škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia TSİ Yazılım Güncellemesi

KRKMZ · 12 · 4260

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KRKMZ

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selamlar,

Bahar ayında bakımı yaptırdığım için sadece kampanya dahilinde ücretsiz check-up'tan yararlanmak için dün servise gittim, oradaki usta Skoda tarafından kendilerine geçtiğimiz hafta eğitimdeyken yeni yazılımdan bahsettiklerini belirtti ve aracımı makineye bağlayarak 1.2 TSİ aracıma yeni yazılımı yükledi. :heyo:

Açıkçası ilk bakışta çekiş gücü ve yakıt sarfiyatı konusunda iyileşme fark ettim. Diğerleri için olup olmadığını sormadım ama TSİ aracı olanlara kampanya devam ediyorken hem gidip ücretsiz check-up tan yararlanmalarını hem de yeni yazılım güncellemesini yaptırmalarını tavsiye ederim.

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgi icin tesekkurler.. bende yarin sordurayim var mi bizim rs ler icin diye...:)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bagajına etiket yapıştırmaları gerekiyor. Varsa etiketteki kodu paylaşır mısın? Etiket yoksa bile serevisten öğrenme şansın olur mu kampanya kodunu?

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;446688
Bagajına etiket yapoıştırmaları gerekiyor. Varsa etiketteki kodu paylaşır mısın? Etiket yoksa bile serevisten öğrenme şansın olur mu kampanya kodunu?

bende etiket yapıştırmadılar soracaktım ama evelcede anlatmıştım belki okumuşsunuzdur bilgisayardan aldıkları iş emri çıktısında zaten sistem kendisi direkt yazıyordu şanzıman güncelemesi yapılacak ve arka bagaj logosu değişecek diye bende sormadım artık birde öle bagaj magaj kurcalanmasını sevmiyen bi adamım çünkü dağıtıp bırakıyolar sinir oluyom e bende de bagajda bırık bıcık maşallah. bag makasından tut bag bıçağı testere kmopresör yetmiyor bide koca alüminyum çanta içi de araç bakım malzemeler i üff bazen ben bile sıkılyom ama elden bişi gelmiyor, ellemicegle bagacımı okaaa
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yetkili servise gittinizde  Hangi marka olursa olsun  periyodik bakım sonrası genellikle yazılım güncellenir  Peugeot - renault-ford ve skoda araclarımın hepsinde her bakımda  yapılıyo benimde

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
güncellemede en tembel fiat çılar adamlar bakmazlar bile sen sorarsan belki gerçi benim işime geliyodu aracım chip liydi hiç değilse o kalkmış olmuyordu
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muallim45;446738
güncellemede en tembel fiat çılar adamlar bakmazlar bile sen sorarsan belki gerçi benim işime geliyodu aracım chip liydi hiç değilse o kalkmış olmuyordu

Motora güncelleme yapıldığında chıp tuning yazılımı silinmez ama  sıfırdan yazılım yüklenmiyo sadece yazılımın  daha bir yeni versiyonu varsa üstüne güncelleniyo  

Yazılım güncelleme  yapılmasının sebebi genellikle aracın verdiği uyarıları silmke için yapılır  bi anda ani frene bastığında  beyinde uyarı olur vs  bir çukura düştüğünde sert bi şekilde uyarı verir  bir araca çarparsın darbe sensörü beyine uyarı gönderir bunları silmelerine yazılım güncelleme deniyo veya  yazılımda daha ileri bir teknolojiye gidildi ise ama yeni bir teknolojiye gidildi ise  yazılım üstüne eklenti yapılıyo  komple format atılmıyo anlıcan  bu tür bir şey yazılım

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yazdıklarınız bildiklerimiz ancak barboros usta chip yaptıktan sonra, hocam yazılım güncellemede chip de sorun olursa tekrar ücretsiz olarak yükleriz demişti bende adamlar zaten güncelleme filan yapmıyolar dediydim. gerçi o pis fio 1.3 chiple bişi veremiyordu bana yetiyi alınca anladım bunuda bizim büyük ayak 1.2 ile fio dan çok çok önde
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: muallim45;446763
yazdıklarınız bildiklerimiz ancak barboros usta chip yaptıktan sonra, hocam yazılım güncellemede chip de sorun olursa tekrar ücretsiz olarak yükleriz demişti bende adamlar zaten güncelleme filan yapmıyolar dediydim. gerçi o pis fio 1.3 chiple bişi veremiyordu bana yetiyi alınca anladım bunuda bizim büyük ayak 1.2 ile fio dan çok çok önde

