škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia ambition arkada hoparlörler yokmuş :(

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mcanerol

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Öncelikle amfi sağ yolcu koltuğunun altında şayet en geri çekilmediği taktirdi gözükmez öyle tahmin ettiğiniz gibi büyük bir amfi değil en yakın zamanda resmini koyarım. Tam hatırlamıyorum ama galiba teypte amfi çıkışı yok. Hoparlöre giden bağlantılar amfiye bağlanıyor amfiden hoparlöre dağıtılıyor. Serviste belki haklısınız ama ben pek fazla bir sorun olacakmış gibi gelmiyor şayet serviste elemanla aranız iyi ise. Aynı şekilde hoparlör fazla kaldırmayacaktır bu yüzden 80 wattlık bir amfi ideal bence.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mcanerol

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yalnızca amfi var ama bence yeterli oldu ya eğer böyle yüksek bass yada aşırı bir surrond istemiyorsanız amfi bence yeter madi apayrı bir konu. böyle temiz bir ses istiyorsan amfi taktır yeter. eğer yetmezse zaten fark eden bir sey olmaz gider sonra wooferda taktırırsın

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
amfiyi oa göre almak lazım işte. Sadece bass için mono amfi yeter sanırım, ama bass+speaker ları desteklemek için 2 ya da 4 kanallı amfi gerekir. Neyse bakalım. ankara ya dönünce iyi bir tesisatçı da soruların cvb ını buluruz sanırım

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de eski aracımdan söktüğüm 2 çift mid takımı 30 cm sub 4 kanal jbl amfi var. Belki bas sesler için amfi + subı aracıma taktırabilirim. Boleroda amfi çıkışı yoksa içinin açılıp amfi çıkışı yapılması lazım. Hatta amfiyi teyple beraber otomatik açıp kapaması için ayrı bir kabloda olmalı. Yoksa amfi sürekli açık kalacağından motor sesi paraziti sorunu var. Bunun için ayrı bir anahtar yapılıp uygun bir yere konuyor. Ve bu amfi çıkışını daha önce Focusun sony teybine yaptırmıştım. Orjinal gibi olmuyor. Parazit sesi azda olsa duyuluyor. Ha bir de bendeki amfi baya büyük. Koltuğun altına sığmayabilir. Tecrübeleriniz olursa paylaşımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu ses sistemi konusunda çok tecrübem yok. Hazır sizleri yakalamışken sorayım.

amfiyi benim dediğim gibi sadece woofer ı beslemek için kullansak, yine de Boleroya amfi çıkışı yapmak gerekir mi?

Çevrimdışı mcanerol

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: genious61;456333
Bende de eski aracımdan söktüğüm 2 çift mid takımı 30 cm sub 4 kanal jbl amfi var. Belki bas sesler için amfi + subı aracıma taktırabilirim. Boleroda amfi çıkışı yoksa içinin açılıp amfi çıkışı yapılması lazım. Hatta amfiyi teyple beraber otomatik açıp kapaması için ayrı bir kabloda olmalı. Yoksa amfi sürekli açık kalacağından motor sesi paraziti sorunu var. Bunun için ayrı bir anahtar yapılıp uygun bir yere konuyor. Ve bu amfi çıkışını daha önce Focusun sony teybine yaptırmıştım. Orjinal gibi olmuyor. Parazit sesi azda olsa duyuluyor. Ha bir de bendeki amfi baya büyük. Koltuğun altına sığmayabilir. Tecrübeleriniz olursa paylaşımlarınızı bekliyorum.

benimde açıkcası çok fazla bilgim yok yaptığımı söyledim sadece sizi de yanlış yönlendirmiş olmayım :) ama belli sende var bir şeyler baya teknik oldu :) amfi 4 kanallı benim taktırdığım çokta büyük değil yani işte koltuğun altına sığdı akşama resmini koyarım daha sizin için açık olmuş olur. bendeki amfi a4 kağıdı kdar bile yok yani. yalnız senin dediğinden gidersek o zaman bolerada amfi çıkışı var demekki çünkü öyle motor sesi paraziti yok anahtar tarzı bir şeyde yok belkide amfi için çıkışı vardır :)

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;456340
Bu ses sistemi konusunda çok tecrübem yok. Hazır sizleri yakalamışken sorayım.

amfiyi benim dediğim gibi sadece woofer ı beslemek için kullansak, yine de Boleroya amfi çıkışı yapmak gerekir mi?

