škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Tdı dsg ilk yakıtlar..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dissector

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Torku artırmanın DSG için iyi olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı azat celik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dissector;452930
Torku artırmanın DSG için iyi olduğunu düşünmüyorum.

Manuel olarak kullanmadikca sıkıntı yok vites attirma görevini dsgye bırakın yeter:skn:

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu yakıt konusunda ben de biraz takıntılıydım ilk zamanlar. benim arabanın jantı 17 ve ebatları 225/45/17 yani fabrika çıkşından 20 mm kalın. bu da yaklaşık % 10 yapıyor ki benim fabrika verilerine ulaşmam hemen hemen imkansız.
şehirler arasında ise deneme fırsatım çok oldu. şöyle 110 la filan güzel güzel giderseniz 4 lt yi görürsünüz. ben 4.2 gördüm (375 km yolda) ankaradan giderken daha az yakıyor gelirken tırmandıkça artıyor.
şehiriçinde ben de kısa mesafe kullanıyorum ve benim de 7 lt gibi bir tüketim var (kış lastikleri ve soğuk etkisi çok büyük) ama artık çok da dert etmiyorum çünkü sonuçta ne tarz kullanırsanız ona göre tüketiyor meret. yani kastırırsanız 10 lt de olur. ne kadar ekmek o kadar pilav hesabı.
internet ortamında da benim arabam 3,5 yakıyor süper aman yarabbi diyenlere de itibar etmeyin bence. millet ya matematik bilmiyor ya da 70 km hızı geçmiyor ve hep düzde kullanıyor. yok öyle bir dünya.
özetle kısa mesafe çok yakar, uzun mesafe sakin kullanımda 4-5 lt yakar.
uzun mesafede 3,8 bile görürsünüz bu araçla.
selamlar.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;453582
bu yakıt konusunda ben de biraz takıntılıydım ilk zamanlar. benim arabanın jantı 17 ve ebatları 225/45/17 yani fabrika çıkşından 20 mm kalın. bu da yaklaşık % 10 yapıyor ki benim fabrika verilerine ulaşmam hemen hemen imkansız.
şehirler arasında ise deneme fırsatım çok oldu. şöyle 110 la filan güzel güzel giderseniz 4 lt yi görürsünüz. ben 4.2 gördüm (375 km yolda) ankaradan giderken daha az yakıyor gelirken tırmandıkça artıyor.
şehiriçinde ben de kısa mesafe kullanıyorum ve benim de 7 lt gibi bir tüketim var (kış lastikleri ve soğuk etkisi çok büyük) ama artık çok da dert etmiyorum çünkü sonuçta ne tarz kullanırsanız ona göre tüketiyor meret. yani kastırırsanız 10 lt de olur. ne kadar ekmek o kadar pilav hesabı.
internet ortamında da benim arabam 3,5 yakıyor süper aman yarabbi diyenlere de itibar etmeyin bence. millet ya matematik bilmiyor ya da 70 km hızı geçmiyor ve hep düzde kullanıyor. yok öyle bir dünya.
selamlar.

3,5 diyenlere inanmayın demişsiniz ama ben aracımla(tdi dsg elegance 16' jant) 90 km sabit hızla Rize-Trabzon arası 3 kişi + kışlık lastiklerle 3,5 lt ortalamayı gördüm. Resimlerden de görebilirsiniz. Son 5 km Trabzon şehiriçine girdiğimden ort 3.6 görünüyor. Ortalama hızımda yol üzerinde ki ışıklardan dolayı 78 km.
http://imageshack.us/a/img545/8270/o1t8.jpg
2. resim ise tamamen Trabzon şehiriçi ortalamamdır. Tabi hava durumu Ankara kadar sert değil.
http://imageshack.us/a/img545/8270/o1t8.jpg

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;453582
selamlar.

Forumda mesajlarıma bakarsanız bir sürü fotoğraflı tüketim değerlerim var 4 litrenin altında. Matematiği biz bilmiyoruz madem araçlarımızda mı bilmiyor ?

