škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

fabiama lastik tavsiyesi..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
selam arkadaşlar, 2011 fabia 1,4 kullanıcısıyım. aracımın orjinal lastiklerini değiştirmeyi düşünüyorum ilerleyen günlerde. orjinalleri 195-55-15 bridgestone. bu lastikler bizim fabia için sert olduğunu düşündüğüm için daha yumuşak hamurlu bir lastik almayı ve yanak boyunu büyütmeyi düşünüyorum. kullanma kılavuzundaki uyumlu 2. ebadı yani 185-60-15 almayı düşünüyorum. aracım daha 23binde, lastik dişleri gayet içi ama yol sesi almaya başladı ve fren mesafemin uzadığını hissediyorum.  lastik markası olarak ilk önce starmax veya petlas düşünüyorum. Türk malı olması ve fiyatının daha iyi olması sebebiyle. daha sonra continental, michelin, yokohama, hankook vs markaları araştıracağım. yılda ortalama 8 bin km yapıyorum ve en çok 120 km hızla kullanırım aracımı. bu bilgiler ışığında tavsiyelerinizi beklerim. görüşmek üzere.

Çevrimdışı Ghog

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
fıkrımce. cebını para gıdıklıyorsa lastık al hıc gerek yok bence bas marsa ac kısık ses muzık lastıkte degıl =)

Çevrimdışı yılmazalev

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar iyi akşamlar lastik ebatlarım 195/55/15 bu ölçülere göre kışlık lastik ne marka önerirsiniz. yada bu ebatlar dışında güvenle kullanacağım alternatif ebatlar nelerdir?
teşekkürler

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben 20 gün önce 185/60/15 michelin  energi taktırdım . 4 adet 800 tl ve çok memnunum 45 ve 55 yanaktan daha ucuz ve daha konforlu tavsiye ederim

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
petlas w651 aldım tanesi 145 TL' den. ebatlar 195-55-15.
lastik gayet güzel turanzalardan sonra dünya varmış dedim. turanza çok sert kalıyordu.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
185/60/15 michelin en mantıklı tercih olacaktır diye düşünüyorum.. 55 yanak gerçekten rahatsız edici.. birse sert lastik ise takur tukur gidiyor araç..
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2013, 19:58:29 Gönderen: zaferhan »

Çevrimdışı yılmazalev

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
sanırım 185/60/15 almak en matıklısı fiyat olarak ta uygun. hepinize çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için

Çevrimdışı The_Ghost

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yılmazalev;451826
sanırım 185/60/15 almak en matıklısı fiyat olarak ta uygun. hepinize çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için

bende lastik almayı düşünüyorum fabiama. fakat orjinal lastik ebatlatının fabrikasyon 195/55/15  olmasının muhakkak bir nedeni vardır diye düşünüyorum. ama mevcut lastiklerinden ve 55 yanak olmasından şikayetçiyim. forumda alternatif olarak söylenen 185/60/15 bana da mantıklı geliyor.

marka olarak tavsiyesi olan varmı acaba? malum fabia da asfalt gürültüsü biraz geliyor, tam anlamıyla kesmese bile min. indirmek için.

Çevrimdışı yılmazalev

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kış lastiğinde 185/60/15 daha dar olduğu için zemini daha iyi kavrayacağı söylendi karda ve buzda. Lastikçi bu şekilde söyledi.

Çevrimdışı KRKMZ

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yılmazalev;451330
arkadaşlar iyi akşamlar lastik ebatlarım 195/55/15 bu ölçülere göre kışlık lastik ne marka önerirsiniz. yada bu ebatlar dışında güvenle kullanacağım alternatif ebatlar nelerdir?
teşekkürler

Dostum ben bu linkte incelemesini yazdığım lastikleri almıştım geçtiğimiz kış, geçen gün Ankara trafiğini hazırlıksız hakalayan kar yağışında, etrafta araçlar kar-buzlanma sebebiyle fırfır dönerken, kayarken ben Allah'a şükür hiçbir sıkıntı yaşamadım, tavsiye ederim tüm 195X55X15 ebatta lastik takmak isteyenlere.

İnceleme yazım da burada yer alıyor: http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=23260&highlight=ultragrip+performance

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende Michelin Alpin A4 var,bugün bayağı deneme şansım oldu,hiç bir şekiilde yerinden kıpırdamıyor araç.. Hafif kırık buzlu zeminde ani fren yaptım zınk diye durdu.. O ara Gökçen aradı,bayağı mutlu olmuş,ona Kormoran almıştık o da çok memnun kalmış lastiklerden..

Çevrimdışı Serdono

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ben 195 55 15 evergreen winter aldım. mükemmel performans. karbuz banamısın demedim. fiyatı 125tl

Çevrimdışı ZafB

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende araca Dunlop SP Winter Sport 4D taktım. İlk aracım ve ilk kış lastiğim. Bu nedenle bir hayli araştırdım (Acemi hevesi işte :lol:). Test siteleri, anketler, kullanıcı yorumlar, vs...

İşin üstatları daha iyi bilirler, yanlışım varsa düzeltirler ama EU etiketlerine dikkat etmek lazım. Özellikle yakıt performansında bir hayli fark edebiliyor. Örnek verirsem benim araç Skoda Yeti, lastikler 215/60/16. Yabancı sitelerdeki testlerde iki lastik arasında kaldım. Özellikle 215 iz genişliğinde benim araca uyan en iyi lastik Dunlop Winter 4D idi. Ancak Michelin Alpin A4'de güzel performans sergiliyordu. Özellikle buzlu zeminde. Sonra EU etiketleri dikkatimi çekti. Dunlop 4D "C" Michelin Alpin "E" yazıyordu. Bende araştırdım ve ne kadar yakıt fark edeceğini buldum.

Yukarıdaki resim,  E olan lastikte 7,5 litre/100 km olan tüketimin C lastik ile 7,34'e düşeceğini ve 40.000 km yapılırsa 317 TL kar edileceğini gösteriyor. Yani 1 lastik parasından fazlaca. Demem o ki uygun fiyatlı olsun diye E etiketli lastik almamak lazım. Aradaki farkı yakıt kapatıyor ve aynı lastikte genişlik değiştikçe enerji verimliliği de değişebiliyor. Aynı marka lastiğin 215 iz genişliğine sahip olanı C iken 185 genişlikte  E olabiliyor. Üretici web sayfalarından bakmak lazım. Tanınmış markalar bu değerleri veriyor.

Bu arada bu etiketleme sistemi Avrupa Birliği'nin getirdiği enerji verimliliği etiketleme sistemi. Elektronik eşyalardan herkes biliyordur. (A++ vs.) Lastiklerde A-E arasında değişiyor. Yukarıda verdiğim hesaplama aracını Avrupa Komisyonunun web sayfasından indirebilirsiniz. Link : http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm

Çevrimdışı The_Ghost

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
alternatif olarak söylenen 185/60/15 ölçülerde dün internetten sipariş verdim. uzun araştırmalar sonucu nokian da karar kıldım.  http://www.hepsiburada.com/liste/nokian-185-60-r15-88t-xl-nokian-wr-g2-kis-lastigi-uretim-yili2013/productDetails.aspx?productId=otkmtt441649&categoryId=259720

kullandıktan sonra lastik hakkında fikirlerimi tekrar paylaşıcam
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2013, 01:13:44 Gönderen: The_Ghost »