Evet gerekir. Çünkü amfiye ses girişi vermeden çıkış alamazsınız. Woofer da amfi olmadan çalışmaz. Bugün bas sesleri denedim de yüksek seste baslar canavar gibi çalıyor. Ancak sesi kısınca baslar yitiyor. Bi hikmeti var ama anlayamadım.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcanerol;456343
benimde açıkcası çok fazla bilgim yok yaptığımı söyledim sadece sizi de yanlış yönlendirmiş olmayım :) ama belli sende var bir şeyler baya teknik oldu :) amfi 4 kanallı benim taktırdığım çokta büyük değil yani işte koltuğun altına sığdı akşama resmini koyarım daha sizin için açık olmuş olur. bendeki amfi a4 kağıdı kdar bile yok yani. yalnız senin dediğinden gidersek o zaman bolerada amfi çıkışı var demekki çünkü öyle motor sesi paraziti yok anahtar tarzı bir şeyde yok belkide amfi için çıkışı vardır :)

Bendeki amfi jbl gto 75.4 zamanında iyi para vermiştim. Ses kalitesi olarak gayet iyi. Ancak neredeyse A3 kağıt boyutunda. Amfi çıkışına gelecek olursak; teybin arkasında tvlerin anten girişine benzeyen yuvarlak jacklar olmalı. Bir tane bile olsa işimizi görür. Amfiyi açıp kapatmak içinse kablo demetinin içinde ayrı bir kablo olur. Bu kablo teypten amfiye sinyal gönderir. Teyp açılınca amfi de açılır, teyp çalışmazken amfide kapalıdır. Bu sistemin olmadığı durumda amfi sürekli açıl kslacağından hoparlörlerden ssssss diye bir ses duyulur. En azından benim eski arabada öyleydi. Birde kaliteli kablo kullanılmazsa motor sesi paraziti gazla orantılı artar. Sşz de teyp kapalıyken gaza basınca motor sesi paraziti oluyor mu? Daha önce boleronun hoparlör çıkışlarını amfiye bağladıklarını söylemiştiniz. Amfi girişleri yuvarlak jack şeklinde olduğundan araya dönüştürücü koymadan bu mümkün olmaz diye düşünüyorum. Ancak benim bilmediğim bu işi yapabilen cihazlar vardır belki. Ben de bu konularda amatörüm sonuçta. En iyisi bir tesisatçıya sormak.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1) Arkada hop. yok diye üzülmeye değmez.
2) Çok basit bir şekilde arabanın hiç bir yerine zarar vermeden tesisat ve comp. montajı yapılabilir.
3) Bu işlem garantiyi bozamaz.
4) Boleronun arkasında rca(amfi) çıkışı yok (genelde araçların stok teyplerinin rca pre outu olmaz)
5) Eğer istenirse küçük bir dönüştürücü ile bu sağlanır adı deck çeviricidir bnz:
6) Amfiyi açma kapama dediğiniz tetiktir ve teyibin arkasındaki soketten 12v bulunarak elde edilir. Bulunan 12v kablodan paralel bir kablo çekilip amfinin remote çıkışına girer bu sayede teyp açıldığı anda amfi çalışır kapandığında amfi kapanır basit bir işlem.
7) Aracın stok comp. larına amfi takılmaz çünkü amfiye uyumlu değillerdir. Yani standart bir stok araç compenantı 8ohm ve 20 rms bile değildir genelde ve sizin takacağınız oto amfileri en az en fazla 4 ohmdur ve ortalama 50 küsür rms civarındadır. Yani şu demek oluyor; gerçekten güç değerleri uymayan bir amfi takarsanız hopalörleriniz zarar görebilir. Hopalörlerinizi iyi birer comp ile değiştirmeden amfi takmayın.
8) Bas takmada bir sakınca yoktur, dec çevirici ile rca çıkış elde edildikten sonra mono bass amfisine rca kablo ile ses iletilir daha sonra rahatlıkla amfinin çıkışına subwoofer bağlayıp dinleyebilirsiniz.
9) Ses paraziti şasiden olur amfi iyi şasi almaz ise ses parazit alır şasi dediğim - yani ground. Parazit alma olayı güç kablosu ile rca kablo beraber yürütülürse de meydana gelir.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eskiden tüp şeklinde bass lar vardı. Bunlar kendi amfisini taşıyordu. Bir arkadaşım almıştı, hatırladığım kadarıyla orj speaker lar ile kullanıyordu ve ses seviyesi ile temizliği inanılmaz derecede artmıştı.