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sevgili genious61 ve Esariipek,
benim yazdığım mesajı dikkatli okursanız zaten "internet ortamında da benim arabam 3,5 yakıyor süper aman yarabbi diyenlere de itibar etmeyin bence. millet ya matematik bilmiyor ya da 70 km hızı geçmiyor ve hep düzde kullanıyor. yok öyle bir dünya." demişim. bu tür forumlarda hep gerginlik doğru okumamaktan veya hemen üzerine alınmaktan kaynaklanıyor.
öncelikle sevgili genious61, resimleri koymuşsunuz. gördüğüm kadarıyla 57 dakika ortalama 78 km hızla kullanmışsınız ve Trabzonda. ifadenize göre de 90 la gitmişsiniz. Trabzon'u bilmem, yokuş mudur, düz müdür? düz yolda yapılabilir, mümkündür. bir de araç kaç binde?
sevgili Esariipek, Ankara'da nerde kullanıyorsunuz aracı bilmiyorum ama belli ki uzun yol yapıyorsunuz. ben Ankara içinde 4 lt yakamışken Batıkent'e bir giriyorum eve gidene kadar 4,5 oluyor yokuşlar yüzünden. ayrıca sizin araç kaç binde?
benim araç 8 bine gelmek üzere belki de ondandır. belki ilk bakımdan sonra iyice düşer bilemiyorum ama ben deneyimlerimi yazdım ve ilk zamanlar yakıt konusuna o kadar takıldım ki sürekli anlık tüketimi izliyordum ekrandan.
son olarak o kadar şey yazmışım neden sondaki tespite takıldınız anlamış değilim.
sevgiler, saygılar.

Çevrimdışı kagan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;454146
benim yazdığım mesajı dikkatli okursanız zaten "internet ortamında da benim arabam 3,5 yakıyor süper aman yarabbi diyenlere de itibar etmeyin bence. millet ya matematik bilmiyor ya da 70 km hızı geçmiyor ve hep düzde kullanıyor. yok öyle bir dünya." demişim. bu tür forumlarda hep gerginlik doğru okumamaktan veya hemen üzerine alınmaktan kaynaklanıyor.
öncelikle sevgili genious61, resimleri koymuşsunuz. gördüğüm kadarıyla 57 dakika ortalama 78 km hızla kullanmışsınız ve Trabzonda. ifadenize göre de 90 la gitmişsiniz. Trabzon'u bilmem, yokuş mudur, düz müdür? düz yolda yapılabilir, mümkündür. bir de araç kaç binde?
sevgili Esariipek, Ankara'da nerde kullanıyorsunuz aracı bilmiyorum ama belli ki uzun yol yapıyorsunuz. ben Ankara içinde 4 lt yakamışken Batıkent'e bir giriyorum eve gidene kadar 4,5 oluyor yokuşlar yüzünden. ayrıca sizin araç kaç binde?
benim araç 8 bine gelmek üzere belki de ondandır. belki ilk bakımdan sonra iyice düşer bilemiyorum ama ben deneyimlerimi yazdım ve ilk zamanlar yakıt konusuna o kadar takıldım ki sürekli anlık tüketimi izliyordum ekrandan.
son olarak o kadar şey yazmışım neden sondaki tespite takıldınız anlamış değilim.
sevgiler, saygılar.

Dert etme bende btknttym , passat tdi var 10 bin olmak uzere ve yakit konusunda 3.5 falan s.ici dur kalk ile olmaz, olamaz ;)

Genelde kisamesafe binerim , genel ort 6.7 falan, ama etlikten ewime batikente 3.1 lt ile gelmisligim vardir ;)

Uzun yoldada ort 90 ile yani 100 110 la gittim, izmirden ankaraya 4.7 yakti 4 kisi klima acik bagaj full ;)

Pazar batikent - ulus - dikmen - batikent yaptim trafikte vardi , ayagimi hic esirgemedim surekli 2500-3500 arasi surdum 5.5 ort cikti.

