldı..

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;446639
1 yıl kadar oldu 600 TL ödedim..
yetkili serviste söküp-takılacak..
sorun çıkar diyen ustaya şaşırdım..
extra sorun çıkmaz da diyelim ki çıktı sorumlusu servis..
Antalya Çağ Skoda da yapıldı..

en son fiyat 800 dendi ve takılacak parçaya garanti verilmeyeceğini çünkü garantiden yapılıyor dendi . bu ilginç geldi bana bu yüzden daha onay vermedim bayram sonrası tekrar görüşeceğim bakalım ne diyecekler...

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Takilan parcanin otomatikman 1 sene garantisi olmasi gerekli... her yeni parca icin bu gecerlidir.. garantisi olmamasi diye bir durum olamaz...

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ford ve fiat daki uygulama garantiden değişen parça garantisi, araç garantisi bitene kadar, garantisi biten araçlarda parça değişimindeki garanti ford da 2 yıl fiat da 1 yıl skodada ki durumu bilmiyorum garantisi biten araç parça garantisi 1 yıl onu öğrendik.
2020 Karoq 1.6 TDI