Hocam TSI ya yazılım mı yaptırdınız?
Yaptırdıysanız;
kime yaptırdınız?
performans ve yakıt tüketimi ile ilgili izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yazılımı yada doğrusunu söyleyelim chip tuning i fio ma yaptırmıştım oda dialogi vites idi ve tabir cazisse kıçı kalmıyordu çok çabuk ikiye attığı için rampalı dönüşlerde mal gibi kalıyordu ona pc tuninğ barboros ustaya yaptırdım araç ciddi farklılık kazandı o kalkışlarda dönüşlerde rampalardaki yığılmalar bitti amaaaa bunları yeti kendi alın teri ile yapıyor bence skodaları ellemeye gerek yok
bu arada şunuda söliim chip genç araçlarda uygulanmalı km fazla yükselmiş olmamalı, bence birde benim fio da 3000 devri geçince acaip duman atıyordu hatta uzun yolda süratli gider 3000 devri çokça geçersem aracın arka kapağı leş gibi siyah duman boyanıyordu sinir oluyordum her yolculuk sonrası jant temizleyici sıkıp temizliyordum başka türlü çıkm ıyordu yada 3000 devri geçmiycen ama şuda var turbo da dumanlı sever işte duman işini barboros ustaya sordum kısarız dedi ama güç de kısılır dedi.
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı KRKMZ

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;446688
Bagajına etiket yapıştırmaları gerekiyor. Varsa etiketteki kodu paylaşır mısın? Etiket yoksa bile serevisten öğrenme şansın olur mu kampanya kodunu?

İrfan abi bagajıma etiket yapıştırmadılar ama servisten öğrenmeye çalışırım. 1 hafta önce söylediler eğitimdeyken dedi usta, bakalım sistemde görünüyor mu dedi sonra baktı, benimki eski yazılım olarak görünüyordu, yenisini yüklediler, yani güncelleme oldu.

Kodu öğrenirsem hemen paylaşırım ;)

Bu arada güncelleme sadece hata silmek için olduğunu düşünenlere şu kadar söyliyeyim bundan önceki yazılım güncellemede (ki yaklaşık 7-8 ay önceydi) aracımın 1. ve 2. viteslerdeki devirlerde motor sesi inanılmaz güzel hale geldi, sanki devir ve motor konusunda eskiden alamadığım turbo sesi  ve gücü kazandı araba, ayrıca yakıt daha ekonomik hale geldi. Sadece hata kodu silmek değil, onu yazılım güncellemeden de siliyorlar, bu dediğim bizler arabaları güle oynaya sürerken, mühendisler varolan mekanik düzende nasıl daha ekonomik ve güçlü sürüşün yapılabileceği konusunda kafa yoruyorlar, bunu sadece hata kodu silmek olarak düşünmek son derece basit düşünmektir :dede:

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hata kodu silme, araç arıza tespit adıyla da bilinen cihazlar ile yapılır bunlar markanın verdiği orijinal yazılımlar ile yapılır piyasada özel ustalar ve servisler bu işi sağdan soldan aldıkları çakma yada çalma yazılımlar ile yapar. buda hep geriden gelen yazılımlar dır. güncelleme ise adı belli zaten, var olan orijinal yazılımın üstüne daha iyileştirilmiş, varsa sorunlar, onlardan arındırılmış düzenlenmiş ve araca yansıtma işlemidir. bu işlem markanın temiz kalmasını sağlamak ve müşteri memnuniyeti adına yapılır. ben bu konuda skodayı ve gittiğim servisi iyi gördüm. geçen bayramda kartal oto san.  bir özel serviste bakmışlardı ki çok ciddi bir yerdir bana dedikleri hocam yazılımlarınız hepsi güncel konumda dediler, oysa resmi servis de karşıma şanzıman yazılımını  güncellenmemiş diye çıktı...
bu gibi olayları unutmamak gerek ona göre de davranmak lazım
KRKMZ beye aynen katılıyorum.
2020 Karoq 1.6 TDI