Ve yol bilg bakinca daha fazla yakiyor surus zevki kalmiyor ;)

Çevrimdışı e-happy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azat celik;452913
Tabikide ama henüz aracın beyni kırılmadı yazılım yükleyerek beygirleri arttırır Torku yukseltirim daha seri daha az yakan bi arac..:gaz:

Bu araçlara artık yazılım yapılabiliyor. Ben henüz yeni aldığım için biraz daha beklemek istiyorum. ama fazla dayanamam sanırım yakında chip yaptırırım. DSG olanları 105->143-143hp, manuel olanlar 105->150-160hp aralığına çıkartılıyor. DSG max tork dayanımından dolayı doğal olarak daha az arttırılabiliyor.

Çevrimdışı azat celik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: e-happy;456422
Bu araçlara artık yazılım yapılabiliyor. Ben henüz yeni aldığım için biraz daha beklemek istiyorum. ama fazla dayanamam sanırım yakında chip yaptırırım. DSG olanları 105->143-143hp, manuel olanlar 105->150-160hp aralığına çıkartılıyor. DSG max tork dayanımından dolayı doğal olarak daha az arttırılabiliyor.

Hayırlı işler o zaman ;)

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;454146
sevgiler, saygılar.
Aracım 7800 km'de. Yazdığım mesajda ilk resim; https://imageshack.com/i/f5o1t8j Rize-Trabzon arası 90 km/h sabit hızdaki 75 km boyunca ortalama tüketimimdir. Son 5 km Trabzon şehir içine girilmiştir. 2. resim tamamen şehir içi demişim. Ama yanlışlıkla ilk resmi kopyalamışım. Aslı bu olacaktı. https://imageshack.com/i/gh2cbnj Burada da 6,1 lt ortalama yakıtım görünüyor. Ancak son 2 depodur tamamı şehir içi kullanımı yol bilgisayarı 6,1 lt göstermesine rağmen pompada gerçek yakıt tüketimim 6,9 lt çıktı. Bu normal midir bilemiyorum ama fark bana fazla geldi.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: genious61;456469
Aracım 7800 km'de. Yazdığım mesajda ilk resim; https://imageshack.com/i/f5o1t8j Rize-Trabzon arası 90 km/h sabit hızdaki 75 km boyunca ortalama tüketimimdir. Son 5 km Trabzon şehir içine girilmiştir. 2. resim tamamen şehir içi demişim. Ama yanlışlıkla ilk resmi kopyalamışım. Aslı bu olacaktı. https://imageshack.com/i/gh2cbnj Burada da 6,1 lt ortalama yakıtım görünüyor. Ancak son 2 depodur tamamı şehir içi kullanımı yol bilgisayarı 6,1 lt göstermesine rağmen pompada gerçek yakıt tüketimim 6,9 lt çıktı. Bu normal midir bilemiyorum ama fark bana fazla geldi.

pompadaki gerçek yakıt tüketimini nasıl hesapladınız? (aldığınız lt/gittiğiniz yol X 100) formülü mü?

bir de ben bu cumartesi günü (ankarayı bilen kafasında canlandırabilir) cinnah caddesinin ortasından başlayarak-cumhurbaşkanlığı köşkü-kızılay-eskişehir yolu-anadolu bulvarı-istanbul yolu-batıken giriş rotasında yaklaşık 18 km yolda 3,4 Lt gördüm şok oldum açıkçası. keşke hep böyle olsa ama değil. batıkente bi girdik, trafik yokuş derken eve gidene kadar 4,2 oldu :)

Çevrimdışı mehmet_01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ya bu bizim a7 lerin deposu kac litre ben bitik depo ile 47 litre mazotu zar zor aldım bugün istasyona a5 kasa geldi 57 litre aldı ? a7 kasaların depolarını mı kücülttüler adamın arabası manueldi 900 km ye yakın gidiyorum diyor.. ben fulleyince 500 km ancak gidebiliyorum farka bak güya yeni kasalrın yakıtları 3.3 3.8 4.5 gösteriyor ama hikaye... şehir içi kullanım 7.5 8 litre yakıyor. karma dikkatlı kullanımdada 6 6,5 arası

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;456494
pompadaki gerçek yakıt tüketimini nasıl hesapladınız? (aldığınız lt/gittiğiniz yol X 100) formülü mü?

