škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sonradan takma xenon-muayene sorunsalı...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhabalar.

Xenon farların araca kattığı görsellik ve konfor tartışılmaz. Ama işin bir de muayene problemi var. Biliyoruz ki merceksiz xenonlar karşıdan gelen şoföre işkence!!! Muayeneden zaten geçemiyor. Mercekli farlara xenon uygulaması yapan arkadaşlar forumda da var. Memnuniyetlerini de belirtiyorlar. Ancak far yıkama sistemi olmayan araçların muayeneden geçemediği söyleniyor. Bir de uzun-kısa farın aynı mercekten olduğu bi-xenon uygulaması var. Mevcut mercek çıkartılıyor yerine motorlu perdeli mercek takılıyor. Ancak bunda muayeneden geçmek için far yıkama sistemi zorunluluğunun yanı sıra otomatik yükseklik ayarının da bulunması gerektiği, bu sistemin de araçta bulunan bir sensörün araçtaki yükün oluşturduğu eğimi hesaplayarak farın yüksekliğini ayarladığı söyleniyor.

Benim merak ettiğim olay şu;

1- Mercekli farlara takılan xenonlar muayeneden geçer mi?
2- Sonradan takma bi-xenonlar muayeneden geçer mi?
3- Bi-xenon uygulaması yapan yerler muayene için aranan zorunlululkları gözeterek mi yapıyor?
4- Bi-xenon un tam anlamıyla hakkını vererek yapmak (serviste ojinal ürün yada oem parçalar) superb ıı ye ne kadara mal olur?

Bu başlık altında toplanacak cevapların xenon konusunda sağlam bir döküman olacağını düşünüyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Xenon aydınlatmaya sahip araçlarda;
1- Far yıkama
2- Arka aksta yükseklik sensörü
aranıyor. Bunlar yoksa yani sonradan takılmışsa, muayeneden geçemiyor.

Ben böyle hatırlıyorum.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki bu arka akstaki sensörü bulup  uyarlasak bi şekilde nasıl olur far yıkama sistemi zor değil

Çevrimdışı Emre Y.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende bi xenon olması lazım dıye bılıyorum ayrıca far ayar düğmesi de olmalı bunlarla geçer zannediyorum passat comfortlinelarda far yıkama yok ve çoğu xenon ile muayeneye giriyor sıkıntı olacagını pek sanmıyorum ama tedbiri elden bırakmamak lazım

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: anamarina;453745
Peki bu arka akstaki sensörü bulup  uyarlasak bi şekilde nasıl olur far yıkama sistemi zor değil

Sistemi oldugu gibi uygularsan sorun olmaz diye dusunuyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Emre Y.;453748
Bende bi xenon olması lazım dıye bılıyorum ayrıca far ayar düğmesi de olmalı...

Far ayar dugmesi degil arka akstaki sensoru ariyorlar diye biliyorum.

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Otomatik far yükseklik ayarı ve far yıkama sistemi olmadan muayeneden geçemiyorsunuz. bu benim yazdığım veya düşündüğüm bir şey değil, kesin ve net bir kural.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Far yıkama mecburi değildi geçen sene. ama otomatik yükseklik ayarı olması gerekiyor. İster xenon-ister bi-xenon olsun otomatik yükseklik ayarı yoksa ağır kusur sayılıyor.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;453733
..................
1- Mercekli farlara takılan xenonlar muayeneden geçer mi?
2- Sonradan takma bi-xenonlar muayeneden geçer mi?
3- Bi-xenon uygulaması yapan yerler muayene için aranan zorunlululkları gözeterek mi yapıyor?
4- Bi-xenon un tam anlamıyla hakkını vererek yapmak (serviste ojinal ürün yada oem parçalar) superb ıı ye ne kadara mal olur?

.....................QUOTE]
 1- Geçmez.
 2- Geçmez.
 3- Hayır, sadece ticaretlerine bakıyorlar, kurumsal değil, kişisel işletmelerdir hepsi.
 4- Bu eklemeler siparişle ve üretim bandında yapılıyor ama eğim sensörü, otm yükseklik sistemi, far yıkama sistemi ile orjinal xenon farların takılması sanırım ciddi bir meblağ tutar, -atıyorum-  2- 3000 TL gibi...
 çünkü eski bir model olan 2003-2004 Octavia collection'un bir adet orijinal xenon farı 1500 tl civarlarında...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Xenon farlarda otomatik yükseklik ayarı ve far yıkama mecburi

Sonradan Xenon far taktırmaya uğraşmaktansa fabrikasyon çıkışlı xenon farlı bir araç almak daha mantıklı

Eğer öyle bir araç alma durumu yoksa osram nightbreaker+ tarzı performanslı halojen ampül kullanmak en sağlıklısı olacaktır

Merceksiz xenon olayına kesinlikle karşıyım. Karşımdan gelen yada arkamdan gelen çakma xenonlu araç sahiplerine çok güzel sövüyorum ana avrat. Zaten normal halojen kadar verimli aydınlatmaya sahip olamayıp kendi sürüş güvenliklerini riske atıyorlar.  Ayrıca gözü katledip karşı tarafın sürüş güvenliğini de riske atıyorlar

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;453806
Xenon farlarda otomatik yükseklik ayarı ve far yıkama mecburi

Sonradan Xenon far taktırmaya uğraşmaktansa fabrikasyon çıkışlı xenon farlı bir araç almak daha mantıklı

Eğer öyle bir araç alma durumu yoksa osram nightbreaker+ tarzı performanslı halojen ampül kullanmak en sağlıklısı olacaktır

Merceksiz xenon olayına kesinlikle karşıyım. Karşımdan gelen yada arkamdan gelen çakma xenonlu araç sahiplerine çok güzel sövüyorum ana avrat. Zaten normal halojen kadar verimli aydınlatmaya sahip olamayıp kendi sürüş güvenliklerini riske atıyorlar.  Ayrıca gözü katledip karşı tarafın sürüş güvenliğini de riske atıyorlar

Furkan Bey sizin araçtakiler de xenon mu?

Çevrimdışı kagan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bi-xenon sonradan yaptirma hayaline kapilmayin, harcayacaginiz para ve emeke degmeyevektir

Arkadaslar onermis zaten ama bi-xenon olan arac almaniz daha mantikli,

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben, size pratik bir yöntem önereyim, Bi xenon mercek işlemi yaptıracaksanız d serisi değil, h serisi mercek alın ki muayeneye giderken sadece xenon ampulunu çıkarıp, halogen ampul takarak stressiz bir muayene atlatabilesiniz.orneğin 2007-2010 arası roomster, fabia elegance Bi halogen merceği...
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2013, 11:41:29 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ah o audiler yok mu... Karşıdan kendisi görünmeden selektörleri audi geliyor diyor. Mahvetti beni ... kaç zamandır bi-xenon işini araştırıyorum ama hayal sonu hüsran... :(

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: kucless;453825
Furkan Bey sizin araçtakiler de xenon mu?

Evet, bizim araç fabrikasyon mercekli bi-xenon