Acaba sadece mono amfi ve woofer ile benzer bir sonuç elde edilebilir mi?

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Ekstra bir bilgi vermek istiyorum. Aracın teyp yazılımında sesleri ön arka arasında alma özelliği yok ki buda arka hopörlerler için ses sisteminde çıkış yok demek oluyor. En iyi ihtimalle öne paralel arkaya tesisat çektireceksiniz. Öyle oluncada aracın ses çıkışı yeterli gelmeyecek ayrıca sesi ön arka arasında değiştirememekte bence büyük sıkıntı bazen arkadaki yolcular o sesten rahatsız olabiliyor çünkü. Bu araba ön hopörlörler ile kullanılacak :)

Çevrimdışı ayaman

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustafaras;452407
merhaba arkadaşlar

2 hafta önce octavia 1.6 dsg ambition aldım birsüre sonra aracın arka tarafından müzik sesi gelmediğini fark ettim. ilk önce teyipten ses ayarlarını kurcaladım fakat ne yaptıysam arka hoparlörlerden ses gelmedi. sonra forum sitelerinden araştırdım ne yazıkki 62.000 tl verip aldığım ekstradan cruse control, maxidot ekran çok foksiyonlu deri derksiyon taktırdığım ve bunun için fazladan 1000 küsür tl harcadığım bana B segment araç diye satılan aracın arka tarafında hoparlörlerinin olmadığını büyük bir şaşkınlıkla ve üzüntüyle öğrendim kendimi kandırılmış hissettim...........vb

yüce otoya konuyla mail attım 1 hafta olacak zahmet edip cevap bile yazmadılar.
servisine gidip sordum hadi hoparlör yokta bari tesisat varmı (abi yok deiler)
eeee dedim bari siz takın (yok abi yapamıyoruz dediler araç çok hassasmış arıza yapabilirmiş garantiden düşermiş )

gülermisin ağlarmısın 62 bin tl verdik araba aldık 30 binlira verip aldığın clio sembolde bile standart gelen arka hoparlörler bu araçta yok, daha kötüsü parasını verip taktırayım diyorum oda yok

bizi bu duruma düşüren başta yüce otoyu sonrada oğuşlar otoyu kınıyorum

Sıfır km  mi aldınız merak ettim.  62 bin tl ye almışsınız 1.6 dsg bana çok uygun geldi.  Ben fiyat konusunda takıldım????

Çevrimdışı jet59

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Jetta bütün donanımlarda 8hoparlör standart ve mükemmel ses kalitesi var basları falan harika arabaya binen tesisatmı yaptırdın diyo

Çevrimdışı vatan38mekan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ayaman;513562
Sıfır km  mi aldınız merak ettim.  62 bin tl ye almışsınız 1.6 dsg bana çok uygun geldi.  Ben fiyat konusunda takıldım????

İlk mesajın tarihine bakarsanız takılmazsınız. Konu hortladığı için kafanız karışmış galiba :)