škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangi Lastik Ölçüsü

sama · 18 · 6572

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sama

• Meraklı ST Üyesi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yol tutuşu ve güvenlik açısından 195/50/15 mi yoksa 185/55/15 mi daha iyi.

Çevrimdışı sama

• Meraklı ST Üyesi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
günceldir arkadaşlar günceldir rahat olun acelemiz yok. :cool: Şaka şaka lastik alacağım aracın üzerinde 195/50/15 var ben yanağı kalınlaştırayım demiştim ama 55 yanaklar özele giriyor galiba, daha pahalı. O yüzden sormuştum da. :p

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Standart ebatlardan pek şaşmayın bence, ayrıca yol tutuşu için yanak kalınlığı değil taban genişliği önemlidir. O nedenle 195 50 15 daha mantıklı bir seçim olur, 55 yanaklı lastik ise biraz daha konforlu olur.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
195 50 15 daha iyi olur bence de. . Hem daha ucuz. .
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı sama

• Meraklı ST Üyesi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ucuz olması ayrı bir avantaj artı, benim asıl korkum 50 yanak bana çok ince gibi geliyordu bi arkadaşın arabasının lastiklerini sordum 45 dedi oha dedim, bir sorun varmı dedim yok dedi. Demek ki 50 çok ince değilmiş o zaman 50 de karar kıldım. Bunun yanında 55 olmasını konfor için değil de 50'ye göre kalın olduğu için daha güvenilir geliyordu o yüzden düşünüyordum. Oturduğum yerin yolları pek düzgün değil onun için sağlam lastik istiyorum konforlu veya az yakmasından ziyade. Marka tavsiyeniz var mı acaba?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
iki ebat arasındaki çap farkı %1.56
Fren ve yol tutuş için 195/50/15 avantajlı
yakıt avantajı için 185/55/15
aralarındaki konfor farkı hissedilmeyecek kadar az olacaktır.
kullanımınız sakin/risk azsa 185/55/16
ara ara gazlar/zorlarım derseniz 195/50/15 i tercih edebilirsiniz..

Çevrimdışı mkayabasi79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ben de forumda lastik ölçüsü ile ilgili açılan konuları okumaya çalıştım. fabialar aynı segment olan wv polo ile pek çok konuda benzerlik gösteriyor hatta elegance ve choıce modeller motor gücü konusunda daha iyi. pololarda 195 55 r15 kullanılıyor diye biliyorum neden fabialarda bu lastik ölçüsü tercih edilmiyor

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mkayabasi79;453447
pololarda 195 55 r15 kullanılıyor diye biliyorum neden fabialarda bu lastik ölçüsü tercih edilmiyor

Fabia 2'lerin neredeyse hepsinde 195 / 55 / 15 lastik var, keza Roomsterlarda da bu ölçü kullanılıyor. Öte yandan Fabia Choice'ların hepsi 195 / 55 / 15 diye biliyorum.

Tercih edilmeyen bir lastik değil, ama diğer markalar çok kullanmadığı için fiyatları pahalı

Çevrimdışı sama

• Meraklı ST Üyesi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;453449
Fabia 2'lerin neredeyse hepsinde 195 / 55 / 15 lastik var, keza Roomsterlarda da bu ölçü kullanılıyor. Öte yandan Fabia Choice'ların hepsi 195 / 55 / 15 diye biliyorum.

Tercih edilmeyen bir lastik değil, ama diğer markalar çok kullanmadığı için fiyatları pahalı

Evet bence de pahalı. Ayrıca benim düşüncem 55 65 45 gibi ara ölçü yanaklar pahalı gibi geliyor bana. Bilmem yanlış mı düşünüyorum.

