škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dizel araç sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek.

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor.

Fakat artık öyle hesaplanmayacak. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında çarpıcı bir detay yer aldı. Bakanlık, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni bir standart getirmeyi teklif etti. Kriter, "Kirlettiğin kadar öde"…

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Detay: Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin. Üçünsü sırada ise LPG yer alıyor...

Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlar için durum çok daha vahim. Çünkü bir arabadan çok kömür sobası gibi etrafı sise dumana boğuyorlar.

Detay 2: Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Mesela aracınız dizel yakan bir jip ise, benzin tüketen jip'lerden daha fazla verginiz olacak, bu durum dizelin avantajını azaltacak.

Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sistemi nasıl oturtacaklar çok merak ediyorum.Aynı aracın sıfırı ile 300 bin km olanı aynı CO2 salınım değerlerine sahip değiller bunu nasıl eşitleyecekler?Yada aynı aracın benzinlisi ile sonrada lpg takılmış olanıda aynı CO2 değerine sahip değiller.Bu bizde biraz zor oturur gibime geliyor.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Bissürü söylenti çıkar bu şekilde ama daha hiç bir hazırlık yapılmadığını düşünüyorum.

Dizelle ilgili olumsuz haberlere de bi yandan seviniyorum, belki 10 bin lira fark istemekten vazgeçerler artık.

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yıllardır avrupada uygulananıyor... bence bunun için geç bile kalındı... düzgün yaparlar ise bence çok güzel olacak..

Hatta Londra'nın merkezine emisyon oranı belli değerlerden yüksek olan araçlar giremiyor... bunun İstanbul'da olduğunu düşünsenize.. :D trafik ne rahatlar... :D

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;448287
Bissürü söylenti çıkar bu şekilde ama daha hiç bir hazırlık yapılmadığını düşünüyorum.

Dizelle ilgili olumsuz haberlere de bi yandan seviniyorum, belki 10 bin lira fark istemekten vazgeçerler artık.

dizelle ilgili olumsuz haber duymadım tam aksine dizel araçlar her daim karlıdır bu ülkede alırken pahalı olsa bile satarken de koruyor dengeyi.

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
skoda'nın sitesinde 1.6 tdi manuel vitesli aracın co2 emisyon oranı 99 g/km, 1.2 TSI ın 114g/km. Nasıl dizel araba dezavantajlı olacak anlamadım?

fabialife

• Ziyaretçi
yeni nesil DPF li dizellerin carbon salınımı benzinlilerden daha düşük.
bu kural ancak eski nesil dizeller için geçerli

Çevrimdışı demirhan

• Elegance Hastası
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: simurgson;448298
skoda'nın sitesinde 1.6 tdi manuel vitesli aracın co2 emisyon oranı 99 g/km, 1.2 TSI ın 114g/km. Nasıl dizel araba dezavantajlı olacak anlamadım?

Bende onu diyecektim dizel araçların CO2 salınımı daha az bugün gazete de okudum haberi ama haberi yazan kişi neyin ne olduğunu bilmeden yazmış gelişi güzel yani.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Laf olsun diye yazılmış bi haber.

@fenomen : Hocam, bir de benzin motorin fiyatları eşitlenecek söylentisi var ya. yakıt pahalanıp, vergisi artarsa gibisinden olumsuz senaryolar var şimdi. Bi yandan seviniyorum çünkü distribütörlerin yaptığı düpedüz fırsatçılık. Dizel motor maliyeti arge dahil o kadar fazla olamaz benzinliden. Hadi turbo vs desek artık benzinlilerde de var turbo. Tamamen çakallık distribütörlerin yaptıkları.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende pek işleyeceğini sanmıyorum.Diğer bakındığım bir forumdada açılmış.Benim eski anam babam usulü pd 1.9 un co2 salınımı 143 iken 1.6 mpininki 176 gr.Eğer mesele sadece co2 salınımıysa zaten dizel arabaların vergileri düşer.Benim euro 4 motora da vergi indirimi gelir o zaman.
Şuanki sistem mantıksız çevreyle ilişkilendirmelleri lazım ama nasıl olacak bilemem.Çünkü devleti ne ilgilendirir benimn arabamın motorunun süt şişesi veya kola şişesi kadar olduğu.Bakması gereken egzozdan çıkan gazlar.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;448328
Bende pek işleyeceğini sanmıyorum.Diğer bakındığım bir forumdada açılmış.Benim eski anam babam usulü pd 1.9 un co2 salınımı 143 iken 1.6 mpininki 176 gr.Eğer mesele sadece co2 salınımıysa zaten dizel arabaların vergileri düşer.Benim euro 4 motora da vergi indirimi gelir o zaman.
Şuanki sistem mantıksız çevreyle ilişkilendirmelleri lazım ama nasıl olacak bilemem.Çünkü devleti ne ilgilendirir benimn arabamın motorunun süt şişesi veya kola şişesi kadar olduğu.Bakması gereken egzozdan çıkan gazlar.

zaten tartışılan mevzuda tam da bu ama nasıl olacağı kafa karışıklığı :confused::confused:

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk alındığında fabrika değerlerine göre, daha sonra Tüvtürk'te çıkan değerlere göre falan mı yapacaklar acaba? O zaman kan çıkar bakım istasyonlarında benim araçtan bu kadar gaz çıkamaz diye :)

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;448350
İlk alındığında fabrika değerlerine göre, daha sonra Tüvtürk'te çıkan değerlere göre falan mı yapacaklar acaba? O zaman kan çıkar bakım istasyonlarında benim araçtan bu kadar gaz çıkamaz diye :)

Egzoza tülbent baglarız:D
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yapmayı kafaya koydularsa yaparlar. egzos ölçümünde alınan değerlere bişeyle çarparlar yaşına başına bölerler sabit bi katsayı icat edip bunla çarparlar motor hacmine endeksleyip sonuç elde ederler. hallicede bi vergi bulurlar