škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Romy nin yakıtı benide yakıyor :)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı masum106

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
lpg'ye zam bile gelse hemen takılmalı ve italyan bi marka tercih edilmeli ben landirenzo diyorum.

Çevrimdışı FeBash

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 2001uzm;451890
Abicim bu gün yine baktım 50 TL lik benzinle (litresi 4,89 TL)  yine 109 km yaptım sen nasıl yapıp 170 km ye çıkıyosun işin sırrı ne ? Söyle bizde uygulayalım ....

Aracı alalı 16 gün oldu. Aldığımda 11250 Km deydi, bu akşam park ederken baktım 12305 Km olmuş. 1055 Km yol yapmışım, hiç şehir dışına çıkmadım.  Aldığım yakıt fişlerine bakıyorum; 350 TL lik yakıt almışım 16 günde.  350/1055= 0,33 TL ortalama yakıt değeri çıkıyor.  
Yakıt alırken Km'yi sıfırlıyorum ve genelde 50 TL lik yakıt alıyorum. Geçen hafta şehir merkezi ve çevre yolu karışık olmak üzere, trafik aşırı sıkışık değilken 170 KM yaptım. Bu akşam yakıt almaya gittim, 150 Km yapmışım. Benim kullanımımla 50 TL lik benzinle 150 KM den aşağı düşmüyor.

Elimden geldiğince deneyimlerimi paylaşayım;

1- Sürüş stili yakıt sarfiyatını çok etkiliyor. Genelde sakin kullanıyorum ve 80 KM/s hızı geçmiyorum.

2- Kalkışlarda ok gibi yerinden fırlayıp kırmızı ışığı gördüğü halde ayağını gazdan çekmeyenlerden değilim. Ayrıca halk arasında "makasa girmek" olarak tabir edilen saçmalığı da yapmıyorum. Araç sürekli şerit değiştirdiğinde yol durduk yere uzuyor ve ayrıca trafiği de tehlikeye sokmuş oluyor.  

3- Vites geçişlerini 2500-3000 devir aralığında yapmaya çalışıyorum ve aracı mümkün olduğunca 4. ve 5. viteste kullanmaya bakıyorum. Aracı, düşük hızlarda bile, mümkün olan en yüksek viteste kullanmaya gayret ediyorum.  Araç küçük viteslerde daha fazla yakıt tüketiyor.  Yol bilgisayarının anlık tüketim bilgisinin bu konuda çok faydası var.  

4- Trafiğin çok sıkışık olduğu yerlerde harcadığım fazla yakıtı trafiğin daha rahat olduğu yerlerde gaza çok yüklenmeden, 70 i geçtikten sonra da yer yer ayağımı gazdan çekerek telafi ediyorum. Araç hızını aldığında ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt tüketimi 0'dır. Vitesi boşa almak bilinenin aksine yakıt tüketimini arttırıyor.

Ayrıca bugün şundan emin oldum, yakıtı nereden aldığınızın da çok etkisi var. Yakıtı Shell'den aldığımda araç daha rahat ivmeleniyor.

Şu linklerde verilen pratik bilgilerden daha fazla tüyo kapabilirsiniz:
http://arabakullanmateknikleri.blogspot.com/p/arac-kullanma-teknikleri_18.html

http://www.ozelsofor.net/Araclarda-Yakit-Tasarrufu-228.html

http://ufukkucukali.blogcu.com/optimum-yakit-ekonomisi-ve-arac-performansi/9137597

Çevrimdışı 2001uzm

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FeBash;452033
Aracı alalı 16 gün oldu. Aldığımda 11250 Km deydi, bu akşam park ederken baktım 12305 Km olmuş. 1055 Km yol yapmışım, hiç şehir dışına çıkmadım.  Aldığım yakıt fişlerine bakıyorum; 350 TL lik yakıt almışım 16 günde.  350/1055= 0,33 TL ortalama yakıt değeri çıkıyor.  
Yakıt alırken Km'yi sıfırlıyorum ve genelde 50 TL lik yakıt alıyorum. Geçen hafta şehir merkezi ve çevre yolu karışık olmak üzere, trafik aşırı sıkışık değilken 170 KM yaptım. Bu akşam yakıt almaya gittim, 150 Km yapmışım. Benim kullanımımla 50 TL lik benzinle 150 KM den aşağı düşmüyor.

Elimden geldiğince deneyimlerimi paylaşayım;

1- Sürüş stili yakıt sarfiyatını çok etkiliyor. Genelde sakin kullanıyorum ve 80 KM/s hızı geçmiyorum.