Çevrimdışı mkayabasi79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
choice lerin orjinal lastik ölçüsü 195 50 15 (dunlop marka) gayette güzel bir lastik yananakları güçlü benim istepnede duruyor ve piyasada bulunmuyor. Arabayı aldığım kişi 185 60 15 marka lastik kullanmayı tercih etmiş, ülkemizde yolların durumu malum. İnce yanakların balon yapma durumu ve ayrıca jantın ezilme durumu var. yalnız 195 50 15 michelin pilot exaltoyu tavsiye ettiler. Ben orjinale bağlı kalmayı seven bir insanım ancak sizlerde önerirseniz ve gniş taban kalın yanak 195 55 15 conti 2 almayı planlıyorum tek sıkıntım bu ölçünün uygun olup olmıyacağı

Çevrimdışı sama

• Meraklı ST Üyesi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

http://www.kmlastik.com/Lastik-ebat-hesaplama-sihirbazi,DP-8.html

Bu sitelerden lastik değişim yüzdesini hesaplayarak öğrenebilirsiniz. Eğer ölçü tablosunun altında yazdığı gibi % 2,5 veya 3 ten fazla değilse takabilirsiniz diyebilirim. Daha iyi anlayan arkadaşlar varsa onlarda yardımcı olabilir.

Çevrimdışı fabiatik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar,

Yeni konu açmak istemedim o yüzden burdan yazıyorum. Benim de 2001 model elegance fabia aracım var. Bizim aracın orjinal lastik ebatları 185-60-14 bu aralar bende lastikleri değiştireceğim ama almışken konforu arttırmak adına yanağı biraz arttırıp 185-65-14 alsam ne olur diye düşünüyorum. Bir kaç lastik sitesinden baktım aradaki fark %3,1... şeklinde oluyor. Ama %3`ün aşılmaması gerektiği vurgulanıyor. Bende forumdan böyle bir değişikliğe gitmiş arkadaşlar varsa eğer deneyimlerini öğrenmek istedim tecrübe etmiş şuan kullanan ya da daha önce kullanmış olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim :) Teşekkürler. (Not: Yol tutuş ve konforda ki farklılıklar neler oldu?)

Çevrimdışı fabiatik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabiatik;491293
Merhaba Arkadaşlar,

Yeni konu açmak istemedim o yüzden burdan yazıyorum. Benim de 2001 model elegance fabia aracım var. Bizim aracın orjinal lastik ebatları 185-60-14 bu aralar bende lastikleri değiştireceğim ama almışken konforu arttırmak adına yanağı biraz arttırıp 185-65-14 alsam ne olur diye düşünüyorum. Bir kaç lastik sitesinden baktım aradaki fark %3,1... şeklinde oluyor. Ama %3`ün aşılmaması gerektiği vurgulanıyor. Bende forumdan böyle bir değişikliğe gitmiş arkadaşlar varsa eğer deneyimlerini öğrenmek istedim tecrübe etmiş şuan kullanan ya da daha önce kullanmış olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim :) Teşekkürler. (Not: Yol tutuş ve konforda ki farklılıklar neler oldu?)

Güncel

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
fabia I için farbrikasının uygun gördüğü ebatlar
1.4 68bg için 185 60 r14
1.4 101lik için 195 50 r15 şuan diğerler aklıma gelmiyor
Yani 101liklerin çoğun da 185 60 r14 var o zaman distrübitör ne akla hizmetse hepsine aynı ölçüde lastik takmış. Sanıyorum maaliyetten kısmak içi.
Ama anladığım bişi var 101likler için asıl uygun lastik ölçüsü 195 50 r15 zaten arabayı patinaja soktuğumda üzerindeki lastikler iyi olmasına rağmen gereksiz patinaja kalıyor. yani motora ince geliyor lastikler.
ben de en kısa sürede 195 50 r15e geçmeyi düşünüyorum. Tamam üzerindekiler daha konforlu ama konfordan ziyade önemli olan şey bence araçta güvenlik

Çevrimdışı adnk55

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bendede 1.4 tdi hb 68 var. Üzerinde aldığımda 175-65-14 lastikler var. Farkı ne bilmiyorum ama mecbur kullanıcam değiştirmeden