bir de ben bu cumartesi günü (ankarayı bilen kafasında canlandırabilir) cinnah caddesinin ortasından başlayarak-cumhurbaşkanlığı köşkü-kızılay-eskişehir yolu-anadolu bulvarı-istanbul yolu-batıken giriş rotasında yaklaşık 18 km yolda 3,4 Lt gördüm şok oldum açıkçası. keşke hep böyle olsa ama değil. batıkente bi girdik, trafik yokuş derken eve gidene kadar 4,2 oldu :)

Önce depoyu fulledim. Tamamı şehir içi 620 km yaptıktan sonra yakıt lambası yandı. Biraz daha yol yaptım. 682 km'de depoyu tekrar fulledim. 220 tl'ye 47 lt shell nitro aldım. Bu durumda 27 km/h ort hızla 6,9 lt yakıt tüketmişim. Yol bilgisayarında yakıt aldıktan sonra 6,1 lt gösteriyordu. Bu kadar fark fazla gibi. Ancak güzergahım max 8 km sabah gidiş, 8 km akşam dönüş. Bazen daha az mesafede kontak kapatıyorum. Güzergahın %30'u rampa. Araçta 16 jant kış lastiği takılı.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmet_01;456512
ya bu bizim a7 lerin deposu kac litre ben bitik depo ile 47 litre mazotu zar zor aldım bugün istasyona a5 kasa geldi 57 litre aldı ? a7 kasaların depolarını mı kücülttüler adamın arabası manueldi 900 km ye yakın gidiyorum diyor.. ben fulleyince 500 km ancak gidebiliyorum farka bak güya yeni kasalrın yakıtları 3.3 3.8 4.5 gösteriyor ama hikaye... şehir içi kullanım 7.5 8 litre yakıyor. karma dikkatlı kullanımdada 6 6,5 arası
A7'lerin deposu 50 lt. A5'leri bilmiyorum. Sizin araç kaç km'de? A5'in şehir içi 900 km yapması imkansız. Karışık kullanımda dahi zor. Benim aracım 7800 km'de şehir içi 6,9 lt yakıyor. Aynı güzergahta 109'luk 125 bindeki Focusum 7,5-7,7 arası yakıyordu. Bu araç henüz rodajda olmasına rağmen çok yakmıyor. Ama daha az yakmasını beklerdim. İlerleyen km'lerde düşer diye umuyorum.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: genious61;456523
A7'lerin deposu 50 lt. A5'leri bilmiyorum. Sizin araç kaç km'de? A5'in şehir içi 900 km yapması imkansız. Karışık kullanımda dahi zor. Benim aracım 7800 km'de şehir içi 6,9 lt yakıyor. Aynı güzergahta 109'luk 125 bindeki Focusum 7,5-7,7 arası yakıyordu. Bu araç henüz rodajda olmasına rağmen çok yakmıyor. Ama daha az yakmasını beklerdim. İlerleyen km'lerde düşer diye umuyorum.

A5 lerin tüm modellerinin yakıt deposu 55 litreliktir. boğaza kadar( bende yedek depo denilen taşırma kabı yok) 56.5 litre  dizel yakıt alır.

Bende 1.9 TDI  manual vites A5 Combi var ve şehir içi yoğun, dur-kalk trafikte kullanım yapıldığında 680 bilemedin 700 km  yol yapar. Ancak yol açık ve normal akan bir şehir içi trafiğinde de 800-850 km ler görülmektedir.
Şehir dışı  cut off yaparak ise dolu bagaj (200-250 kg) ve dört yolcu ( ortalama 60kg x  4 kişi= 240 kg) ile 4.4 litre yakarak yaz ortası, 1260 kg yol yapılmıştır. Hız ise 70 - 120 km/saat aralığında olup yol Datça- Beylikdüzü-İST arasıdır. Basılan yerde gazlanmış ancak  yokuş aşağı  cut off yapılmıştır. Klimada   gece kapalı gündüz ise 3-4 saat açık yol yapılmıştır.
Ama bir çok yere hız sınırlaması yüzünden( Tekirdağ- İstanbul sahil yol çok az meyilli) 77 km/saat  hız kontrol ünitesiyle devredeyken aracın yüküne göre   3.7 litre/100km ve daha azıyla bile gidilmektedir.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2014, 21:50:06 Gönderen: skodaizm »