2- Kalkışlarda ok gibi yerinden fırlayıp kırmızı ışığı gördüğü halde ayağını gazdan çekmeyenlerden değilim. Ayrıca halk arasında "makasa girmek" olarak tabir edilen saçmalığı da yapmıyorum. Araç sürekli şerit değiştirdiğinde yol durduk yere uzuyor ve ayrıca trafiği de tehlikeye sokmuş oluyor.  

3- Vites geçişlerini 2500-3000 devir aralığında yapmaya çalışıyorum ve aracı mümkün olduğunca 4. ve 5. viteste kullanmaya bakıyorum. Aracı, düşük hızlarda bile, mümkün olan en yüksek viteste kullanmaya gayret ediyorum.  Araç küçük viteslerde daha fazla yakıt tüketiyor.  Yol bilgisayarının anlık tüketim bilgisinin bu konuda çok faydası var.  

4- Trafiğin çok sıkışık olduğu yerlerde harcadığım fazla yakıtı trafiğin daha rahat olduğu yerlerde gaza çok yüklenmeden, 70 i geçtikten sonra da yer yer ayağımı gazdan çekerek telafi ediyorum. Araç hızını aldığında ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt tüketimi 0'dır. Vitesi boşa almak bilinenin aksine yakıt tüketimini arttırıyor.

Ayrıca bugün şundan emin oldum, yakıtı nereden aldığınızın da çok etkisi var. Yakıtı Shell'den aldığımda araç daha rahat ivmeleniyor.

Şu linklerde verilen pratik bilgilerden daha fazla tüyo kapabilirsiniz:
http://arabakullanmateknikleri.blogspot.com/p/arac-kullanma-teknikleri_18.html

http://www.ozelsofor.net/Araclarda-Yakit-Tasarrufu-228.html

http://ufukkucukali.blogcu.com/optimum-yakit-ekonomisi-ve-arac-performansi/9137597

Aracı ilk aldığım ay aynısı bende 1100 km de 360 TL lik yakıt harcadım ama daha sonraki dönemde miktar artmaya başladı şöyle anlatayım 9 yaşından beri araç kullanırım ve şu andada Jandarma Trafikçi yim ayda yaklaşık görev aracı ile 2000 - 2500 km yol yaparım kullandığım araçla en az yakıt harcayanım. Bundan önceki aracım Hyundai idi 1.4 LPG li idi onunla bile 19 krş ları görüyordum. Çok sakin şekilde araç kullanırım ama LPG benim için hala çok cazip  kullanımıma biraz daha dikkat edip deneyecem teşekkür ederim .

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mersinde yollar nasıldır bilmiyorum ama..170 km gidildiğine göre muhtemelen.. bizim şehir dışı dediğimiz yola şehir içi deniyordur..  sürekli 4. ve 5. vitesi kullanıyorum diyor  mesela... birde 80 km hızı geçmiyorum demiş.. ben bir depo benzini bitirdiğimde ortalama hızım 19 km/s. ti.. çok pis yere denk geldik.. demek istediğim.. her şehrin içi bir değil..

Çevrimdışı 2001uzm

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
12 .12.2013 tarihi itibari ile aracim atiker marka lpg ile buluşacak bakalım nasıl olacak? Daha onceki iki aracima lpg yaptırdığım Balıkesir Efe otogaz da montaj olacak deneyimlerimi ve yakıt miktarlarını yazarım tüm arkadaslara saygılar.

Çevrimdışı FeBash

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;452156
mersinde yollar nasıldır bilmiyorum ama..170 km gidildiğine göre muhtemelen.. bizim şehir dışı dediğimiz yola şehir içi deniyordur..  sürekli 4. ve 5. vitesi kullanıyorum diyor  mesela... birde 80 km hızı geçmiyorum demiş.. ben bir depo benzini bitirdiğimde ortalama hızım 19 km/s. ti.. çok pis yere denk geldik.. demek istediğim.. her şehrin içi bir değil..

Şehirden şehire fark ettiği bir gerçek. 170 Km'nin yarısı çevre yolunda yapıldı. Tamamı şehir içinde olsa en fazla 140-150 Km yapıyorum.
4. -5. vites olayına da şöyle bir açıklık getireyim; Yol bilgisayarında vites değiştirme uyarısı var. Ona uymaya çalışıyorum genelde. 50 Km hızda 4. vites, 60 Km hızda 5. vites uyarısı çıkıyor. Çok katı olmamakla beraber bu tavsiyeye uyuyorum.