škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia Direksiyon hidroliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İyi günler Arkadaşlar
Geçenlerde özel serviste aracı kontrol ederken direksiyon hidrolik yağının eksik olduğunu farkettik. neyse iyi o zaman ekliyelim dedim.
Bu arada direksiyon pompası TRW
Gitti getirdiği şişe üzerinde ATF Dexron II otomatik şanzuman yağı yazıyordu. dedim bunun olduğundan emin misin direksiyon hidroliğinde kullanılabilir diye bir ibare yok. yok abi biz hep bundan koyuyoruz dedi iyi tmm o zaman dedim. neyse ekledi biraz.
yanlız internette yaptığım araştırmalarda bu yağın kullanılmaması gerektiği aksi halde direksiyon kutusundaki keçeleri uzun vadede patlatabileceği söyleniyor. Neyse gittim Gerekli Hidroliği buldum.(febi bilstein 6162)
Ama sorun şurda. Şimdi bunun hidrolik yağı nasıl değişicek.
Herhangi bir fikri olan varsa ve yardımcı olabilirse sevinirm.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vakumlu bir cihazla yapılabileceğini zannediyorum.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ah bu usta görünümlü araç düşmanları.  bende maximum 3,25 lt yağ konulması gereken araca ustanın maharetiyle 4,25 lt koymuştuk sonrasında büyük bir enjektörle fazla yağı çekmek zorunda kaldım.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;449198
ah bu usta görünümlü araç düşmanları.  bende maximum 3,25 lt yağ konulması gereken araca ustanın maharetiyle 4,25 lt koymuştuk sonrasında büyük bir enjektörle fazla yağı çekmek zorunda kaldım.

O fazladan doldurulan 1 lt. yağ taşmadı mı yav?:tmr:

Çevrimdışı melihgnc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
paşam enjektörle çekecen artık. allah bizi usta kılıklı maymunlardan korusun. sırf Kırıkkale de usta bulamadığımdan 110 km yapıp ankaraya gidiyorum özel servisie. hem servis pahalı hemde yolu uzun ama araç emin ellerde. Kırıkkale de yok fabia ustası. adam sökerken öğreniyor resmen aracı..

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sayede bizim arabalar da deneme tahtası oluyor :lol:

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Denedim fakat en fazla yarım litre falan çekebildim ama içeride daha yarım litre yağ olması lazım:
Artık aracın internetten service manuelini buldup ordan kontrol ediyorum doğru mu yapıyor bunlar diye.
Ben mi ustayım bunlar mı anlamadım.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2013, 21:02:23 Gönderen: lestat »

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;449201
O fazladan doldurulan 1 lt. yağ taşmadı mı yav?:tmr:

motoru fazla zorlamadan çok kısa bir süre bindim daha sonra yağ ölçtüğümde maximum sınırın 1.5- 2 cm yukarısında olduğunu görünce kontrol çubuğuna serum hortumu sokup fazla yağı çekip aldım.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu nasıl bir zihniyettir anlayamıyorum!!!! Arabayı yapan adam yağ kabına bir çentik atıp "Buraya kadar dolduracaksın" demiş, elbet bir bildiği var. Daha fazlasını niye doldurursun kardeşim!!? Gidersin lastikçiye, o da başka bir komedi. Basar ufacık arabanın lastiğine 36 havayı.. Kamyon mu bu yahu!!? Yapma etme dersin; "Bi şey olmaz abi, biz her arabaya 36 hava basıyoruz." Lastik taktırırsın; tork anahtarı kullanmak filan hak getire.. Daya havalı tabancayı, sık sıkabildiğin kadar!!!!

Ya ne diyeyim arkadaşlar, Allah'a emanetiz işte :tpn:..

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Önceki mesajımda lastik ve tekerlekten bahsetmişken tüm forum üyesi arkadaşlara bir hatırlatmada bulunayım:

Arabanızı servisten, lastikçiden, rotçudan filan aldıktan sonra bijonlarınızın kafi miktarda sıkılıp sıkılmadığını mutlaka ama mutlaka kontrol edin!

Bakım sonrası servisten aldığım arabamdaki bijonlardan bazılarının hiç sıkılmadıklarını (müşteri kabulde çalışan kızlara sıktırmış olabilirler :lol:)  görmüş biri olarak söylüyorum bunu. Ve maalesef 2-3 kez başıma geldi.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arabasını rot balansa soktuktan sonra yolda tekeri çıkıp takla atan bir adamın haberi vardı 2-3 ay önce

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Neyse ki sorun çözüldü arkadaşlar
dün aracı başka bir özel servise götürdüm. yıllık bakımları gelmişti zaten
-direksiyon yağını pompadaki hortumları sökerek komple boşalttılar.
-pompa hortumlarını bağlayıp pompaya orjinal sıvıyı doküp çalıştırdılar.
-daha sonra tekrar aynı şekilde içindeki sıvıyı boşaltıp yeni hidrolik koydular.
Ustanın işgüzarlığı bana 2lt hidrolik 50tl + işçiliğe patladı.