škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI yakıt durumu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar

Eski aracımda sürekli shell fulsave disel alıyordum, yakıt tasarrufu yaptığını bariz görüyordum, superbi aldığım ilk gün mazot almaya gittiğimde petrol ofisi denk geldi ve pompacının tavsiyesi ile vmax disel ile depoyu doldurduk. Daha henüz yol bilgisayarı vb tam bilemediğimden o zaman km ile deponun eş zamanlı resmini çekmiştim depo doluydu ve aracın kmsi 13462 di. Daha sonra deponun bittiği ilk gün yani ışığın yandığı anda km ye baktım ve 14222 di.
Hesapladığımda 760 km gidebilmişim tam dolu depo ile. Tabi aracı yeni aldığım için çeşitli denemeler hızlanma fren yaptım ve sürekli şehir içinde dur kalkta. Sizde normal mi bu durum? Şuanda shell fullsave aldım yeniden anlık değerlerde çok daha ekonomik gözüküyor bakalım ne olacak.

Çevrimdışı rertaret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araç ortalama tüketimi hesapliyor zaten. Isik yandigi anda en fazla 50 lt alır.  6.5 lt/100 km gibi birsey yapiyor. Anlattığınız şehir içi şartlarda bence normal.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Shell fullsave ile 100 liralık mazot ile 370 km gittim şehir içinde. Kaç litre oldu hatırlamıyorum ama 100 liralık aldım 20.10.2013 tarihinde mazot fiyatı ile.

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sinful;448585
Shell fullsave ile 100 liralık mazot ile 370 km gittim şehir içinde. Kaç litre oldu hatırlamıyorum ama 100 liralık aldım 20.10.2013 tarihinde mazot fiyatı ile.
fullsave kullanabiliyormuyuz
ben kalitesiz yakıt diye heğp çekiniyorum
performansı etkiliyor mu?

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir gün aklıma geldi evden çıkarken değerleri sıfırlayıp test edeyim dedim gittiğim güzergah evden şehir içine git gel 4 km en fazla, gidip gelene kadar toplamda 6 tümsek var; işte yakıt değeri ve ortalama hız. Bence biraz fazla yakıyor şehir içinde .

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;448597
Soğuk motor, yakıt normal..

Haklısın abi de gene de araç 5 ileri olmanın dezavantajını yaşıyor. Kesinlikle yazılım veya chip gerekiyor veya en kötü yeni Superb almak lazım :D

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurdemirel;448604
Haklısın abi de gene de araç 5 ileri olmanın dezavantajını yaşıyor. Kesinlikle yazılım veya chip gerekiyor veya en kötü yeni Superb almak lazım :D

Yok dostum anlık değerlere veya ort. a göre karar verme hemen. Bende senin gibi düşünüyordum aldığım yakıt ile gittiğim km yi hesaplayınca durum farklı. Yol bilgisayarındaki verilen belirli bir km yol yaptıktan sonra tam verimli gösteriyor.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chook;448586
fullsave kullanabiliyormuyuz
ben kalitesiz yakıt diye heğp çekiniyorum
performansı etkiliyor mu?

Tabiki kullanabiliyoruz motorun ömrünü uzatıyor ve daha ekonomik ben baya araştırdım merak etmeyin. Ben yıllardır eski dizel arabamdada fullsave kullandım ve çok yararını gördüm. Performansı çok ufak etkiliyor fakat ekonomi olarak büyük avantaj sağlıyor.

Çevrimdışı zulashi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
7,9 biraz fazla gibi geldi bana. Arabayı benim hanım kullanıyor çoğu zaman ve sürekli ankarada sıkışık trafikte 7,4'ün üzerine çıkaramadı. Ben kullandığımda araç 6 - 6,5 litre şehir içi yakıyor. Bu değerler bu cüsse için normal bence.

Shell'in yakıtlarını denemedim ama dizel motoru korumak için şehirlerararası yollardan yakıt almamaya çalışıyorum. Shell - opet fark etmiyor benim için. şehirlerarası yollardaki istasyonlarda birtakım alicengiz oyunları oluyor. Çekişte farklılık, motor sesinin artması gibi durumlarla karşılaşılıyor. Buna dikkat edilirse motorları korumak çok daha kolay olur diye düşünüyorum.

Bu arada yazılım diyen arkadaşlar serviste yapılan yazılımı mı kast ediyor? Yoksa orjinalin dışında bir yazılım yüklemesi mi yaptırıyorlar?

Çevrimdışı acarbaran

• amiralgemisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.5 tonluk arabadan ne bekliyorsunuz aslan besleyen yemine katlanır :)

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: acarbaran;448881
1.5 tonluk arabadan ne bekliyorsunuz aslan besleyen yemine katlanır :)

Bu laf cuk diye oturuyor bizim araçlar için :)

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bende yakıt konusunda mı neden anlayamadım opetten yakıt aldım ama arabanın çekişi bariz derecede düştü opet kaliteli diye aldık ama sonuç pek iç açıçı değil bulunduğum ilde Opet harici 3 alternatifim var. 1 . Petrol Ofisi 2. Aytemiz 3. Lukoil hangisini önerirsiniz?

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Lukoil'in yakıtını kullanan herkes yakıtın ince oluşundan yakınıyor bariz bir şekilde menzili düşürüyor. Örneğin kuzenin arabası 1 depo ile şehir içi 800 km yol gidiyor lukoilden alınca 600-650 ye kadar düşüyor bu değer. Biz yaklaşık 10 senedir Petrol ofisinden alıyoruz hiç bir sıkıntı olmadan kullandık.